Uçucu organik bileşiklerin örnekleme ve analizleri: Araç emisyonundan gelen katkılar
Sampling and analysing of volatile organic compounds: Contributions from vehicle emissions
- Tez No: 126593
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRCAN ORALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET UÇUCU ORGANİK BİLEŞİKLERİN ÖRNEKLEME VE ANALİZLERİ: ARAÇ EMİSYONUNDAN GELEN KATKILAR Metan olmayan hidrokarbonlar (NMHCs) veya daha genel hali ile Uçucu Organik Bileşikler (UOBler) atmosferdeki fotokimyasal reaksiyonlarda önemli rol oynarlar. Troposferde ozon oluşumunda yer alırken, bazdan da stratosferde ozon azaltıcı reaksiyonlarda yer alır. Bazı UOBlerin (benzen gibi) kanserojen özellikleri de bilinmektedir. En az iki karbon atomundan onun üzerinde karbon içerebilen bileşiklere kadar geniş bir aralığı kaplayan bu bileşikler parafinler, olefinler ve aromatiklerden oluşurlar. Temel kaynaklan fosil yakıtların yakılmasıdır. Çoğunlukla taşıtlardan, çözücülerin buharlaşmasından ve petrokimyasal tesislerden kaynaklanırlar. Bu çalışmada, UOBlerin çoğunlukla taşıtlardan gelen aromatik kısmı üzerinde yoğunlaşılmıştır. Metot olarak EPA TO-1 kullanılmıştır. Bu metot, kaynama noktalan 80 °C ve 200 °C arasında olan uçucu ve polar olmayan organikleri (aromatik hidrokarbonlar, klorlu hidrokarbonlar gibi) hedef alır. Tenax üzerinde adsorbe edilen UOBler laboratuarda termal ayrıştırıcı ile birleştirilmiş GC/MSD sistemi ile analiz edilir. Örnekleme Marmara Üniversitesi Göztepe Kampusu girişinde yapılmıştır. UOBlerden benzen, hepten, heptan, toluen, etilbenzen, m-ksilen, p-ksilen, o-ksilen ve izopropilbenzen standartlan temin edilmiş ve bu bileşiklerin konsantrasyonlarının günlük ve gün içi değişimleri belirlenmiştir. Elde edilen ölçüm sonuçlarından söz konusu UOB 1er için nıinimum ve maksimum konsantrasyon değerleri; benzen için 6.00-18.75 ug/m3, hepten için 0.00-5.50 ug/m3, heptan için 0.00-11.00 ug/m3, toluen için 26.70-61.00 ug/m3, etilbenzen için 3.30-25.00 ug/m3, m+p-ksilen için 3.30-14.58 ug/m3, o-ksilen için 3.30-12.50 ug/m3 ve izopropilbenzen için 0.00-0.00 ug/m3 olarak ölçülmüştür. Bu kirleticiler içinde en yüksek konsantrasyonun 61 ug/m ile toluen olduğu görülmüştür. Sonuçların yurtdışında yapılan diğer çalışmalarla kıyaslanması, İstanbul' da UOBlerin kirliliğe katkısının önemli bir ölçüde olduğunu ortaya koymaktadır. Kasım, 2001 Derya DEMİR
Özet (Çeviri)
SUMMARY SAMPLING AND ANALYSING OF VOLATILE ORGANIC COMPOUNDS: CONTRIBUTIONS FROM VEHICLE EMISSIONS Non methane hydrocarbons (NMHCs) or more generally Volatile Organic Compounds (VOCs) play important role in atmospheric photochemical reactions. They take place ozone formation in the traposphere while some of them undergo chemical reactions to deplete ozone in the stratosphere. Some of them (like benzene) are known as carcinogenic. VOCs can be classifield as parafins, olefins and aromatics with two to more then ten carbon atoms. They originate from vehicles, evaporation of solvents and petrochemical plants. In this study, the emphasize is given to the aromatics mainly originating from the vehicles. EPA method TO-1 is utilized. The method targets the volatile and non polar organics with boiling points between 80 °C and 200 °C. VOCs were adsorbed onto the Tenax resin, and subsequently analyzed via GC/MSD in the laboratory. Sampling was performed at the entrance of the Marmara University Göztepe Campus. Standarts of benzene, heptene, heptane, toluene, ethylbenzene, m-xylene, p-xylene, o-xylene and isopropylbenzene were obtained and the concentrations of these pollutants were determined. Measured min. and max. concentration values of VOC s obtained as a result of analysis are; for benzene 6.00-18.75 ug/m3, for heptene 0.00-5.50 ug/m3, for heptane 0.00- 11.00 fig/m3, for toulene 26.70-61.00 ug/m3, for ethylbenzene 3.30-25.00 ug/m3, for m+p xylene 3.30-14.58 ug/m3, for o-xylene 3.30-12.50 ug/m3 and for isopropylbenzene 0.00-0.00 ug/m3. Among them, toluene was found having the maximum concentration with 61 ug/m3. Comparison of the results to the ones obtained in the other countries revealed that the contribution of VOCs originated from vehicles to air pollution in İstanbul is important. Kasım, 2001 Derya DEMİR n