İstanbul ili şartlarında hava kirliliğinden dolayı park ve yol kenarı ağaçlarının yapraklarında partiküler madde birikmesi
  1. Tez No: 126598
  2. Yazar: MURAT TÜLLÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET İSTANBUL İLİ ŞARTLARINDA HAVA KİRLİLİĞİNDEN DOLAYI PARK VE YOL KENARI AĞAÇLARININ YAPRAK LARINDA PARTİKÜLER MADDE BİRİKMESİ İstanbul gibi büyük şehirlerde gerek iklim şartlarından gerek insan faaliyet lerinden ve bilhassa motorlu araç trafiğinden dolayı, birtakım küçük parçacık mad deler atmosfere yükselmekte ve ağaçların çeşitli kısımlarına bilhassa yapraklarına konmaktadır. Böylelikle park ve yol kenarı ağaçlan sayesinde hava partikül maddel erden anndınlmış olmaktadır. Bu tez ile İstanbul'un trafiği yüklü belli bölgelerinde çeşitli ağaç türlerinin yapraklarında biriken maddeler aylara ve mevsimlere göre tesbit edilmiştir. Buna göre İstanbul'da özellikle bol miktarda bulunan yol kenarı ağaçlarından Çınar, Kavak, Akçaağaç ve At Kestanesi cinsleri seçildi. Deneme bölgesi olarak trafiğin en yoğun olduğu Fatih, Kadıköy, Eminönü ve Üsküdar bölgeleri tercih edildi. İlkbahar başlangıcında yaprakların açılmasından hemen sonra bu ağaç cins lerinin herbirinden üçer tane tesbit edildi ve bilhassa hava hareketi ve toza maruz bulunan alt dallarından her defasında elli kadar yaprak, yaprak sapları ile birlikte 15 günde bir toplandı. Yağmurlu günler özellikle tesbit edildi. Çünkü yağmur tozu yıkama fonksiyo nu görüyordu. Toplanan numuneler tükenmez kalem ile belirli bir bölgesinden numara landırıldı ve oda sıcaklığında, gölgede bir hafta kurumaya bırakıldı. Daha sonra lab- oratuvara getirilen numuneler kuru ağırlığa ulaşıncaya kadar etüvde tutuldu. Etüv den çıkarılan numuneler ayrı ayrı tartılarak numarasına göre kaydedildi. Tarttığımız her numune, içinde saf su bulunan beş kadar kaptan geçirilerek tuttuğu tozlardan arındırıldı. Tüm yaprak numuneleri ikinci defa etüve konularak yirmidört saat bekletildi. Ardından yapraklar kırılmadan ve ağırlıklarını değiştirecek her etkiden korunarak tekrar tartıldı ve numaralı yerine son ağırlığı kaydedildi. Yıkanmadan önceki ve sonraki ağırlık farkının tesbit edilmesiyle yapraklarla tutulan toz miktarı bulunmuş oldu. Çalışmalarımız neticesinde İstanbul'da tesbit ettiğimiz bu dört bölgeden yedi ay boyunca toplam 11.200 adet yaprak toplandı. Üzerinde çalıştığımız ağaç cins lerinde en fazla toz tutanın çınar ağacı en az toz tutanın ise kavak ağacı olduğu görüldü. ŞUBAT 2002 Murat TÜLLÜOĞLU -V1-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In big cities such as Istanbul particles, caused by climate conditions our human activities and specially by traffic, shifting up through the atmosphere and locate on trees, particularly to their leaves. Thus thanks to park and road trees the air becomes purified from particles. By this tesis the particles accumulated on different tree species were defined according to months and seasons. By the way the most common road trees of Istanbul were chosen: Acer, poplar, maple and aesculus hippocastanea. As trial regions the most traffic-concen trated regions; Fatih, Kadıköy, Eminönü and Üsküdar were chosen. Just after the opening of the leaves in spring, three of each species were cho sen and specially each time nearly fifty leaves collected biweekly from the lover branches which are subjected to air movement and dust Rainy days were specifically chosen since the dust washing function of the way. The collected samples were enumerated by pen from their certain regions and left for drying one week at shadow and under room temperature. Then the samples which were brought to laboratory and settled in oven until reaching to dry mass. After took up from oven all samples weighted separately and recorded according to their numbers. Each sample we weihted purified from dust by passing through five distilled water baths. All samples were put in oven secondly and ttayed twenty-four hours there. Then all leaves were weighted separately by saving from braking and all effects those may change their weights and recorded to its numbered paces. The weiht difference between pre- wash and post- wash phases reflects the dust content of leaves. As result of our studies, 11.200 leaves collected from these for regions in Istanbul. The most dust container specie of leave is found to be that of acer and the list one is found to be poplar. FEBRUARY 2002 Murat TÜLLÜO?LU «$8^*