İçten yanmalı motorlarda alternatif yakıt kullanımı
Using alternative gas for the internal combustion engines
- Tez No: 126597
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET İÇTEN YANMALI MOTORLARDA ALTERNATİF YAKIT KULLANIMI Bu çalışmada dört zamanlı ve dört silindirli bir benzin motorunda, taşıtlarda kullanılabilen alternatif yakıtlar (doğal gaz, hidrojen, LPG ve alkoller )'ın özellikleri araştırıldı. Alternatif yakıt tipi olan alkollerin ve/veya alkollü yakıtların benzine göre avantaj ve dezavantajları incelenmiştir. Alkollerin motor ve taşıt performansına olan etkileri, konstrüktif ve işletme parametrelerine etkileri ele alınmış; egzoz emisyonu, motor gürültüsü, birim yakıt tüketimi yönünden karşılaştırmalar yapılmıştır. Çalışmalardan sonra yapılan incelemelerde gaz kelebeği mili üzerinde az miktarda paslanma görülmüştür. Saf olarak metanol ve etanol yakıtlarıyla yapılan çalışmalarda, motorun ilk harekete geçişinin zorlaştığı, düşük devirlerde motorun çalıştırılamadığı, yüksek devirlerde ise motorun düzensiz çalışma problemi ortaya çıkardığı görülmüştür. Alkolle yapılan çalışmaların (Metanol, Etanol) motor yağ ve egzoz sıcaklıkları benzinli çalışmadan düşük değerlerde, yakıt tüketimin ise yüksek değerlerde çıkmıştır. Bu çalışmaların motor ve kabin gürültüleri; düşük ve yüksek devirlerde, benzinle yapılan çalışmadan daha fazla çıkmıştır. Alkolle yapılan çalışmalarda, CO emisyonu benzinli çalışmaya göre en düşük değerlerde tespit edilmiştir. Deneyler sonucunda okunan HC emisyon değerleri incelendiğinde, alkolle yapılan çalışmaların benzinli çalışmaya göre daha yüksek değerler elde edilmiştir. Benzinli motorda, metanol ve etanolun yakıt olarak değerlendirilmesinde alkollerin bazı özelliklerinin farklı olmasından kaynaklanan, soğukta ilk hareket problemi, korozyon, yüksek sıkıştırma oranlarında çalıştırma zorunluluğundan dolayı yeni tip motor tasarımı gerekmektedir. Mayıs, 2002 Sebahattin YÖRÜK IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT USING ALTERNATIVE GAS FOR THE INTERNAL COMBUSTION ENGINES In this study, the specification of the alternative gases (natural gas, hidrogen, LPG and alcohols) could be used in the vehicles were investigated for spark plug engine ( four cycle, four cylinder). Advantages/disadvantages of the alternative gases ( alcohols/involving alcohols) also were investigated. The effects of the alcohols to the engines and the performance of the vehicles and the constructive and the parameters in the management were investigated; and was made a comparison with the exhaust emission, the noise of the engine and unit fuel consumption. In the end of the experimental study, a little corrosion was observed over the throttle valve pia It was met with some problems while pure ethanol/methanol was used in the engine: at the beginning, a difficulty to run the engine, not possible to run the engine at the low r.p.m and irregular working at high r.p.m. If the engines which were used alcohols (methonol,ethonol) is compared to which of the gasoline it seems that the value of the engine oil and the exhaust temperature are lower. But unit fuel consumption is higher. It was observed that the value of the engine and cabinet noise in the engines use the alcohol, either low and high r.p.m, were higher than the value of the engines which use the gasoline. But CO emission was guite lower. When the values of HC emission Which were read during the experiment were investigated is seen that the values of that are higher than the values of that are higher than the values of the gasoline. In the gasoline engines, it is necessary to design a new type engine due to differences of some specifications (at the beginning, to run the engine in cold weather; corrosion,ratio of the high compression) of the alcohols (methanol/ethanol). May,2002 Sebahattin YÖRÜK