Web destekli bilgisayar öğretiminin tasarım kriterlerinin değerlendirilmesi
The Evaluation of the design criteria of web based computer instruction
  1. Tez No: 126599
  2. Yazar: AHMET ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERVET BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Teknoloji Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
ÖZET Bu çalışmada web tabanlı eğitim-öğretim sunan sitelerin, tasarım kriterleri ışığında incelenmesi hedeflenmiştir. Bu bağlamda literatür bilgileri ışığında araştırıcılar tarafından belirlenen“web tasarım kriterleri”eşliğinde web tabanlı öğretim sunan eğitsel sitelerin sayfalan incelenmiştir. Bu sayfaların pencereleme teknikleri, ekran yoğunluğu, kullanışlılık gibi kriterleri ne derecede uyguladığı incelenmiştir. Her bir web sitesi, daha önceden hazırlanmış olan tasarım formu ile analiz edilmiştir. Formda yer alan her bir maddeye verilen matematiksel puan istatistiksel değer olarak yorumlanmıştır. Ayrıca öğretimsel web sitelerini kullananların beklentilerini belirlemek amacıyla oluşturulan“Kullanıcı Beklentileri Değerlendirme Formu”ile kullanıcıların öğretimsel web ortamlarından beklentileri belirlenmiş ve analiz edilen sitelerin bu beklentileri ne derecede karşıladığı ortaya konmuştur. Web üzerinde bulunan bilgisayar öğretimi sunan sitelere arama motorları sayesinde ulaşılmaya çalışılmıştır. Bu sitelerin sayısının her geçen gün artması ve çok kısa aralıklarla güncellenmesi araştırmanın evreninin tespitini zorlaştırmaktadır. Ancak arama motorları yardımıyla ulaşılan popüler bilgisayar yazılım ve donanım öğretimi sunan sitelere ulaşılmış ve bu sitelerden random olarak seçilen 20 adedi araştırmanın çalışma kümesi olarak belirlenmiştir. Ayrıca Web destekli bilgisayar öğretimi sunan sitelerin Kullanıcı beklentilerini ne derece karşıladığının saptanması amacıyla oluşturulan“Kullanıcı Beklentileri Değerlendirme Formu”ile Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bölümü'nde, 2001-2002 eğitim-öğretim yılı lisans öğrencilerinden random olarak seçilen, 103 kişiden oluşan bir çalışma kümesi üzerinde uygulanmıştır. Web destekli bilgisayar öğretiminin tasarım kriterlerine uygun olup olmadığı saptamak amacı ile literatür bilgileri ışığında araştırıcılar tarafından geliştirilen vı“analiz formu”(EK-A) ve tasarım kriterlerinin kullanıcı beklentilerini ne derece karşılayabildiğim belirlemek amacı ile de yine literatür bilgileri eşliğinde oluşturulan“Kullanıcı Beklentileri Değerlendirme Formu”(EK-B)'ları birbirlerine parelel olarak hazırlanmıştır. Bunun nedeni, özellikle kullanıcı beklentileri ve sitelerin“tasarım kriterlerine”uygunluğunun karşılaştırılması aşamasının net bir şekilde ortaya konmak istenmesidir. İlgili formlardaki bağımlı değişken maddeleri birbirine paralel ve aynı sayıdadır. Bağımsız değişken kısmları ise değişmektedir.“Analiz formu”'n da bağımsız değişkenler olarak URL, Dil, Kullanılan Browser ve Yüklenme Hızı,“Kullanıcı Beklentileri Değerlendirme Formu'”n da ise Yaş, Cinsiyet, Sınıf, Web'den Yararlanılan Browser Sayısı, Web'den Bilgisayar Alanında Öğrenme Amaçlı Yararlanma Durumu ve Bilgisayar Öğrenimi Amaçlı Web 'i Haftada Kullanma Durumu belirlenmiştir.“Kullanıcıların tasarım konusundaki düşünce ve beğenilerinin belirlenerek kullanılan sitelerin bunları ne derecede karşıladığını saptamak”amacıyla oluşturulan“Kullanıcı Beklentileri Değerlendirme Formu”ile elde edilen veriler için frekans tabloları yapılmıştır ve her madde için verilen yanıtların yüzde değerleri bulunmuştur. Bunun yanında sorulara verilen yanıtlara göre farklı sınıflar arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığını bulmak amacıyla tek yönlü varyans analizi, cinsiyetler arası fark olup olmadığını bulmak için de bağımsız t testi yapılmıştır. Varyans analizlerinde ve bağımsız t testinde.05 anlamlılık düzeyi temel alınmıştır. Kısaca özetlersek analizini yaptığımız web sitelerinin büyük çoğunluğu ortanın üstüne çıkmayı başarmışlardır (4 puan) ancak kullanıcı beklentilerinin çok yüksek düzeylerde olmasından ötürü ilgili sitelerin büyük çoğunluğunun bu beklentileri karşılayabilecek seviyede olmadıkları görülmüştür. Formların bütün maddeleri için yaptığımız testlerde“analiz formu”ortalaması 4,72,“kullanıcı beklentileri formu”ortalaması 5,68'dir. Bir başka deyişle tasarım kriterlerinin %67'si incelediğimiz web ortamlarında bulunmakta ve kullanıcılar tasarım kriterlerinin %81'iyle yetinmektedirler. Ancak bu beklentilerini genel olarak şu anki web ortamlarından karşılama olanakları bulunmamaktadır. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study is intended to examine the sites offering web-based education and instruction in the light of design criteria. Therefore, the pages of educational sites offering web-based instruction were examined using“web design criteria”determined by researchers in the light of literature information. To what extent these pages apply criteria such as windowing techniques, screen density and usability, was studied. Each website was analyzed with the design sheet prepared in advance. The mathematical score given to each article contained in the sheet was interpreted as a statistical value. In addition, with the“User Expectations Evaluation Sheet”, which was formed to determine the expectations of the users of the instructional websites, the expectations of the users from the instructional web media were determined and to what extent the analyzed sites met these expectations was put forth. Search engines were used in order to reach the sites offering computer instruction on the web. The fact that the quantity of such sites increase day by day and that they are updated with very short intervals, makes it difficult to determine the universe of the research. However, popular sites offering computer software and hardware instruction were reached by the help of search engines, and randomly selected 20 of these sites were determined as the study set of the reaserch. Also, the“User Expectations Evaluation Sheet”prepared in order to find out to what extent the web-based computer instruction met the user expectations was applied on a study set consisting of 103 individuals randomly selected from the undergraduate students of the Computer and Instruction Technologies Department, Atatürk Education Faculty, Marmara University, in the academic year 2001-2002. The“Analysis Sheet”(ANNEX-A), which was developed by the researchers in the light of literature information in order to determine whether the web-based computer instruction complies with the design criteria, and the“User Expectations vniEvaluation Sheet”(ANNEX-B), which was developed in the light of the literature information in order to find out to what extent the design criteria could meet the user expectations, were prepared in line with each other. That's especially in order to put forth clearly the stage of comparison of the user expectations and the compliance of the sites to the“design criteria”. The dependent variable articles in the relevant sheets are in line with each other and have the same number. The independent variable parts, however, do vary. The independent variables determined in the“Analysis Sheet”were the URL, Language, Browser Used and Loading Time, whereas those determined in the“User Expectations Evaluation Sheet”were Age, Gender, Class, Number of Browsers Being Used for the Web, Use of the Web for the Purpose of Learning in the Field of Computer, and the Number of Times the Web is Used per Week for the Purpose of Computer Learning. Frequency tables were prepared for the data obtained with the“User Expectations Evaluation Sheet”, which was prepared to“determine the comments and preferences of the users with regard to design and find out to what extent the sites used meet them”, and the percent values of the answers given for each article were found. In addition,“One Way ANOVA”was made to find out whether a significant difference existed among different classes according to the answers given to the questions, and an“independent t-test”was made to find out whether a difference existed between the two genders. The variance analyses and the independent“t”test were based on the significance level of.05. To summarize briefly, a great majority of the websites we have analyzed have managed to exceed the median (by 4 points), however, since the user expectations are very high, most of the relevant sites are found unable to meet these expectations. In the tests we have made for all articles of the sheets, the“analysis sheet”average is 4.72, and the“user expectations sheet”average is 5.68. In other words, 67% of the design criteria do exist in the web media we have examined, and the users are satisfied with 81% of the design criteria. In general, however, the current web media do not suffice to meet their expectations. IX