İstanbul ili ve ilçelerinde Salmonella taşıyıcılığının Vi antijeni ile taranması çalışmaları
Study of investigation of the Salmonella carrier throughout İstanbul city and its districts by using Vi antigen
  1. Tez No: 126606
  2. Yazar: AKIN YİĞİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELMA DERMAN SEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET İSTANBUL İLİ VE İLÇELERİNDE SALMONELLA TAŞIYICILIĞININ Vi ANTİJENİ İLE TARANMASI ÇALIŞMALARI İnsanlarda Salmonella bakterileri Tifo, Paratifo, Sepsis, Salmonelld'h Gastro- Enteritler ve Besin zehirlenmeleri etkeni olabilmektedirler. Kişinin yaşam standartları, yaşadığı evin tipi, kalabalık olması, sosyoekonomik durumu, çevre şartlan ve en önemlisi kullanılan suyun kaynağı, hastalığın yayılmasında en önemli etkenlerdir. Bu çalışmamızda İstanbul ili sınırlarında yaşayan ve belirli sektörlerde çalışan personelden kan örnekleri alınarak Salmonella taşıyıcılığı açısından araştırılmıştır. Kan örnekleri Vi-antijeni ile Salmonella taşıyıcılık kontrolünden sonra taşıyıcı bireylerin dışkısından kronik taşıyıcı olup olmadığının tespiti için dışkı örnekleri tekrar incelenmiştir. İstanbul ilinde yapılan bu çalışmada 10.000 denek üzerinde tarama yapılmıştır. Bu 10.000 kişinin 22'sinin taşıyıcı olduğu ve bunlardan da 2'sinin kronik taşıyıcı olduğu tespit edilmiştir. Bunun sonucunda kronik tifo taşıyıcılığının yıllara oranla azaldığı fakat tümüyle kaybolmadığı saptanmış ve tarama sonunda taşıyıcı oldukları saptanan bu bireylere kontrollü bir proflaksi uygulanmıştır. Temmuz,2002 Akın YIĞIN IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT STUDY OF INVESTIGATION OF THE SALMONELLA CARRIER THROUGHOUT ISTANBUL CITY AND ITS DISTRICTS BY USING Vi ANTIGEN Salmonella bacteria can be the reasons of Typhoid, Paratyphoid, Gasro- Enteriditis and Nutrition poisonings. Person's living standarts, the accommodation type, the crowd of the house, socioeconomic conditions, environmental conditions and the water sources, the most importantly, are the main factor spreading of the disease. Within this study we used blood specimen that were taken from the people who live and work in certain working sectors in Istanbul. After the carrier people's feces were again controlled for chronic carrier. Furthermore, medical treatment was supplied to the carriers to maintain the isolation of these people from the society. With this study, 10.000 people are investigated throughout the city of Istanbul It is determined that 22 of these 10.000 people are carrier and 2 of them are chronic carrier. As a conclusion it is determined that chronic typhoid carrier has been decreasing throughout the years but it is not terminated totally. After the investigation the controlled proflaxi is applied to the infected people. July, 2002 Akın Yİ?İN.c^^r»* ''SÜ**“”