Endüstride aşınma problemleri için yüzey kaplamalar
Surface coating for abrasive problems in industry
  1. Tez No: 126605
  2. Yazar: YUSUF KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Metal Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Aşınma, bir yüzeyden başka bir yüzeye malzeme transferi veya aşınma, parça larının sürtünmesi neticesinde ortaya çıkan malzeme kaybıdır. Uygulama da parçala ra birden fazla aşınma mekanizması aynı anda tesir eder ve kombine aşınma olarak etki gösterir. Bu tezde ilk olarak aşınmanın tanımı yapıldı. Aşınmanın ülke ve malzemeye verdiği zararlar açıklandı. Akabinde aşınmayı azaltıcı yöntemler yani, yüzey işlem leri ve yüzey kaplamalar açıklandı. Deneysel çalışma olarak ; Seramik kaplama ve Otoforez (Autophoretic) kap lama deney parçaları hazırlandı. Standartlara uygun deney parçaları kaplanarak, pin- on-disk, sertlik ve mikro yapı filmleri çekilerek incelendi ve bir sonucu bağlandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Wear is defined as the removal of material from solid surfaces as a result of one contacting surface moving over another. In the application many factor effects the wear process. In this study wear is defined. And the effect of wear on the country economics and materials are also defined. Then the factors that reduce the wear mechanism are also defined. Surface process and surface coating were explained. And then the new coating process are being advanced on the world was defined The coated samples were evaluated by pin-on disk, method. The relationship between coating and process conditions were also evaluated by macro or micro struc ture investigation and results were explained. \i