Teknik ve meslek liseleri metal bölümlerinin iş ve işlem yapraklarının bilgisayar ortamında çizimi
The development and computer drawing of the work practise in metal section of industrial vocation schools
  1. Tez No: 126607
  2. Yazar: ÖZEL BAĞCI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Endüstri meslek liselerinin metalişleri bölümlerinden mezun olan öğrenciler ağırlıklı olarak endüstride istihdam edilmektedirler. Ancak endüstride uygulanan işlemler gelişen teknolojiye bağlı olarak değişmektedir. Önceden sıklıkla yapılan kimi uygulamalar günümüz koşullarında (otomasyon geçiş vb.) ya çok az uygulanmakta ya da hiç uygulama alanı bulamamaktadır. Mezun olacak öğrencilerin endüstrinin günümüzdeki ihtiyaçlarına cevap verecek uygulama ve teknolojiye sahip olmaları gerekmektedir. Bu nedenle endüstride sıklıkla karşılaşacakları işlerle ilgili temrin çalışmalarının okullarda öğrencilere yaptırılması yararlı olacaktır. Metalişleri bölümlerinin işlem yapraklarında yer alan uygulamaların kullanım sıklığının belirlenmesi için ve özgün bir alansal araştırma olması bakımından bir anket çalışması yapılmış ve anket sonuçları Analitik Hiyerarşik Proses (AHP) yöntemiyle değerlendirilmiştir. Anket uygulaması işverenleri, öğretmenleri ve mezun öğrencileri kapsamıştır. Ankette ayrıca katılımcıya CAD programı konusunda iki soru yöneltilmiştir. Bu iki soruyla; katılımcıların yaptıkları temrinlerin çiziminde bir CAD programından yararlanıp yararlanmadıkları tespit edilmeye çalışılmış ve bir CAD programının (AutoCAD vb.) kullanımı konusundaki düşünceleri sorulmuştur. Ankette son soruya cevap verenlerin tamamı bir CAD programı kullanarak temrinlerin çiziminin yararlı olacağını belirtmişlerdir. Analitik Hiyerarşik Prosess (AHP) değerlendirmesi ve Pareto (ABC) Analizi sonucu kullanım sıklığı yönünden öne çıkan işlemleri kapsayan temrin örnekleri AutoCAD ortamında çizilmiştir. Bu tez çalışmasında ayrıca gerekli işlemleri içeren iş resimlerinin çizimi için AutoCAD kullanımı hakkında bilgi verilmiş ve AutoCAD komutları anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
(EMLs) The graduates of metal sections of Industrial Vocation Schools (EMLs) have significally employed in industrial sector. However, in parallel to the technological developments, the practices in industrial sector are continuously changing. The graduates of metal sections of EMLs should have the abilities and skills to meet the contemporary needs of the industry. For mat reason, the students should be throughly trained by the experienced teaching staff especially in those areas, which the industrial sector is frequently practising. A questionnaire has been conducted in order to determine the application frequency of work exercises used in the workshop lessons of metal students and the results have been evaluated by using the AHP method. The employees, teachers and graduates have been the basic focus of the questionnaire. Furthermore, two questions have been also asked to the participants on CAD (Computer Aided Drawing) programs, to find out whether they are applying CAD programs in their works and what they think on CAD programs. All the participants who responded to the questionnaire pointed out that CAD programs are very useful tools in drawing the worksheets. The exercise samples involved in AHP evaluation and Pareto Analysis have been drawn in AutoCAD medium. This thesis is also included information on AutoCAD practice and commands which have been requisite in the drawing of work sketches.