Şanlıurfa, Adıyaman, Kahramanmaraş ve Adana pamuklarının fiziksel özelliklerinin araştırılması
The Physical properties of cotton produced in the regions of Şanlıurfa, Adıyaman, Kahramanmaraş and Adana in Turkey
- Tez No: 126618
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET Ş.URFA, ADIYAMAN, K.MARAŞ VE ADANA BÖLGESİ PAMUKLARININ FİZİKSEL ÖZELLİKLERİNİN ARAŞTIRILMASI Bu çalışmada G.A.P bölgesi dahilinde bulunan Ş.Urfa ve Adıyaman illerinde yetişen pamukların bölgeye yakın diğer iki il Adana ve K. Maraş' ta yetişen pamukların fiziksel özellikleri tespiti ve karşılaştırılması yapılmıştır. Birinci bölümde pamuk bitkisi, pamuk lifi, kimyasal ve fiziksel özellikleri hasadı ve çırçırlanması hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde pamuk lifinin fiziksel özelliklerinin (uzunluk, incelik, mukavemet ve düzgünsüzlük) iplik üretimi açısından önemi ve bu özelliklerin ölçüm teknikleri üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde 1999 -2000 -2001 kesin pamuk ekim alanları, lif üretim miktarları ve G.A.P. projesinin tarımsal, ekonomik, doğal kaynaklar dış politikaya ve Türkiye'nin pamuk üretimine etkileri incelenmiştir. Dördüncü bölümde çalışmada kullanılan materyal, metot atmosfer şartları ve deneysel çalışma yöntemi anlatılmıştır. Beşinci bölümde Ş.Urfa, Adıyaman, Adana ve K.Maraş illerinde yetişen pamuklarının mukavemet, yüzde uzama, kısa lif yüzdesi, yabancı madde ve renk özellikleri standartlara göre hangi pamuk sınıfına girdikleri tespit edilerek sonuçlar tablolar halinde verilmiştir. Şubat, 2002 Mahmut Kılınçkıran
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE PHYSICAL PROPORTIES OF COTTON PRODUCED IN THE REGIONS OF Ş.URFA, ADIYAMAN, K.MARAŞ AND ADANA IN TURKEY This study concentrated on the physical properties of cotton produced in GAP region namely in the region Ş. Urfa and Adıyaman properties are compared with cotton produced around K.Maraş and Adana region. In the fist part of this work information about cotton cultivation, harvesting, ginning, fibre physical and chemical properties are given. In the second part of the study involves the effects of physical properties of cotton ( fibre length, fineness, tenacity and evenness) on the yarn production. Cotton agriculture and production values of 1999-2000 and 2001, the effects of growing cotton in the GAP region on the Turkish economical situation has been explain in third part of this work. In the fourth section material, method, atmospheric conditions and experimental work is explained. In the fifth section tenacity, % extention, short fibre content, foreign matter and colour values of cotton produced in the S.Urfa, Adıyaman, Adana and K.Maraş regions are tabulated and cotton classifications are made for each cotton produced in those different areas. February,2002 Mahmut Kılınçkıran vuı