Alüminyumun tütün (Nicotiana tabacum L. )'ün doku kültürü üzerindeki etkileri
The Effects of aluminum on tissue culture of tobacco (Nicotiana tabacum L. )
  1. Tez No: 126619
  2. Yazar: FİLİZ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELMA DERMAN SEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET ALÜMİNYUMUN, TÜTÜN (Nicotiana tabacum L.)'ÜN DOKU KÜLTÜRÜ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ Alüminyum toprakta en çok bulunan elementlerdendir ve asidik topraklarda çözünür hale geçmektedir. Özellikle çözünmüş alüminyum, bitkinin kök uzamasına ket vurmaktadır. Bu çalışmada, ilk olarak tütün (Nicotiana tabacum L.) tohumları ve tütün eksplantları, Al+3'ün etkilerini araştırmak için, farklı konsantrasyonlarda AICI3 (kontrol, 50 uM, 100 uM, 150 uM, 200uM A1C13) içeren MS besiyerine ekildiler. Tüm kültürler, 25° C'de 16 saat aydınlık, 8 saat karanlık periyodundaki kontrollü bitki büyütme kabininde tutuldular. Tüm çimlenmiş tohumlar ve büyümüş eksplantlar, inokülasyondan sonraki 5., 8., 11., 14. ve 16. günlerde gözlendi. Kök uzamasına Al+3 tarafından kuvvetle ket vurulmuştur. Büyümüş bitkilerin peroksidaz aktiviteleri, spektrofotometrik olarak belirlendi. Lipid peroksidasyonu ve Al+3 birikimi, histokimyasal olarak, sırasıyla Schiff s reaktifı ve hematoksilen ile araştırıldı. Haziran, 2002 Filiz Yılmaz IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECTS OF ALUMINUM ON TISSUE CULTURE OF TOBACCO {Nicotiana tabucum L.) Aluminum is one of the major element in the soil and becomes soluble in the acidic soils. Especially soluble aluminum inhibits the root elongation. In this study, first, tobacco {Nicotiana tabacum L.) seeds and tobacco explants were exposed to different concentrations of A1C13 (control, 50 uM, 100 uM, 150 uM, 200 uM) on MS medium for researching the effects of Al+3. All the cultures were kept under 25°C temperature, 16 hours light, 8 hours dark period in a controlled growth chamber. All of the germinated seeds and grown explants were observed in 5th, 8th, 11th, 14th and 16th days of inoculation. Root elongation was strongly inhibited by Al+3 stress. Peroxidase activities of grown plants were determined spectrophotometrically. The peroxidase activity was enhanced by Al+3 stress. Lipid peroxidation and Al+3 accumulation was investigated histochemically with Schiff s reagent and hematoxylin respectively. June, 2002 Filiz Yılmaz