Taşlama ve alet bileme eğitimi
- Tez No: 126621
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMDİ SÖZÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Taşlama ve alet bileme eğitimi, tez içerisinde detaylı olarak ele alınmıştır. Yapılan atelye uygulamalarının sonuçları; Taşlama atelyesi öğretmenlerine, öğrencilerine ve mezunların istihdam edildiği iş yerlerindeki yöneticilere uygulanan anket ile öğretilen konuların hangi derecede kullanıldığı araştırılmıştır. Teknik ve Endüstri Meslek Liselerinin ana amacı; Endüstriye kaliteli tekniker yetiştirmek olduğundan önerilen müfredat programı endüstrinin taşlamacılık ve alet bilemecilik eğitimi görmüş teknik lise ve endüstri meslek lisesi mezunlarından beklediği bilgi ve beceri seviyesi esas alınarak tespit edilmiştir. Ülkemiz makine sanayisinin ihtiyaçlarına cevap verecek yeni müfredat programı ve uygulaması AHP (Analitik Hiyerarşik Proses) yöntemi kullanılarak geliştirilmiştir. Teknik lise ve endüstri meslek liselerinin Taşlamacılık ve Alet Bileme eğitimi beceri uygulamalarında yaptırılacak temrinler ve imalat işleri hazırlanmış, bunlar için gerekli malzemeler, takımlar ve standart taşlama ve alet bileme zamanları belirlenmiş, taşlamacılık eğitim maliyeti tespit edilmiştir. Taşlama ve alet bileme eğitimi için optimum zaman 29 saat, eğitim maliyeti ise $ 110 bulunmuştur. TEMMUZ 2002 CEMİL DEĞİRMENCİ VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis grinding and tool grinding technican aducation in examined closely. The result of the workshops application examined the extent of using the instructed subjects. The result were reached by a survey which was applied to the grinding and tool grinding teachers, students and the managers who works at the workshops where the graduates of high school are employed. The result of the survey were evaluated by Analytic Hierarchy Prosess(AHP). For the application of the skills practices in grinding and tool grinding training in the Technical and Vocational High Scholls, the exercises were prepared, the necessary materials and optimum duration are determined, and cost of training was calculated. A new grinding and tool grinding operatör skill training cirruculum was prepared according to the results of the survey. In this thesis, it is found that, for the training of grinding and tool grinding, optimum duration is 29 hours and the cost of training is $ 1 10. JULY 2002 Cemil DE?İRMENCİ VII