Yapıda durabilite va hasar analizi, alçılı kerpiç yapı örneği üzerinde incelenmesi
Durability and failure analysis for building examination on gypsum stabilized adobe building
- Tez No: 126626
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
YAPIDA DURABİLİTE VE HASAR ANALİZİ, ALÇILI KERPİÇ YAPI ÖRNEĞİ ÜZERİNDE İNCELENMESİ ÖZET Yapı malzemeleri için durabilite, malzemenin özelliklerini zamana ve tüm etkenlere karşı koruyabilirlik ve sürdürülebilirlik derecesidir. Yapı malzemelerinde çeşitlilik her geçen gün artmakta, sayıca olan bu artış birtakım sorunları da beraberinde getirmektedir. Malzemelerin güçlü yönleri olduğu gibi zayıf yönleri de bulunmaktadır. Tasarım, malzeme karan veya montaj aşamasında hata yapılması durumunda çeşitli hasarlar meydana gelebilmektedir. Malzemenin performansım istenen süreç boyunca sağlayabilmesi, uygun seçim ve uygun şartlar altında kullanılmasıyla mümkündür. Oluşabilecek hasarlar yapılarda çeşitli tamirleri gerektirebilir. Bunlar, ekonomik ve zaman kayıplarına neden olduğu gibi insanlar üzerinde olumsuz etkiler de yaratabilir. Malzeme kullanımında en doğru kararların verilebilmesi için malzeme özellikleri ve performansına etki eden faktörler bilinmelidir. Bu nedenle durabilite ve hasar kavramları birlikte incelenmelidir. Bu tez çalışması kapsamında, yapı malzemeleri için durabilite ve hasar kavramları araştırılmış, elde edilen bilgiler kullanılarak alçı katkılı kerpiç bir binada hasar analizi yapılmıştır. Çalışma dört ana bölümden meydana gelmiştir. Giriş bölümünde, durabilite kavramının yapı malzemeleri için ne ifade ettiği ve günümüzde kazanmış olduğu önem anlatılmak istenmiştir. Tezin ikinci bölümünde, yapı için durabilite kavramı ele alınmış, yapı malzemelerinin durabilitelerini belirleyen fiziksel, kimyasal, biyolojik ve teknolojik özellikleri araştırılmıştır. Tezin üçüncü bölümünde, hasar kavramı incelenmiş, yapı malzemelerinde hasar oluşturan etkenler araştırılmıştır. Bu bölümde ayrıca malzemelerin yapı elemanları içinde, kullanılış şekillerine göre oluşan hasar türleri de incelenmiştir. Hasar VIoluşumlarına örnekler verilerek doğru malzeme ve doğru detaylandırma ile hasar oluşumunun yavaşlatılabileceği anlatılmak istenmiştir. Tezin dördüncü bölümünde, alçı katkılı kerpiç (Alker) malzemenin özellikleri anlatılmış, geleneksel yapı malzemesi olan kerpiç ile alçı katkılı kerpicin durabiliteleri arasındaki değişim gösterilmiştir. Önceki bölümlerden elde edilen bilgiler ışığında, alçı katkılı kerpiç bir binada hasar analizi yapılmıştır. vii
Özet (Çeviri)
DURABILITY AND FAILURE ANALYSIS FOR BUILDING, EXAMINATION ON GYPSUM STABILIZED ADOBE BUILDING SUMMARY For the building materials, durability defines resisting and sustaining properties of building materials against to the time and to all factors. Variety of building materials is increasing continuously. Although new materials getting strong possibilities, they have poor sides too. If a mistake is done while design or construction time of building, several building defects and failures problems can be realized. Material can maintain its own properties, if it is used only in suitable conditions. Because of failure problems, sometimes builds need a big care and restoration which causes to a lot of money, losting time and negative effects on people. In order to obtain best of materials available, it is important to understand either properties of materials or factors which influence their performance and durability. Therefore durability and failure concepts should be examined together. In this study, durability and failure concepts are described for the building materials. Afterwards a building, formed with gypsum stabilized adobe is examined as a sample and failure analysis was made on the example building. The study consists of four main sections. In the introductory section, importance of durability for building materials is described. In the second section, atomic structures of materials is examined. For understanding durability, properties of materials (Physical, Chemical, Biological and Technological) are described. In the third section reasons, which causes failure on building materials is examined. Behaivours of materials in building components and failures are described. It is aimed to explain, using of proper materials and proper details can reduce failure effects on building materials. In the fourth section, properties of gypsum stabilized adobe is examined. It is aimed to show difference of durability properties between traditional adobe and gypsum Vlllstabilized adobe. A building, formed with gypsum stabilized adobe is examined as a sample and failure analysis was made on the example building. For this examination, old knowledge, learned at the previous sections were used. IX