Örme kumaş yapısının güç tutuşma özelliklerine etkisi
Effect of knitted fabric properties on flame resistance
- Tez No: 126651
- Danışmanlar: PROF. DR. HABİP DAYIOĞLU, DOÇ. DR. CEVZA CANDAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖRME KUMAŞ YAPISININ GÜÇ TUTUŞMA ÖZELLİKLERİNE ETKİSİ ÖZET Giysi ve ev tekstil ürünlerinde kullanılan çoğu elyafın yanıcı olmasının, özellikle çocuklar ve yaşlılar için ciddi bir tehlike olduğu giderek kabul edilmektedir. Geçmişte ve halen yapılmakta olan çalışmalar, malzemelerin moleküler yapılarını değiştirme yada kimyasal terbiye işlemleri esasına dayanarak bu malzemelerin güç tutuşurluk özelliklerini iyileştirmeye yönelmiştir. Fakat, yapısı itibarıyla güç tutuşan yada güç tutuşurluk terbiye işlemi geçirmiş olan bu liflerde yeterli ısıl ortam oluştuğunda yanacaklardır. Bununla birlikte bugün çok iyi bilindiği gibi, bazı güç tutuşurluk sağlayıcı malzemeler kanseroj eniktir ve çevreye zararlı etkileri bilinmektedir. Bu durumda kullanılabilecek en etkin yöntem, malzemelerin ve kumaş yapılarının ürünün yanma davranışını nasıl etkileyeceğini belirlemek ve buna göre üretime yön vermek olmalıdır. Böylelikle kullanım alanına uygun fiziksel ve yanma özelliklerine sahip kumaşları üretmek ve ürün güvenilirliğini arttırmak mümkün olacaktır. Bu tezde, kullanım alanları özellikle son yıllarda çok genişleyen örme kumaş yapısının güç tutuşma özelliklerine etkisi incelenmiştir. İlk olarak kumaş yanıcılığım belirleyen fiziksel (elyaf cinsi ve karışım oram, iplik numarası, iplik büküm katsayısı, örgü şekli, gramajı, hava geçirgenliği, kumaş kalınlığı, örtme faktörü, sıklık, kumaş yüzeyindeki zımpara ve şardonun etkisi) ve kimyasal parametreler (ağartma, boyama, ağartma ve boyamada kullanılan yardımcı kimyasallar, güç tutuşma apreleri) belirlenmiş ve deney tasarımı çalışması yapılarak örme kumaşın yanma davranışım en iyi şekilde açıklayacak deney programı hazırlanmıştır. Örme kumaşların yamalıkları, yapılan literatür çalışması sonucunda yanma değerleri gerçek yanma davranışına çok yakın ve diğer test metotlarına göre daha hassas neticeler verdiği için BS 5438 dikey yanma test metodu kullanılarak değerlendirilmiştir. xııSon olarak, deney sonuçlan SPSS istatistik programı kullanılarak hazırlanan deney tasarımı için MANOVA analizi yapılmış, örme kumaş parametrelerinin yanma davranışım hangi düzeyde etkiledikleri belirlenmiş ve aralarındaki regresyon bağıntıları elde edilmiştir. Sonuçta bu bağıntılar kullanılarak tez kapsamında ele alman örme kumaşların yanma davranışları değerlendirilmiş ve yanma karakteristiklerine bağlı olarak derecelendirilmesi sağlanmıştır. Bu bağlamda kumaş yanıcılığını iyileştirmek için dikkate alınması gereken ürün tasarım parametreleri belirlenmeye çalışılmıştır. xııı
Özet (Çeviri)
EFFECT OF KNITTED FABRIC PROPERTIES ON FLAME RESISTANCE SUMMARY The flammability of most natural and synthetic fibers commonly used in apparel and home furnishings is increasingly recognized as a serious hazard especially for children and elderly people. Most of the past as well as the current researches directed towards improving the flame resistance characteristics of these materials have been based on chemical treatments and changing their molecular structure. However, inherently fire-resistant fibers and fiber systems containing fire retardant additives will still burn under sufficiently severe thermal conditions. Moreover today it is well known that some additives are carcinogenic and have hazardous effect on environment. Therefore, the most dynamic method should be to define how fibers and fabric construction affect the last product burning behavior and so to direct the production. In this way, it will be possible to produce final products having suitable physical and burning properties for their final use field. In this thesis, knitted fabrics that have been used extensively in the last years were chosen to investigate effect of their properties on flame resistance are investigated. Firstly, physical (fiber type and composition, yarn count, yarn twist coefficient, fabric design, weight per unit area, air permeability, fabric thickness, cover factor, loop density, sanding and raising properties) and chemical (bleaching, dyeing, some chemical additives which are used for bleaching and dyeing processes, flame retardant additives) parameters that affect the fabric flammability were defined and experimental program was prepared by using design of experiment. After comprehensive literature survey, BS 5438 vertical flammability test method were chosen due to the fact that its results are very similar to real fabric burning behavior and that it is more responsive than the other test methods and the flammability of knitted fabrics were evaluated by using this method. xivFinally, experimental results were evaluated according to MANOVA analysis by using SPSS statistical program and how and at which level knitted fabric parameters affect fabric's burning behavior were defined and regression models among these parameters were obtained. As a result, using these regression models, burning behavior of knitted fabrics considered for this thesis were evaluated and it was possible to rank them according to their burning characteristics. In this connection, the product designing parameters that should be taken into consideration to improve fabric flammability were tried to define. xv