Örme kumaş takviyelerinin kompozit malzemenin darbe davranışına etkileri
Effects of knitted fabric reinforcements on impact performance of composites
  1. Tez No: 625366
  2. Yazar: İLKKAR KARAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA ALPYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Boyutları ve hafifliklerine nazaran gösterdiği yüksek performans ve sağladığı önemli avantajlar sayesinde çeşitli uygulamalar için kompozit malzemelerin kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Kompozitlerde takviye olarak tekstil malzemeleri kullanılması ise kullanılan tekstil yapısına ve elyaf çeşidine bağlı olarak kompozite mukavemet, daha yüksek darbe ve eğilme dayanımı gibi özellikler kazandırmaktadır. Aramid elyafı gibi yüksek performanslı liflerin kompozitlerde kullanımı yaygınlaşmış ve sağladıkları avantajlar kanıtlanmıştır. Örme kumaşların takviye malzemesi olarak kullanılmasıyla kompozitlerin darbe dayanımları gibi mekanik performanslarının iyileşmesi üzerine yapılan çalışmalar bulunmaktadır. Örme kumaş yapıların içinde düz şekilde yerleştirilen yatırım iplik formlarının mukavemeti arttırıcı etkisi üzerine çalışmalar ise devam etmektedir. Bu çalışmada takviye malzemesi olarak kullanılan örme kumaşların yapısında bulunan yatırım ipliğinin kompozit malzemenin darbe dayanımına etkilerinin araştırılması hedeflenmektedir. Bu amaç doğrultusunda Aramid lifi kullanılarak V yataklı el örme makinasında üretilen ribana ve yatırımlı ribana örme kumaşların takviye malzemesi olarak kullanılmasıyla kompozit üretimi gerçekleştirilmiş ve bu kompozitlerin darbe, darbe sonrası bası ve eğilme performansları incelenmiştir. Böylece yatırım iplikleri içeren örme kumaş yapısının ve tabaka yerleşim açısının kompozit malzemenin mekanik performansına etkileri irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The use of composite materials for various applications is increasing day by day thanks to their high performance and significant advantages compared to its dimensions and weight-lightness. The use of textile materials as reinforcements in the composites provides properties such as strength and higher impact depending on the textile structure and fiber type used. The use of high performance fibers such as aramid in composites has become widespread and their advantages have been proven. There are studies on the enhancement of the impact performances of the composties provided by the knitted fabrics as reinforcement and studies on the effect of inlay yarns, which stay stright in the knitted fabric, on the strength of the composites are still continuing. In this study, it is aimed to investigate the effect of inlay yarns, which stay straight among the loops of the knitted reinforcement fabric, on the impact performances of the composites reinforced with the knitted fabric. With this aim, composites are obtained using knitted fabrics manufactured from Aramid filament yarns on v ben knitting machine with two different structures (rib and inlaid rib) and impact, compression after impact and bending performances of these composites are analyzed. The effect of inlay yarn and stacking sequence on the impact performances of the composites are determined.