Kritik yol yöntemi (CPM) ve bir yol yapım projesine uygulanması
- Tez No: 12666
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Gelişmiş ülkelerde oldukça yaygın bir uygulama alanı olan Kritik Yol Yöntemi bilgisayar paket programın dan yararlanılarak projenin kritik yolu hesaplanmış ve zaman- mal i yet analizi yapılmıştır. Yol yapım projesine ilişkin serim, projenin hazırlanma safhasından yolun asfaltlanarak hizmete açılması safhasına kadar olan tüm faaliyetleri içermektedir. Uygulamanın yapıldığı yol yapım projesinin ihale süre sinden daha kısa bir sürede bitirilmesi halinde, toplam proje maliyetinde büyük meblağlarda bir azalma meydana geleceği sayısal olarak hesaplanmıştır. Sonuç bölümünde ise, çalışmanın genel bir değerlendirme si yapılmış ve ulaşılan sonuçlar ve Öneriler belirtilmiştir. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Planning, scheduling and controlling Are important vari able» for the decision maker. The Critical Path Method is basically a time-oriented method. CPM helps the manager to estimate the project completion time, to determine the optimum completion time and to calcu late minimum total cost. A major objective o-f CPM analysis is to identify the critical activities of a project. CPM analysis provides to the user a start and finish schedule for each activity, as well as its relationship to other activities in the project. The manager must pay more attention to the critical ac tivities, if the project is to be completed on time. The man ager quickly recognises the problem areas if the project is getting behind schedule. The purpose of this study is to identify a CPM-use meth od for a highway construction project and to apply such a method to a road construction project near Gaziantep, Turkey. In the first part of this study, we gave some historical information about the CPM and try to explain the project man agement and network of the project. In the second part, the CPM is explained and the princi ples of the network, the critical activities and the project controlling methods Are discussed. viiThe third part include» a discussion of the project con trolling method. In the last part, we applied the above mentioned methods to the highway project. For this purpose, a network has been prepared. Using the quantitative methods, the cost and completion time for the project have been calculated. The cost of the project has been calculated for both the normal or accelerated completion time. Also, slack times for each activity have been factored into our calculations. The results of the» application of the CPM to the project indicate that the construction of the highway is more expen sive if the completion time is longerjiand that less expensive when the completion time is shorter. This is so because the fixed cost of the project increases due to inflation and other factors such as when the construction activity slows down or temporarily stops. It would be more cost-effective for the highway department to offer incentives to contractors who apply the CPM techniques to identify critical activities in a project and to reduce the possibility of delays in completing the projects. vi 1 1