CPM kullanarak Bursa Büyükşehir Belediyesi Gökdere Bulvarı, Meydancık Köprüsü ve Tatarlar Köprüsü inşaatının analizi
  1. Tez No: 55032
  2. Yazar: YÜKSEL GÜNGÖL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALUK ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İnşaat Mühendisliği, Education and Training, Civil Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
CPM KULLANARAK BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ GÖKDERE BULVARI, MEYDANCIK KÖPRÜSÜ VE TATARLAR KÖPRÜSÜ İNŞAATININ ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Yüksel GÜNGÖR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 1996 ÖZET Bu çalışmada Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılacak olan Meydancık Köprüsü ve Tatarlar Köprüsü inşaatlarının CPM ile analizi yapılmıştır. Normal şartlarda projenin bitiş zamanı ve maliyeti hesaplanmıştır. Proje yapımının daha kısa zamanda bitirilmesi için işgücüne fazla mesai yaptırılmıştır. İşgücünün fazla mesai yapması iki durumda ele alınmıştır. Bunun sonucu proje süresi %19 ve %1 1 oranında kısaltılmış, bunun için gereken ek maliyetler hesaplanmıştır. Proje yönetimi; belirli bir sırada icra edilmek zorunda olan birbiri ile ilişkili faaliyetler kombinasyonu ve bu faaliyetlere mevcut kaynakları hedeflenen amaçlara ulaşacak şekilde tahsis edilmesi olarak tanımlanabilir. Bu amaçlar çoğu zaman projenin belirli bir tarihten önce bitmesi, para ve zaman tasarrufu sağlanması şeklinde tanımlanabilir. Bu tekniklerin yardımı ile projeleri hızlandırmak ve maliyetlerini düşürmek mümkündür. Büyük projelerde bu tekniklerin uygulanması ülke ekonomisine küçümsenmeyecek katkılar sağlayacaktır. Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi CPM, İki Köprü, Proje Yönetimi Yazılımları 105 Prof. Dr. M. Haluk ÇELİK
Özet (Çeviri)
II USE OF CRITICAL PATH METHOD IN BURSA BUYUKŞEHIR BELEDİYESİ GÖKDERE BOULEVARD, MEYDANCIK BRIDGE AND TATARLAR BRIDGE (M. Sc. Thesis) Yüksel GÜNGÖR GAZI UNIVERSITY INSTUTTE OF SCDZNCE AND TECHNOLOGY July 1996 ABSTRACT In this study; constructions of Meydancık Bridge and Tatarlar Bridge are made analysis with CPM from Bursa Büyükşehir Belediyesi. At normal conditions; finish time and cost of project calcuated. For made of project is finished about short time, are made more efforts at productive power. Made more efforts of productive power examined at two state. After that; period of project shorten at percent 19 and percent 1 1 proportion, that why necessary supplement costs calculated. Project management can be described as“to execute necessary combinations of connected activities existing appropriation sources and to realise marked aims”. We could also describe these aims to complete the project before deadline, and to save money and time. By using these methods we can accelerate and reduce the costs of the project. By using these methods for big projects a country's economy will have begenit. Key Words Page Number Adviser CPM, Two Bridge, Project Management Software 105 Prof Dr. M. Haluk ÇELİK