Kazanılmış değer yönetiminin inşaat projelerinde süre ve maliyet tahminleme performansının incelenmesi
Investigating the performance of earned value management on time and cost estimation in construction projects
- Tez No: 940136
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ BAYRAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
İnşaat projelerinin başarısı, kullanılan çizelgeleme yöntemine ve bu yöntemin etkin bir şekilde uygulanmasına bağlıdır. Kritik Yol Yöntemi (CPM), uzun yıllardır inşaat projelerinde yaygın bir çizelgeleme aracı olarak kullanılmasına rağmen bazı dezavantajlara sahiptir. Bu çalışmada, öncelikle her bir faaliyetin süresini zaman segmentlerine ayırarak daha detaylı bir planlama imkânı sunan Kritik Yol Segmentleri (CPS) tekniği ele alınmıştır. CPS yaklaşımı, bir konut projesine uygulanmış ve yöntemin sunduğu avantajlar tartışılmıştır. İnşaat süre ve maliyetlerinin doğru tahmin edilmesi de inşaat yönetim süreçleri için büyük önem taşımaktadır. Çalışma kapsamında, makine öğrenimi (ML) yöntemleri kullanılarak kazanılmış değer yönetimi (EVM) tabanlı süre ve maliyet yaklaşımlarının öngörülebilirliği araştırılmıştır. 18 farklı süre tahmin yöntemi ve 19 farklı maliyet tahmin yöntemi kullanılarak veri seti oluşturulmuştur. Kayseri'de yapımı tamamlanan konut projesinin kaba faaliyetlerinin planlanan ve gerçekleşen proje verileri kullanılmıştır. Projenin nihai süresini ve maliyetini öngörmek için beş farklı Yapay Zekâ (AI) tabanlı model uygulanmış ve 10 farklı performans kriteri ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Süre tahmini açısından Gauss Süreç Regresyonu (GPR) yönteminin, maliyet tahmini açısından ise Yapay Sinir Ağları (ANN) yönteminin daha başarılı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The success of construction projects depends on the scheduling method used and its effective implementation. Although the Critical Path Method (CPM) has been widely used as a scheduling tool in construction projects for many years, it has some disadvantages. The study initially focuses on the Critical Path Segments (CPS) technique, which provides a more detailed planning opportunity by dividing the duration of each activity into time segments. The CPS approach is applied to a housing project, and the advantages of the method are discussed. Accurate estimation of construction time and costs is also of critical importance for construction management processes. The study examined the predictability of earned value management (EVM)-based time and cost approaches using machine learning (ML) methods. 18 different time estimation methods and 19 different cost estimation methods were used to create the data set. The planned and actual project data of the rough activities of the completed housing project in Kayseri region were used. Five different artificial intelligence (AI)-based models were applied to estimate the final time and cost of the project and were evaluated comparatively with 10 different performance criteria. It was found that the Gaussian Process Regression (GPR) method was more successful in terms of time estimation, and the Artificial Neural Networks (ANN) method was more successful in terms of cost estimation.