ISO 9001:2000 kalite yönetim sisteminin uluslararası gözetim şirketlerine etkileri: Türkiye'ye yönelik bir durum çalışması
The effects of ISO 9001:2000 quality management system to international inspection companies: A case study aimed at Turkey
  1. Tez No: 145281
  2. Yazar: ORÇUN ERBAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Uluslararası gözetim şirketleri, alanında uzman çalışanlarla uluslararası standart ve kurallara uygun olarak, malların taraflar arasındaki anlaşmalara kalite ve miktar açısından uygunluğunu kontrol ederler ve belgelerler. Bu kuruluşlar tedarik zincirinin bir çok noktasında verdikleri hizmetle ticaretin hızlı ve sorunsuz olarak yapılmasına yardımcı olurlar. Gözetim şirketleri, tam zamanında ve doğru hizmet sağlamalıdır. Faaliyetlerinin belli kurallara, standartlara ve tarafsızlığa dayalı olması sebebiyle hizmetin kalitesi ve güvenilirliği önemlidir. Uluslararası gözetim şirketlerinin verdikleri hizmetin kalitesini güvence akma almak ve sistemli hizmet sunumunu gerçekleştirmek için kalite yönetim sistemi oluşturmaları ve uygulamaları gerekmektedir. Kalite kavramı zaman içerisinde kontrol boyutundan sistem boyutuna geçmiştir. Günümüzde toplam kalite yönetimi ilkelerine dayalı kalite yönetim sistenüerinin oluşturulmasıyla, kalite standartları, üretim sektörünün yam sıra hizmet sektöründe de yaygın olarak uygulanmaya başlanmıştır. ISO, 2000 yılında yayınladığı ISO 9000 serisi standardıyla, süreç yaklaşımı, sürekli iyileştirme ve müşteri odakhlığa dayalı bir kalite yönetim sistemi standardı oluşturmuştur. Bu çalışmada ISO 9001:2000 kalite yönetim sisteminin uluslararası gözetim şirketlerine süreç yaklaşımı ve müşteri odaklılık yönünden etkileri, Türkiye'deki bir gözetim şirketi örnek alınarak yapılan durum çalışmasıyla incelenmektedir. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT International inspection companies control and document the conformity of the goods to the agreements made between the parties in terms of quality and quantity, by specialized employees and acting according to international rules and standards. Inspection companies must provide in time and accurate service. The quality and reliability of their service is important because their activities are dependent on certain rules, standards and impartiality. Constituting and applying quality management system is important for international inspection companies in order to assure the quality of the services offered and realize the systematic service flow. In the course of time, quality concept passed from control aspect to system aspect. Nowadays by the forming of total quality management principles oriented quality management systems, besides production sector, quality standards are started to be commonly used in service sector. ISO formed a process, continuous improvement and customer orientation based quality management system standard by the 2000 revision of ISO 9000 series standard. In this study, the effects of the ISO 9001:2000 Quality Management System on international inspection companies has been examined with a case study aimed at Turkey. vıı