Bulaşık makinesi yıkama ortamının incelenmesi
A Study on the washing medium in the dishwasher
- Tez No: 126673
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK TÜTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
BULAŞIK MAKİNESİ YIKAMA ORTAMININ İNCELENMESİ ÖZET Enerji ülkelerin sosyal ve ekonomik kalkınması için en önemli girdidir. Dünya enerji ihtiyacı, artan endüstrileşme ve nüfus ile sürekli artarken, enerji kaynakları hızla tükenmektedir. Bunun getirişi olarak, üretici firmalar minumum enerji tüketen ürünler üretmek için çalışmalar yapmaya başlamışlardır. Bulaşık makinelerinde enerji tüketimi ile yıkama performansı birbirleri ile doğrudan ilişkilidir. Yıkama performansım en iyi düzeye çıkarabilmek için, kirlerin temizlendiği optimum koşullar sağlanmalıdır. Ev tipi bulaşık makinelerinde karşılaşılan kirlerin optimum temizlenme koşulunun bulunabilmesi için, yıkama ortamının bileşenleri olan su, deterjan ve kirin yıkama ortamına etkilerinin belirlenmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, bulaşık makinesinde (BM) yıkama işleminin başında, su sertliğinin ve yıkama işleminin herhangi bir anında deterjan ve kir miktarının belirlenebilmesi için; su sertliği-iletkenlik, deterjan konsantrasyonu-iletkenlik ve kir-konsantrasyonu- bulanıklık ilişkisi incelenmiştir. Deneysel çalışmalar iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Birinci kısımda BM dışında referans deneyler, ikinci kısımda BM içindeki deneysel çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Bulaşık makinesi dışında yapılan çalışmalarda su sertliği ile iletkenlik arasındaki ilişki incelenmiştir. İncelenen koşullar için iletkenlik değerlerinden su sertliğine karar verilemediği tespit edilmiştir. BM dışında yapılan diğer çalışmalarda, deterjanların su iletkenliği ve su sertlik değerleri üzerindeki etkileri ve yağ kirinin yıkama çözeltisinin bulanıklık ve iletkenlik değerleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Deterjan markasına göre deterjanın su sertliğim farklı oranlarda düşürdüğü bulunmuştur. Yağ kiri ile yapılan çalışmalar sonucunda; yağ kirinin yıkama çözeltisinin iletkenlik değerini değiştirmediği, bulanıklık değerini ise arttırdığı bulunmuştur. BM içinde kirşiz ortamda yapılan çalışmalarda ana yıkama çözeltisinin iletkenlik değerleri üzerinde; deterjan konsantrasyonu, su sertliği ve sıcaklık paremetrelerinin etkileri incelenmiştir. BM de ana yıkama çözeltisinin bulanıklık değeri üzerinde; sıcaklık, deterjan konsantrasyonu, kir konsantrasyonu, sıcaklık-deterjan konsantrasyonu etkileşiminin, sıcaklık-kir konsantrasyonu etkileşiminin, deterjan konsantrasyonu-kir konsantrasyonu etkileşiminin, sıcaklık-deterjan konsantrasyonu-kir konsantrasyonu etkileşiminin etkili olduğu, deterjan markasının ise etkisiz olduğu bulunmuştur. Ana yıkama çözeltisinde yağ kirinin bulunduğu durumda ölçülen bulanıklık verilerinin kaynağı % 95.7 oranında tespit edilmiştir. vııı
Özet (Çeviri)
A STUDY ON THE WASHING MEDIUM IN DISHWASHER SUMMARY Energy is the most important input required for the countries to make social and economical progress. The energy sources are being used up day by day as the energy need of the world rises continously with the increasing industrilization and population. For this reason, the producer firms are trying to create products which are working with minimum energy. There is a high correlation between the energy consumption and cleaning performance in dishwashers. For maximum cleaning performance, the optimum conditions should be provided. In order to find the optimum cleaning conditions of soils in domestic dishwashers, the effects of the componenets of washing medium (water, detergent and soil) to the washing medium could be determined. In this study, in order to determine the water hardness in the beginning of washing process and the amount of detergent and soil in any time of the washing process, the correlation between water hardness-conductivity, detergent concentration- conductivity and soil concentration-turbidity has investigated. The experimental studies have done in two levels. In first level, the referans experiments have done outside the dishwasher then the second level experiments have done inside the dishwashing machine. In the tests in which the dishwashing machine is not used, the correlation between the water hardness and conductivity has investigated. For investigated conditions, it has decided that there is no correlation between water hardness and conductivity values. The other studies of the first level, the effects of detergents on the water conductivity and water hardness values and the effects of oil soil on the turbidity and conductivity of washing solutions have investigated. It has realized that different detergent brands are decreasing the water hardness in diffirent ratios. By doing experiments with oil soil, it has found that the oil soil is not changing the conductivity of washing solution but is increasing the turbidity value. In the inside the dishwasher studies which are done in nonsoily medium, the effects of detergent concentration, water hardness and temperature parameters over the main washing solution's conductivity values have investigated. It has found that the temprature, detergent concentration, soil concentration, interaction of temperature-detergent concentration, interaction of temperature-soil concentration, interaction of detergent concentration - soil concentration and interaction of temperature-detergent concentration-soil concentration effect the turbidity value of main washing solution of BM, however the detergent brand does not. When there is oil soil in the main washing solution, the source of turbidity values has 95.7 % determined. IX