Katodik ark FBB yöntemi ile dekoratif amaçlı Cr-O-N kaplamaların üretilmesi
Production of Cr-O-N coatings by cathodic arc PVD, for decorative purposes
- Tez No: 126676
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÜRGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
KATODIK ARK FBB YÖNTEMİ İLE DEKORATİF AMAÇLI Cr-O-N KAPLAMALARIN ÜRETİLMESİ ÖZET Malzemeleri vakum altında fiziksel yöntemlerle buharlaştırmak, daha sonra bu buharı bir taban malzeme üzerinde biriktirmek esasına dayanan Fiziksel Buhar Biriktirme (FBB) yöntemleri ve bu yöntemle yapılan kaplamalar gün geçtikçe endüstride daha geniş uygulama alanı bulmaktadır. Özellikle imalat sektöründe kesici ve şekillendirici takımlarda aşınma dayanımını arttıran sert seramik FBB kaplamalar mekanik özelliklerinin yanında sunduğu renk alternatifleri ile dekoratif amaçlı olarak da yaygın kullanım alanı bulmaktadır. Ne var ki bu tür sert seramik kaplamalarda elde edilen renk kaplama bileşiminin kendi rengine bağlıdır. Reaktif gaz oranlarını değiştirerek değişik tonlar elde edilse de farklı renkler için farklı bileşimde hedef malzeme ya da katod kullanılması gerekmekte, bu da dekoratif amaçlı kaplamalarda maliyeti arttırmaktadır. Dekoratif amaçlı FBB kaplamalarda değişik renk eldesinin bir yolu da optikteki interferans prensibinin kullanılmasıdır. Nitekim Ti-O-N bileşimindeki kaplamalar interferans renklenme prensibi ile kalınlığa bağlı olarak değişik mavi ve yeşil tonlarını elde etmek amaçlı kullanılmaktadır. Cr-O-N gibi diğer oksinitrür kaplamalar aynı amaçla uygulanabilir. Bu çalışmada interferans renklenme prensibi kullanılarak Katodik Ark FBB Yöntemi ile dekoratif amaçlı Cr-O-N kaplamalar üretilmiştir. Öncelikle homojen renk dağılımı elde etmek için gerekli kaplama parametreleri belirlenmiş, ardından kaplama süresine bağlı olarak kaplama kalınlıklarının değiştirilmesi ile görünür spektrumun hemen her rengi elde edilmiştir. Kaplama kalınlıkları X-ışınlan reflektometre tekniği ile ölçülmüş, kaplamaların renk özellikleri L*a*b* skalasına göre tesbit edilmiştir. Ayrıca yapılan kaplamaların görünür dalgaboylarındaki yüzde yansıtma özellikleri tesbit edilmiştir. Son olarak XRD ile kaplamaların faz yapılan tayin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
PRODUCTION OF Cr-O-N COATINGS BY CATHODIC ARC PVD, FOR DECORATIVE PURPOSES SUMMARY Physical Vapour Deposition Technologies (PVD) -which is based on evaporating materials by physical techniques and depositing the Vapour on a substrate- and coatings that are produced by PVD techniques are having wide application area in industry. Especially ceramic thin films which are improving wear resistance on cutting and forming tools have been applied for decorative purposes also; not only having good mechanical properties, but also with wide color variety. Unfortunately colors obtained by these kind of ceramic thin films are depending on the bulk color of the ceramic compound. Even it is possible to have different shades of same colors by changing the reactive gas ratios and flows, to obtain different colors different cathode or target materials should be used and this directly increases the cost for decorative purposes. Another way of obtaining different colors from PVD coatings is to use the interference principles of optics. Ti-O-N coatings are being applied for this purpose to obtain different blue and green shades, where the color is depending on the thickness of the coating through interference principles. Other oxynitrides of metals such as Cr-O-N can be used for similar purposes. In this work Cr-O-N coatings has been deposited on different substrates; where different colors has been obtained according to the thickness of the coatings based on light interference. Initially coating parameters has been determined in which homogeneity of colors were satisfying. Then by changing the coating thickness according to deposition time, almost all colors of visible spectrum were obtained. Thickness of the coatings were measured by X-ray reflection technique. Also the colors were determined according to L*a*b* color model. On the other hand spectral reflectivity measurements according to visible wavelengths have been completed. Finally phase structure of the coatings on different substrates were determined by XRD. V1U