Az alaşımlı krom-molibden çeliklerinin yapı kontrolü
The Microstructure control of chromium-molybdenum low alloy steels
  1. Tez No: 126681
  2. Yazar: BURÇİN AYDINOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ ERUSLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
AZ ALAŞIMLI KROM - MOLİBDEN ÇELİKLERİNİN YAPI KONTROLÜ ÖZET Hassas döküm, günümüzde döküm teknolojisinde yer alan en ileri yöntemlerden biridir. Bu yöntemde balmumu veya plastikten hazırlanan harcanan bir modelin etraf ı oda sıcaklığında sertleşen bir refrakter çamurla sarılır. Daha sonra içeride kalan mum ergitilerek oluşan kalıp boşluğuna ergimiş metal doldurulur. Hassas döküm yöntemi, diğer yollarla üretimi çok zor ve pahalı olan kompleks şekilli parçaların, yüksek boyutsal hassasiyette hemen hemen hiçbir yüzey işlemi gerektirmeden seri üretimini mümkün kılmaktadır. Hassas döküm (precision casting) parçalan üretmek için bir çok değişik yöntem kullanılmaktadır. Hassas döküm, binlerce yıldır sanatçılar tarafından kullanılmış olmasına rağmen bir mühendislik imalat yöntemi olarak ancak 1930'larin sonlarında benimsenmiştir. Önceleri“Lost-Wax”olarak bilinen bu teknik, 20. Yüzyılda dişçilik ve mücevherat alanlarında gelişme kaydetmiştir. Hassas Döküm Yöntemi, döküldüğü şekilde kullanılan cobalt-krom alaşımından yapılan cerrahi aletlerin üretimi için kullanılmıştır. Bu alaşım, işleme ve dövme imkanın olmamasına rağmen, yüksek sıcaklıkta mekanik ve sıcak korozyon dayanımı özelliklerine sahip olduğu için havacılıkta ve turbo motor endüstrisinde kullanım yeri bulmuştur. Daha sonraki yıllarda pek çok değişik alaşım endüstriyel anlamda yeni bir mühendislik disiplini oluşturarak hassas dökümün malzemesi olmuştur. Bugün A.B.D., Kanada, İngiltere, Almanya, Belçika, Fransa, Japonya, Tayvan ve Güney Kore'de yüksek üretim potansiyeline sahip birçok hassas döküm tesisi bulunmaktadır. Türkiye'de de piyasaya yönelik hassas döküm yapılmaktadır. Bu tez çalışılmasında hassas döküm yöntemi ile üretilen 42CrMo4 ıslah çeliğinin yapı kontrolü incelenmiştir. Bu amaçla 42CrMo4 ıslah çeliğinin yapısına artan miktarlarda bakır ilave edilerek mekanik özelliklerin ve mikroyapının değişimi gözlenmiştir. Islah çelikleri, kimyasal açıdan sertleştirilmeye elverişli olan çeliklerdir. Tabanca, tüfek parçalarında, zorlamaya maruz kalan parçalarda, taşıt parçalarında (krank mili, kam mili, aks milleri gibi) kullanılmaktadırlar. Artan bakır miktarına bağlı olarak döküm yapışırım sertliğinde değişme olmamıştır. Islah işleminden sonra sertlik artışı %0,9515 Cu bileşimine kadar 3 HRc olmuştur. Bu değerden sonra sertlikte azalma gözlenmiştir. Çekme dayanımı da bu değere kadar artmakta bu değerden sonra azalmaktadır. Artan bakır miktarına bağlı olarak bakırın yapıda çökelme yaptığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
THE MICROSTRUCTURE CONTROL OF THE CHROMIUM - MOLYBDENUM LOW ALLOY STEELS SUMMARY Investment Casting is one of the most advanced process of all today's casting technologies. This process uses a mold that has been produced by surrounding an expendable pattern with a refractory slurry that sets at room tempareture. The pattern (usually of wax or plastic) is then melted or burned out, leaving the mold cavity in which afterwards the molten metal is poured. The process permits mass production of complex shapes that are difficult or impossible to produce by the more conventional casting processes or by machining. A number of casting methods are used to produce precision casting. Although investment casting has been used for thousands of years by artists, it was adopted as an engineering manufacturing tecnique only in the late 1930s. The technique, formerly known as the lost wax process, was developed gradually in the twentieth century in the dental and jewelry fields. The investment casting process was used to produce cast-to-shape surgial prosthesis devices in a cobalt-chromium alloy. Although this alloy could not be machined or forged, its excellent high-temperature mechanical and hot corrosion-resistant properties mada it desirable for use in aircraft piston engine turbocharger buckets. Subsequently, this alloy found wide application in early gas turbine engines. Because this metarial had to be cast to shape led to the use of investment casting methods and the subsequent establishment of a new engineering discipline. Today there are a number of investment casting foundry with a considerable production capacitiy in U.S.A., Canada, England, Germany, Belgium, France, Japan, Taiwan and South Korea. Nowadays, the important company produce investment castings for the market in Turkey. In these master thesis, we are invsestigated to the microstructure control of the 42CrMo4 heat treated steels are produced by investment casting. In this purpose, the 42CrMo4 heat treated steels are alloyed with copper and observed the effects of copper about the microstructure and mechanical properties. The heat treated steels are appropriate for the hardenability from the point of chemical. The heat treated steels are commonly used the parts of the gun and the rifle, the parts which is under the stress conditions, automobile parts such as crankshafts and axle shafts, etc. Depends on the amount of the increasing copper, the hardness is not change. But after the heat treatment, the hardness of the casting structure increases 3 HRc until the percentage of copper is 0,9515. Then, the hardness decreases. The tensile strength increases until the percentage of copper is 0,9515 and then decreases. The copper precipitates the structure depends on the increasing copper. XI