Yer karosu seramik sırlarının seger formülasyonunda Al2O3 ile SiO2 arasındaki oranın sır parlaklığı üzerindeki etkisi
The Effecting of the ratio between Al2O3 and SiO2 in seger formulation to the glossy of the floor tile ceramic glaze surface
- Tez No: 126682
- Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ ERUSLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Seramik Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
YER KAROSU SERAMİK SIRLARININ SEGER FORMÜLASYONUNDA Si02 ile AI203 ARASINDAKİ ORANIN SIR PARLAKLIĞI ÜZERİNDEKİ ETKİSİ ÖZET Seramik ürünlerin dış yüzeylerini dış etkenlere dayanıklı hale getirmek, seramik yüzeye renk ve estetik kazandırmak amacıyla kaplanan camsı yapıya sır denir. Sırlan oluşturan oksitlerin her biri yapılan ve miktarlarıyla sıra farklı özellikler kazandırırlar. İstenilen amaca uygun özelliklere sahip bir sır hazırlamak için belirli oksitler belirli miktarlarda kullanılmalıdırlar. Sırlarda aranan en önemli özelliklerden biri yüzey özellikleridir. Sırlar yüzey özelliklerine göre parlak ve mat olmak üzere iki sınıfta incelenebilir. Bu tez çalışmasında sır parlaklığına en kolay etki etme şekli olan seger formülasyonunda AI2O3/SİO2 arasındaki oranla oynayarak yer karosu seramik bünye üzerindeki parlaklık ve matlık özellikleri araştırılmıştır. Aynı zamanda literatürde genel olarak düzgün bir parlaklığa ulaşabilmek için seger formülasyonunda AI2O3/SİO2 arasındaki oranın 1/10 olması gerektiği vurgulanmaktadır. Bu çalışmada böyle bir saptamanın ne kadar doğru olup olmadığı araştırılmıştır. Bu amaçlardan dolayı, bu çalışmada sır hammaddelerinin ve sırların tüm özellikleri belirtildikten sonra yer karosu beyaz ve parlak bir sırın seger formülasyonunda ilk olarak diğer oksitler sabit kalmak şartıyla SİO2 miktarım belli derecelerde arttırıp,bunun dışında aynı şekilde AI2O3 miktarını arttırıp, bunun yanında ikisini aynı anda aynı derecelerde arttırıp ve son olarak aralarındaki oranı sabit tutup seger formülündeki miktarlarım değiştirerek 1200 ve 1225°C lik fırınlarda denemeler yapılmıştır. Denemeler sonucunda yüzey özellikleri incelenmiş ve yüzey özelliklerindeki değişikliklerin nedenleri araştırılmıştır. Tezin bu aşamasına kadar kesin sonuçlar tespit edilememekle birlikte ilerki zamanlarda yapılacak olan XRD ve SEM deneyleri ile aranılan sonuçlara ulaşılacağı tahmin edilmektedir. Şu ana kadar yapılmış olan deneyler sonucunda çıkan değerlerin nedenleri hakkında tahmin belirtilecek olunursa şunlar söylenebilir: - Yapılan deneylerde AI2O3 miktarı arttırıldığında yüzeyde yüksek oranda matlaşma gözlenmiştir, bu sonuç AI2O3' nın yüksek ergime derecesi sebebiyle sırın ergime sıcaklığında erimemesi ve bünye üzerinde donuk, pürüzlü bir yüzey oluşturma eğilimi sebebiyle olabilir. - Yüksek SİO2 miktarlarında sır yüzeyinde matlaşma eğilimi gözlenmiştir. Bunun nedeni literatürde bahsedilen sırlarda yüksek SİO2 kullanımının tridimit fazı oluşturmasından kaynaklanabilir XI
Özet (Çeviri)
THE EFFECTING OT THE RATIO BETWEEN SiOz AND AL203 IN SEGER FORMULATION TO THE GLOSSY OF THE FLOOR TILE CERAMIC GLAZE SURFACE SUMMARY While Glaze is giving esthetic and colour, it makes the surface resistant from the outside effects too. Each oxide which forms glazes gives various properties to the glaze with their structures and quantities. One of the most important characteristic of glazes is the surface properties. They're classified into two groups named by glossy and matt. Gloss and matt properties on the floor tile ceramic structure had been investigated by changing the ratio between AI2O3/SİO2 in seger formulation which is the easier method of effecting the gloss of the glaze surface. At the same time generally in literature, it has been emphasized that for achieving a correct gloss the ratio must be 1/10 between AI2O3/SİO2 in the seger formulation. In this study, it had been searched that is the determination right or wrong. XII