Kültürel ve nesnel kriterler doğrultusunda yeni bir 'alaturka' tuvalet taşı tasarımı
A new 'alaturca' squat toilet design in the light of cultural and objective criteria
  1. Tez No: 126696
  2. Yazar: MUSTAFA SALTUK ÖZEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİGAN BAYAZIT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
KÜLTÜREL ve NESNEL KRİTERLER DOĞRULTUSUNDA YENİ BİR 'A LA TURCA' TUVALET TAŞI TASARIMI ÖZET Tesisat sistemlerinin, kullanıcı ile birebir ilişki içindeki parçasını oluşturan tuvalet taşlarının biçimsel incelemesi, bu taşların çeşitli kültürlere özgü gereksinimler doğrultusunda gelişerek, birbirlerinden farklılaşmış olduklarını ortaya koymaktadır. Yerel bir ürün olan, ancak Ortadoğu, Asya, Güney Amerika pazarlarında, benzerlerinin yaygın olarak kullanıldığı düşünüldüğünde, Türk seramik endüstrisi için, yeni bir pazar yaratma potansiyeline sahip 'A la Turca' tuvalet taşları, neredeyse hiçbir değişime uğramadan, kullanım sorunları ile beraber, günümüze değin gelmişlerdir. İçinde ortaya çıkmış olduğu kültürün incelenmesi de, aslında bu tip taşların o kültürün özünden çok, tutucu olan biçimine sahip çıkmakta olduğunu göstermektedir. Böylece, bir bölüm Türk kullanıcısının, 'A la Turca' tuvalet taşlarını hala evlerinde kullanması ve özellikle genel tuvaletlerde bu ürünün, türdeşi olan 'A la Franca' ya, içerdiği 'değmeme' olgusundan dolayı tercih ediliyor olmasından hareketle, varolan bu tip ürünlerin yerini alabilecek olan, çağdaş, nesnel gereksinimleri de karşılayan, bir yenisinin geliştirilmesi gerekliliğine inanılmaktadır. Yukarıda bahsedilen olgular ışığında, varolan ürünlerin sorunlarının giderilerek, Türk kullanıcısı tarafından tercih edilebilecek olan yeni bir tuvalet taşının geliştirilmesi için, öncelikle bu tuvalet taşı tipini biçimlendiren, kültürel coğrafyanın yaratmış olduğu kendine özgü gereksinimlerin, ortaya çıkarılması gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Böylelikle oluşturulmuş olup, kullanıcıya bağımlı öznel, nesnel kriterler doğrultusunda bir tasarım probleminin tanımlanması aşaması ile bu aşamayı da oluşturulan hipotezlerden yola çıkılarak, problemin analiz edildiği ve çözümünün sunulup, sınanmasına çalışıldığı bir çalışmayı kapsayan bu Tez, 8 bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde; tasarım probleminin saptanmasına yolaçan hipotezler tanımlanarak, amaç olan problem çözümüne ulaşılması yolunda atılacak olan adımlara değinilmektedir. İkinci bölümde; seçilen amaca ulaşmak için, problemin iyi belirlenmesi gerekliliğinden hareketle, hipotezler doğrultusunda, tuvalet taşlarının gelişimi ile kendi içlerindeki farklılıklara yolaçan, kullanıcı gereksinimlerini yapılandıran öğelerin saptanmasına çalışılmıştır. Üçüncü bölümde; tuvalet taşlarının gelişimini etkileyen kültürel öğelerin saptanmasına çalışılmıştır. Bunun için, kullanıcı değişkeninden hareketle, tuvalet taşlarının gelişimini etkileyen kültürel unsurlar, literatür araştırmasından elde edilen veriler ışığında, maddi ve tinsel olmak üzere iki alt başlık altında incelenerek, Türkiye'ye uygun yeni bir tuvalet taşı tasarımının, kültürel temeller üzerinde biçimlenen bir bağlam içinde tasarlanmasına yönelik, tasarım kriterlerinin de elde edilmesine çalışılmıştır. Dördüncü bölümde; Tez'in kapsamını oluşturan, önceki bölümlerde sırasıyla açıklanmış olan, problemin belirlenmesi, analizi, çözümü ve çözüm ile hipotezlerin sınanması aşamalarında izlenen metodun açıklaması yapılmaktadır. Beşinci bölümde; alt başlıklar halinde, üçüncü bölümde elde edilmiş olan, Türk kullanıcı gereksinimleri de gözönüne alınarak, varolan tuvalet taşı tiplerinin, anatomik, ergonomik ve sıhhi açılardan karşılaştırmalı bir analizi yapılmıştır. Böylelikle, yeni bir tuvalet taşı tasarımının baz alınarak şekilleneceği, tek tip bir tuvalet taşının etkisinden bağımsız, yeni ve günümüz Türk kullanıcısının gereksinimlerini karşılayacak yönde nesnel kriterlerin oluşturulmasına çalışılmıştır. Altıncı bölümde; problemin belirlenmesine neden olan hipotezlerin yanlışlanabilirliklerinin sınandığı, böylece Türk kullanıcısının gereksinimlerinin anlaşılabilmesi yönünde bir ön izlenim elde edilebilmesine yönelik olarak gerçekleştirilmiş bir durum çalışması sunulmakta ve bu çalışmadan elde edilen verilerin analizi yapılmaktadır. Yedinci bölümde; daha önceki aşamalarda elde edilmiş bulguların ışığı altında, belirlenmiş olan amaca ulaşmak için geliştirilen problem çözümünün, tasarlama süreçleri ile birlikte, açıklaması sunulmaktadır. Sekizinci bölümde; problemin belirlenmesi sürecinden, çözümün sınanması aşamasına değin, elde edilmiş bilgiler ve bu bilgilere ulaşma yolları hakkında yapılan bir tartışma ile çalışma sonuçları sunulmaktadır. XI
Özet (Çeviri)
A NEW 'A LA TURCA' SQUAT TOILET DESIGN, IN THE LIGHT OF CULTURAL AND ERGONOMIC CRITERIA SUMMARY The formal analysis of toilets which constitute the part of the plumbing systems, that are in one to one relationship with the user, reveals the fact that those toilets have differed from each other, as a result of developing in accordance with the needs specific to different cultures. Altough they have the potential to create a new market for Turkish ceramics industry when it is considered that similar ones used widely in the Middle East, Asia and in some parts of the Europe and South America markets, 'A la Turca' toilets are in fact local products which have survived to the present day with its usage problems and almost any change. The analysis of the culture from which they emerged indicates that these kind of toilets reflect the conservative form of the culture rather than the essence of it. Since some Turkish users still use 'A la Turca' squat toilets at home and since they are largely preferred in public toilets to their analogues 'A la Franca' as they exclude“touching”it is, therefore, believed that a new contemporary 'A la Turca' squat toilet which will also meet the objective needs must be developed so that they can replace the products available today. In the light of the above said, it can be concluded that in order to develop a new squat toilet which will be preferred by the Turkish users, first of all the needs peculiar to different cultural geographies which also have given rise to various toilets, must be revealed. The dissertation, which includes the level of defining the design problem in accordance with the objective, subjective criteria depending on the user and the analysis, presentation of its solution and its testing by referring to the hypotheses which constitute this level, consists of 8 chapters. In the first chapter, the hypotheses which lead to detect the design problem are defined and the steps which will be followed to achieve the goal that means solving the problem are mentioned. XIIIn the second chapter, since it is necessary to define the problem in order to reach the goal, the development in toilets are analysed and the elements which cause differences among toilets and which form the user needs are defined in accordance with the hypotheses. In the third chapter, a problem analysis in which the cultural elements which have influenced the development of toilets is made. With the user as a variable in mind, examining the cultural elements which have influenced the development of toilets under two subheadings called material and spiritual, in the light of the information compiled from the literature research, design criteria which needed for the designing of a new toilet, in accordance with Turkey in a context which is formed according to cultural basis is tried to be formulated. In the fourth Chapter, the method followed in the stages of designating the problem, its analysis, testing of the solution and the hypotheses which have been explained in the foregoing chapters and which constitute the context of the dissertation, is explained. In the fifth chapter, taking the Turkish users' needs which have been defined in Chapter 3, into consideration, an anatomically and economically compared analysis of the present toilet types is given. Thus objective criteria which will lead the design of a new squat toilet, will be free of a certain type of a toilet's influence and will meet the needs of the contemporary Turkish user are formed. In the sixth chapter, a case study, which has been developed in order to attain a preview to understand the needs of the Turkish user and in which fallibility of the hypotheses which would help to designate the problem and its solution are tested, is presented. In the seventh chapter, in the light of the findings that have been gained in the former stages, the explanation of the problem solving which has been developed to reach at the designated goal with its design process are presented. In the eighth chapter, information gathered from the process of designating the problem till the stage of testing the solution, and a discussion about the ways to reach this information with study results, are presented. XIII