Yaşam döngüsüne bağlı olarak konut tasarımını etkileyen faktörler
The factors effecting house design according to human life-cycle
- Tez No: 166576
- Danışmanlar: PROF.DR. YURDANUR DÜLGEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET Temel işlevi, insanı fiziksel etkilerden korumak ve barındırmak olan konut; toplumun sosyo-kültürel yapısını en net şekilde yansıtan bir fiziksel mekan birimidir. Teknolojik ve ekonomik gelişmelere paralel olarak sosyo-kültürel yaşamın hızlı bir şekilde değişmesi, yaşam şartlarının farklılaşması, kullanıcı karakteristiklerinin çeşitlenmesi, aile kavramının değişmesi, konut ile mekanın ve hatta konut içinde gelişen eylemlerin de farklılaşmasına neden olmuştur. ihtiyaçlar arttıkça ya da farklılaştıkça, konutun yetersiz kalması, isteklere cevap verememesi ve bundan dolayı da konutu değiştirmek, yeni alternatifler aramak kaçınılmaz bir hal almıştır. Yaşamda bir nirengi noktası olan konutun, gelişen ihtiyaçlara tam anlamıyla cevap verebilmesi için, içinde gelişebilecek tüm eylemlere uygun bir şekilde de tasarlanması gerekmektedir, özelikle konut kullanıcısı bir aile olarak ele alındığında, tüm yaşam sürecinde gelişen her eyleme uyum sağlayabilecek konut için birtakım tasarım kriterleri mevcuttur ve önemli olan bu kriterleri mekansal esneklik açısından konuta uyarlayabilmektir. Bu uyumun sağlanması için öncelikle kullanıcı, bir problem olarak ele alınmalı ve en iyi şekilde tanımlanmalıdır. Önemli olan konut mekanının mevcut koşullara ne kadar uyum sağladığı değil, belki de gelecekte olması ihtimal koşullar karşısındaki uyumudur. Bu açıdan bakıldığında tasarımcının görevi; ya önceden iyi tahminlerde bulunmasına yardımcı olacak araştırmalar gerçekleştirmek ya da her şekilde kullanım için esneklik sağlayabilecek modeller geliştirmek şeklinde tanımlanabilir. Toplumsal değişimlerden öncelikli etkilenen konutun, dayanıklı ve uzun ömürlü olması, bu değişimlere ve gelişen isteklere yeterince cevap verememesi karşısında bir sorun haline gelmektedir. Çünkü konut, içinde yaşayan kullanıcılardan ayrı olarak ele alınamayacak bir olgudur ve kullanıcı talebine göre şekillenmelidir. Değişen koşullar karşısında kendini yenilemesi gereken konut, birçok insan için, sadece baş sokacak bir barınaktan öte, artık, temel ihtiyaçlardan fazlasını karşılaması gereken bir nesne haline dönüşmüştür. Çocuksuz aileden, çok çocuklu aileye, tek başına yaşayan yaşlılardan, engelli kişilere kadar, hatta bekar çiftlerin de bu gruba katılabildiği bir kullanıcı grubu açısından konut ne şekilde evrim geçiriyor, ne şekilde uyum sağlıyor, bunu araştırmak ve elde edilen sonuçlar doğrultusunda konut tasarımlarına devam etmek gerekiyor. Yaşam döngüsünün değişik evrelerindeki değişik insanların değişik gereksinimlerini karşılamak üzere planlanmış ya da yapılmış olmayan bir konut, hem kaynakların hem de insan gücünün israfıdır. Uyumlandırılabilir konut, hem çevresel açıdan hem de ekonomik bakımdan daha sürdürülebilirdir. ixKonutun yaşam döngüsüne bağlı gelişen eylemlere, koşullara göre nasıl uyum sağladığı bir alan çalışması yapılarak örneklenmiştir. Bu bağlamda, İstanbul'un Üsküdar ilçesindeki 27 bloktan oluşan Gürpınar Sitesi'nde yapılan alan çalışması ile ihtiyaçlar, istekler, eksikler ve tasarım için gerekli noktalar belirlenmiştir. Amaç; aynı plan ve büyüklükteki konut birimini farklı tipteki ailelerin kullanış biçimi ve mekanı kendi yaşam döngülerine göre şekillendirişlerini saptamaktır. Daha önce aynı sitedeki 10 aileye uygulanan bir pilot çalışması ile elde edilen bilgiler yardımıyla sorular hazırlanmış, soru sorma ve gözlem yöntemleriyle araştırma gerçekleştirilmiştir. Bu pilot çalışmadan elde edilen ön bilgilerle Gürpınar Sitesi'nde yaşayan toplam 50 aile ile görüşülmüştür. Soru Cetvelli (Strüktürlü) Görüşme Metodu ve Gözlem Metodu uygulanan araştırma sonucunda farklı tiplerdeki ailelerin konut içindeki mekanı ne şekilde kullandığı, şekillendirdiği ve gereksinimlerin tanımı ortaya çıkmıştır. Tez kapsamında yürütülen bu araştırma ile, gerçekleşen dönüşüme, mekan içinde olanak sağlayacak ve yeni alternatif arayışını belli sınırlar dahilinde engelleyebilecek bir konut tasarım yaklaşımı getirilmiştir. Mevcut örneklerin de sunularak desteklendiği konut tasarım anlayışına ulaşma sürecinde yardımcı olan kavramlar; konut mekanı, aile, ideal konut ve ideal aile, yaşam döngüsü, uyarlanabilirlik, dönüştürülebilirlik, esneklik, değişim ve tasarım kavramlarıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Factors Effecting House Design According to Human Life-Cycle The aim of the research is to establish design criteria such that the house develops, changes and conserves its flexibility in order to satisfy the needs and requirements for space use during the families' life cycle. These criteria will enable design that will increase satisfaction from the house and decrease house mobility stemming from inadequacies of the space. House, the fundamental function of which is to protect human beings from physical effects and provide a shelter for them, is a physical space unit that reflects the socio-cultural structure of the community. In parallel with the technological and economic developments, socio-cultural lifestyle changing very fast, life conditions becoming different, diversification of the use characteristics, change of the family concept has caused a total change in house, space, even the activities, conditions and uses taking place in the house. As requirements increase and become different, house becomes inadequate and does not meet the user needs and as a result, modification of the house and search for new alternatives become inevitable. A house that is not designed or constructed to satisfy different requirements of different people in various stages of the human life cycle is a waste of resources and labor. Adaptable house is sustainable for both environmental and economical considerations. An individual reflects his physical being and cultural values on his use of space. So the individual as a group member, family or a user shapes the space according to his life style. As a result, designing houses with meaningful concepts prevents the disharmony between the individual and its environment. In other words, the design should be so flexible that it will define all of its users' requirements and satisfy possible needs by considering all of the occupants in a participatory mechanism. For a long lasting house design, the adaptation of the house to user not only present but also future requirements should be considered. The research started by reviewing literature about the keywords: house, family, flexibility, space, design, participation and use. After analyzing literature, a questionnaire was prepared and applied to 50 families in a cooperative of 27 blocks located in Uskudar, Istanbul. In the field study carried out in Istanbul, the ways of using the same dwelling unit with the same plan, size and shaping the space according to their own life cycles of different family types are examined. These families were in different stages of their life cycle and all their requirements were different from each other. During the interviews, observation was made by taking photographs of rooms that were used for different activities. XIHow does the house evolve for the users? How does it adapt? These questions should be investigated for a wide user group, from adults without children to a family with many children, from old people living alone to disabled people and even to bachelors. The results of this study should affect the design of the new houses. At this point, the duty of the designer is either carry out investigations that help to determine the occupants' actions, needs and wants according to their life cycles, forecast the future possibilities well, develop a flexible model that could adapt every kind of possible future uses. With this study, the aim is neither to limit the dwellings and the spaces within nor to define the ideal area and produce the same type of houses; rather the aim is to hinder the production of useless and insufficient spaces, by defining the demographic structure, life cycle and various requirements of the occupants for the design phase. XII