Tehlikeli maddeler risk değerlendirme yaklaşımları örnek uygulama
Hazardous substance risk assessment approaches a case study
- Tez No: 126715
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN TALINLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
TEHLİKELİ MADDELER VE ÇEVRESEL RİSK DEĞERLENDİRMESİ YAKLAŞIMLARI - ÖRNEK UYGULAMA ÖZET Bu çalışmanın amacı tehlikeli maddelerin neden olduğu sağlık ve çevresel riskleri değerlendirme, modelleme ve bir yönetim anlayışının oluşturulmasıdır. Bu amaç doğrultusunda 2. bölümde tehlikeli maddeler hakkındaki tanımlar çeşitli yasal tanımlan da içerecek şekilde verişmiş, tehlikeli madde özellikleri tehlikelilik kriterleri ile detaylı olarak bahsedilmiş, tehlikeli maddelerin sahip oldukları özelliklere ve kullanım amacına göre tehlikeli madde sınıflandırmaları detaylı olarak verilmiş, ülkemizde ve diğer ülkelerde tehlikeli maddeler ile ilgili yasal düzenlemeler gösterilmiş, kimyasal maddelerin çevredeki taşınım ve dönüşüm yollan ve ilgili model yaklaşımları ile incelenmiştir. 3. bölümde çevresel risk değerlendirme ile ilgili tanımlar verilmiş, risk değerlendirme kavramının tarihi ve yasal gelişimi gösterilmiş, çevresel risk değerlendirme prosesi hem kronik maruz kalmalar ile oluşan sağlık riskleri hem de kimyasal kazası ile maruz kalma sonucu oluşan sağlık ve çevre riskleri için ayn ayn incelenmiştir. Ayrıca tehlikeli madde kazaları ve tehlikeli madde taşımım ile oluşan riskler basit bir model ve uygulama ile değerlendirilmiştir. Nüfus yoğunluğunun yüksek olduğu büyük kentlerde ve özellikle İstanbul'da tehlikeli maddelerin taşınımı ile oluşan risklerin kabul edilebilirlik sınırını aştığı görülmüştür. 3. bölümde son olarak tehlikeli madde dökülmeleri için arıtma ve tutma teknikleri özet olarak verilmiştir. 4. bölümde daha önce incelemeler ve değerlendirmeler ışığında yönetmelikler ve yönetim mekanizmasına yardımcı alabileceği düşünülen kuantitatif bir çevresel risk değerlendirme modeli oluşturulmaya çalışılmıştır. Bu modelde tehlikeli madde özellik ve miktarı kullanım şekli ile çevresel faktörler ana bileşenleri oluşturmaktadır. Modele uygulamak amacıyla tehlikeli madde olarak akrilonitril seçilmiş, Yalova bölgesi için hipotetik bir faaliyet kabul edilerek risk analizi yapılmış ve modelin sonuçları değerlendirilmiştir. Model sonuçlarına göre bölgenin kabul edilebilir risk eşiğini aşmış olduğu, insan sağlığı ve çevre için kısa ve uzun süreli etkilerin belirlenmesi, müdahale ve eylem planlarının oluşturulabilmesi için çevresel risk değerlendirmesinin gerekliliği anlaşılmıştır. ıx
Özet (Çeviri)
HAZARDOUS SUBSTANCES AND ENVIRONMENTAL RISK ASSESMENT APPROACHES - A CASE STUDY SUMMARY The widespread use of chemicals in the modern world has led to increasing concern over the potential effects of certain substance s on both people end environment. Although chemicals are ubiquitous in the natural world, there is no question that responsible chemical usage deserves attention. Well over 100.000 substances have been identified as having been in commerce throughout the world, although the number currently in commerce İs much smaller. Roughly 2.600 chemicals are categorized with in the European Union as“ high production volume”chemicals (over 1.000 tonnes produced Per year), and between 15.000 and 20.000 are being produced in volumes between 10 and 1 tonnes per year. These chemicals include products which play an important role in agriculture, health care, home and personnel care, manufacturing, education, recreation, and many other aspects of everyday life. Data on volumes alone, however, are not adequate to determine whether a particular chemical poses a risk to human health or the environment. Such risks are context-specific and vary substantially, depending upon the substance of concern, its form, the nature of its use, levels of exposure, environmental conditions and the ecological characteristics. In this study definitions, properties, classifications and labeling of hazardous substance was examined detailed in the light of recent information for the aim of assessing and modeling human health and environmental risks arise from hazardous substance and constitute a management approach. Environmental risk assessment procedure is also examined for both chronic low level exposure of contaminants and hazardous chemical accidents to determine adverse effects on both human health and environment. Additionally, risks result from hazardous chemicals transportation accidents are modeled with a simple application. As a conclusion, it was saw that risks results from transportation of chemicals in the cities with a high population density, especially in Istanbul exceed acceptable levels. Finally, a quantitative risk ranking model is formed and a case study for acrylonhrile and a hypothetical activity in Yalova region. According to the model results the region examined is above the risk acceptability threshold and an environmental risk assessment is a must. x