Bilgi teknolojilerinin tedarik zinciri yönetimi üzerindeki etkileri
Effects of information technologies on management of supply chain
- Tez No: 126716
- Danışmanlar: DR. HALİL HALEFŞAN SÜMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
bilgi teknolojilerinin tedarik zincirinin yönetimindeki etkileri ÖZET Tedarik Zinciri; ürünlerin hammaddeden son kullanıcıya ulaşana kadarki değişimi sırasındaki hammadde akışım ve bunun yanısıra bilgi akışını içeren aktiviteler bütünüdür. Tedarik zinciri yönetimi ise bu aktivitelerin, rekabetçi avantaj elde edebilmek amacıyla birleştirilmesi, entegre edilmesidir. (Handtleld ve Nichols, 1999) Entegre bir tedarik zinciri yönetimi oluşturabilmek için, katılımcı tarafların kendi bilgilerini diğer taraflarla paylaşmaya ve diğerlerinin bilgilerini de işlemeye istekli olmaları gerekmektedir. Bilgiyi paylaşmak ancak, işe ait gerekli verileri sunabilen (ERP sistemleri gibi); üretim, dağitım ve taşıma optimizasyonu sağlamak amaciyla diğer tarafların verilerini işleyerek planlar, listeler ve taşıma programlan yaratabilen doğru bilgi sistemleriyle mümkündür. Doğru araçlarin ve doğru optimizasyon metodlarının nkullanılması hayati önem taşımaktadır aksi halde tedarik zinciri yönetiminden beklenen faydaları sağlamak asla mümkün olmayacaktır. Öyleyse tedarik zincirini doğru yönetmenin avantajları nelerdir? İyi yönetilen bir tedarik zincirinin faydalarını kısaca şöyle sıralayabiliriz:. Tedarik zincirine ait bilgilere gerçek zamanlı ulaşım imkanı şirketlerin sipariş karşılama fırsatlarını arttırmaktadır.. Tedarik zinciri taraflarının bir ağ boyunca entegrasyonunun sağlanması, envanterin bilgiyle yer değiştirmesine sebep olur ki bu da daha düşük envanter düzeylerine ulaşılmasını sağlar ve karlılığı arttırır.. Gelişmiş müşteri servisi ve büyüyen pazar paylarının kazanılmasını sağlar. vıı
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF INFORMATION TECHNOLOGIES ON THE MANAGEMENT OF SUPPLY CHAIN SUMMARY The supply chain encompasses all the activities associated with the flow and the transformation of goods from the raw materials stage, through to the end users, as well as the associated information flows. Supply chain management is the integration of these activities through improved supply chain relationships, to achieve a sustainable competitive advantage (Handfield and Nichols, 1999) To be able to create an integrated supply chain among partners, partners need to be willing to share their information and process others' information. Sharing of information technologies is only possible with the right information systems which provides the required business data (such as ERP systems) and the systems which processes (calculates) the data if the partners' to produce plan and schedules for optimizing production, distribution and transportation. It is vital that the right tools and the right optimization models are used. So, what are the advantages of managing the supply chain correctly? Briefly, we can list the advantages of a well-managed supply chain as:. Real-time visibility across the supply chain which enables the businesses to take advantage of order fill opportunities.. Integration with supply chain partners across the network substitutes inventory with information, which results in lower inventories across the chain. Improved customer service and enhanced market share vni