İçme sularında temas ile oluşan mikrokirleticilerin risk değerlendirmesi
Risk assessment of micropollutants in contact with drinking water
  1. Tez No: 126742
  2. Yazar: İREM KARATAŞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN TALINLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET İçme suyu arıtımı, dağıtımı ve depolanmasında çeşitli yollarla meydana gelen pek çok kirletici insan sağlığı ve su kalitesini önemli ölçüde etkilemektedir. İçme suyuna çeşitli yollarla kontamine olabilen bu kirleticilerin önemli kaynaklarından biri de içme suyu depolarında kullanılan yapı malzemeleridir. Dağıtım şebekesi ve depolarda kullanılan pek çok yapı malzemesi, kimyasal bileşimleri itibariyle bir takım kirleticilerin suya kontaminasyonuna neden olmaktadır. Kullanılan bu yapı malzemelerinin bir kısmı polimer katkılı olmakta ve polimer ve çimentonun agregasyonu ile elde edilen pek çok izolasyon malzemesi içme suyu depolarında sıklıkla kullanılmaktadır. Polimer katkılı bu izolasyon malzemelerinin elde edilmesinde kullanılan bir polimer türü de“stren-akrilat ko-polimeri”dir. Stren- akrilat ko-polimerinin sulu dispersiyonu çimentoyla solidifiye edilerek izolasyon malzemesi olarak kullanılmaktadır. Bu izolasyon malzemesinin suyla teması halinde su kalitesi ve insan sağlığı açısından meydana gelebilecek en büyük problem, malzemenin kimyasal bileşimi itibariyle suya insan sağlığım tehdit edecek mikrokirleticilerin karışması olacaktır. Bu çalışmada, içme suyu depolarında kullanılan iki farklı izolasyon malzemesinin suyla temasında suya olası kontaminasyonları için bir risk değerlendirmesi amaçlanmıştır. Seçilen iki farklı izolasyon malzemesinin örnekleri temiz suyla temas ettirilmiş, su kalitesi üzerindeki etkileri ve suya olası kontaminasyonları araştırılmıştır. Bu yaklaşımla malzemenin suyla temasında çözünme yoluyla suya olası kontaminasyonu değerlendirilen stren-akrilat ko-polimeri, bu polimerin bileşenleri olan“stren ve akrilik asit”bireysel maddeleri esas alınarak hem mikrokirletici hem tehlikeli madde olarak insan sağlığı için risk değerlendirmesi kapsamında ele alınmıştır. Bu bireysel maddeler; kimyasal, fiziksel ve biyolojik özellikler, çevresel etkiler, insan sağlığı ve su sistemi üzerindeki zehirlilik etkileri, maruz kalma durumundaki kronik etkiler ve insan sağlığı için müsaade edilen maruz kalma limitlerini esas alan kriterlerle değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme yaklaşımından sonra risk değerlendirmesine esas teşkil edecek olan deneysel çalışma yürütülmüştür. Kullanılan bu izolasyon malzemelerinin suyla temasında su kalitesi ve güvenliği üzerindeki etkileri ve olası kirleticilerin suya çözünme yoluyla geçmesi araştırılmıştır. Bu amaçla BS 6920 standartlarına göre su milux>organizmalarının çoğalması, metallerin ekstraksiyonu, tat ve koku, bulanıklık ve renk testleri ve standardın dışında öngörülen UV spektrofotometre ile organik madde ölçümü testleri yürütülmüştür. Bu deneysel çalışma, malzemenin suyla teması halinde meydana gelebilecek kontaminantlan araştırmak ve tüketim amaçlı kullanılan suda ne tür istenmeyen etkilerin meydana geleceğini tespit etmek amacıyla, insan sağlığı risk değerlendirmesinin ilk adımı olan tehlikeyi belirlemek üzere yapılmıştır. Gerek BS 6920 standardının öngördüğü testlerin ve gerekse önerilen UV spektrofotometre ile organik madde ölçümünün sonuçlarına göre bu malzemeyle temasta bulunan suda, organik madde ve metal kontaminasyonu olmadığı ve tat, koku, renk ve bulanıklık değerlerinin standardın öngördüğü değerlerin altında olduğu saptanmıştır. Buna göre vnıelde edilen deneysel bulgular, bu malzemenin su kalitesi üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olmadığı ve insan sağlığı için risk oluşturacak kontaminantlann meydana gelmediği yönünde değerlendirilmiştir. Kullanılan bu tip yapı malzemelerinin suyla teması halinde bir risk değerlendirmesinin yapılabilmesi için, standartlara göre yapılan bu testler dolaylı veriler sağlamaktadır. Bu düşünceyle, malzemede kullanılan tehlikeli kimyasal maddelerin uygun analitik yöntemlerle doğrudan ölçümlerinin yapılması BS 6920 standardına ek olarak önerilmektedir. ıx
Özet (Çeviri)
RISK ASSESSMENT OF MICROPOLLUTANTS IN CONTACT WITH DRINKING WATER SUMMARY It is known that the pollutants that originate during drinking water, distribution and storage can cause water quality decrease and adverse human health effects. One of the most important sources of micropollutants encountered in clean water is structure materials used in water treatment and network and storage systems. Structure materials especially in network and storage systems can cause contamination in water. Polymeric materials have been used with cement for many years as cementitious structure materials and glassy and safety materials have produced by the aggregation of polymers with cement. One of the polymer type used in structure materials is co-polymer of styrene butyl acrylate in forms of aqueous dispersion, which can be readily solidified with cement. The mixture of polymer and cement get stabilized at the end of the cure period and it is used as an isolation material in water storage systems. The main problem that occurs related to water quality and safety is the involvement of hazardous water pollutants in water while using these materials in water storage tanks. In this study, the risk assessment has been done to identify if the selected isolation materials that are hazardous and cause contamination related with chemical composition of material when they are in contact with water. Therefore, water quality effects and probable contaminants such as organic and inorganic materials have been investigated in water, which the materials are in contact. It is considered that the hazardous material that may contaminate in water is“styrene butyl acrylate”co-polymer by dissolution from material. Hazards of this polymer on human health and water systems are evaluated in basis of styrene and acrylic acid individual materials. The risk assessment criteria for these hazardous materials are then- physical, chemical and biologic properties, environmental impacts, effects on human health and aquatic life, acute and chronic health effects and permissible exposure limits. In addition to this assessment, experimental analysis has been conducted to find out the suitability of this material in water and to determine its effect on water safety and quality. For this reason, representative samples for two different isolation materials have been taken for a series of tests. Growth of aquatic microorganisms, extraction of materials, taste, odor, turbidity and color tests were conducted in accordance with BS 6920 standards. Besides, styrene butyl acrylate co-polymer is measured by UV spectrophotometer. This experimental analysis has been conducted to determine the first step of human health risk assessment, which is so called hazard identification. According to the test results, this isolation material has not caused any contamination risk that any organic or inorganic pollutants have not been detected in water. The values obtained from tests were below the limits, which are specified in BS 6920 Standards. However, test procedures specified in BS 6920 Standardsprovide inadequate and indirect data for human health risk assessment. Therefore, it is recommended that individual hazardous materials used for production of structure materials that are in contact with water, should be measured by appropriate analytical methods and this control method should be specified in BS 6920 Standard test procedures. XI