Dalyan lagün havzasının sürdürülebilir yönetimi için karasal verilerin coğrafi bilgi sistemi ile analizi
Analyses of land data through geographical information system for sustainable ecosystem modelling of Dalyan lagoon watershed
- Tez No: 126746
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL TANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Bu çalışma, seçilen drenaj alanı için karasal verilerin Coğrafi Bilgi Sistemi' ne (CBS) aktarılması ve yapılan sorgulama sonuçlarının sürdürülebilir yönetim ve eylem planlan için gerekli karar destek sistemlerinde kullanılmasını amaçlamaktadır. Çevresel modelleme çalışmalarında bilgisayarın pratikte kullanılmasına karşılık CBS ile entegrasyon çalışmaları yenidir. Bu açıdan, CBS ile etkin bir çalışma gerçekleştirmek adına bu çalışmada kullanılacak yazılımlarla ilgili ön çalışmalar ve pratiği artırıcı uygulamalar gerçekleştirilmiştir. Harita Genel Komutanlığı (HGK)'ndan temin edilen eşyükseklik katmanı çalışma için ana harita katmanı olarak kullanılmıştır. Önceki çalışmalar sonucu üretilen ve HGK' dan gelen katmanda mevcut olmayan göl ve kanal haritası ile alt havzaları gösteren haritalar sayısallaştırılmış ve koordinat dönüşümleri yapılarak kullanıma hazır hale getirilmiştir. Çalışmanın genelinde ağırlıklı olarak, seçilen bölgeye ait sayısallaştırılmış toprak haritaları incelenmiştir. Arazi kullanım harita katmanı incelenerek, bölgede ağırlıklı olarak orman alanı ve tarım alanı bulunduğu, yerleşim alanı olarak köylerin bulunduğu görülmüştür. Çalışma bölgesine ait yol ve akarsu harita katmanları da temin edilerek yorumlanmıştır. Toprak, idari sınır, akarsu, yol ve köy katmanları T.C. Köy İşleri Genel Müdürlüğü' nün ilgili dairelerinden temin edilmiştir. Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü' nden elde edilen iklim verileri ile öznitelik tablosu oluşturularak mevcut haritalar ile ilişkilendirilmiştir. İlgili internet sitelerinden elde edilen geçmiş yıllarda bölgede meydana gelen depremler gösteren harita katmanı oluşturulmuştur. Bölüm 1 'de çevresel modellemede CBS entegrasyonunun çevre planlama amaçlı kullanılma sebebi açıklanmış ve çalışmada izlenen adımlar sıralanmıştır. Bölüm 2'de çevresel modelleme çalışmalarında kullanılacak olan CBS teknolojisinin kullanım alanları ve yararlarına ilişkin bilgiler verilmiştir. Bölüm 3'de CBS' nin bileşenleri ve çalışma sırasında dikkat edilmesi gereken teknik özellikleri anlatılmıştır. Bölüm 4'te karasal verilere ait çevresel modelleme ve CBS entegrasyonuyla gerçekleşen dünya örnekleri literatürden incelenmiştir. Bölüm 5'te çalışma bölgesine ait karasal verilerin harita ve grafik sunumları yorumlanmıştır. Bölüm 6'da bu çalışmadan elde edilen sonuçlar değerlendirilerek, bölgede yapılacak ileriye dönük çalışmalara ilişkin önerilerde bulunulmuştur. vnı
Özet (Çeviri)
ANALYSES OF LAND DATA THROUGH GEOGRAPHICAL INFORMATION SYSTEM (GIS) FOR SUSTAINABLE ECOSYSTEM MODELLING OF DALYAN LAGOON SUMMARY The aim this study is to transfer land based data belonging to the selected pilot area to Geographic Information System, and to utilize the results of analyses in sustainable management and in action plans required in decision making processes. Even tough practical use of computers in modelling studies dates back to many years, such integration studies through Geographic Information Systems (GIS) is quite a recent development. Therefore, pre-studies related to software to be used in this work has been highly emphasized to increase practical application background on the subject matter. The equivalent elevation layer obtained from the Ministry of Defence of TR-Centre of Mapping have been used as the main mapping layer in the study. The sub-basin maps previously produced have been digitized and converted to readily utilizable forms by transferring co-ordinates. Within the scope of the study, the digitized land maps belonging to the pilot area have been investigated and analysed in detail. Investigation of land-use layer showed that most of the area has been devoted to forests and agricultural activities together with villages forming the residential areas. The road and river layers have also been obtained and evaluated. The layers of road, villages, rivers, land etc.have been obtained from TR General Directorate of Village Affairs. The data on climatic conditions have also been obtained from the General Directorate of Meteorological Works and from related attributes, and the corresponding data have been related with the maps obtained by forming tables. The earthquake that have occurred at the region has also been shown in the form of a separate layer. The main reasons of integrating GIS in environmental planning and in environmental modelling have been depicted in Chapter 1, and steps followed in the study have been given. The utility areas and benefits of GIS technology that will be used in environmental modelling has been mentioned in Chapter 1. Technical properties that must be taken into account during such studies and the components of GIS has been explained in Chapter 3. Literature review on the recent examples using GIS integration of land-based data used in environmental modelling has been given in Chapter 4. Mapping and graphical presentations belonging to land based data of the selected region has been evaluated in Chapter 5. The results obtained from the analyses of GIS application have been discussed and evaluated in Chapter 6, together with recommendation for future studies. IX