Dalyan lagün havzasının sürdürülebilir ekosistem modellemesinde alıcı ortam verilerinin coğrafi blgi sistemi (CBS) ile analizi
Analyses of receiving water data through geographical information system (GIS) for sustainable ecosystem modelling of Dalyan lagoon watersheed
  1. Tez No: 126845
  2. Yazar: ELİF TEMELATAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL TANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Dalyan Lagünü'nün sürdürülebilir ekosistem modellemesi kapsamında alıcı ortam verilerinin Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) yardımıyla sorgulanması ve uygun önerilerin getirilmesi amaçlanmıştır. Dalyan Lagünü Türkiye'nin gerek doğal kaynaklar ve ekolojik özellikler, gerekse tarımsal üretim, balıkçılık ve turizm açısından en önemli yörelerinden biridir. Alıcı ortam verilerinin CBS yardımıyla sorgulanması ve buna bağlı olarak sürdürülebilir koruma-kullanma dengesini sağlaması amacıyla yapılan çalışma, bölgenin gelişim, turizm, gelir düzeyinin artırılması ve balıkçılık potansiyelinin değerlendirilmesi açısından ekonomiye önemli katkılar sağlayacaktır. Dalyan Lagünü'nün sürdürülebilir ekosistem modellemesi kapsamında alıcı ortam verilerinin Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) yardımıyla sorgulanması ve uygun önerilerin getirilmesinin amaçlandığı bu Tezin ilk bölümünde, coğrafi bilgi sistemlerinin dünyadaki yeri ve çevre mühendisliği alanındaki gelişimler vurgulanmıştır. İkinci bölümde, coğrafi bilgi sistemleri ile ilgili literatür çalışması yapılmış, coğrafya, bilgi, veri, bilgi sistemleri ve coğrafi bilgi sistemlerinin yararı, önemi, kullanım alanları, tarihçesi ve bileşenleri hakkında bilgi verilmiştir. Coğrafi bilgiye bağlı problemlerin çözümünde izlenecek yol coğrafi bilgiye dayandırıldığında, bu bilgilerin etkili bir biçimde düzenlenmesi, bilgilerin içeriğinin, doğruluğunun, güvenirliliğinin sağlanması ve düzeltilmesi içinde yöntemleri ve standartları içeren bir coğrafi bilgi sistemine (CBS) duyulan gereklilik vurgulanmıştır. Üçüncü bölümde, çevre mühendisliği alanında coğrafi bilgi sistemleri yardımıyla dünyada yapılmış uygulamalar incelenmiştir. Coğrafi bilgi sistemlerinin Çevre Mühendisliği alanında sağladığı yararlar bu uygulama örnekleri ile gösterilmiştir. Dördüncü bölümde, çalışma alanı olarak seçilen Dalyan Lagününün bulunduğu Köyceğiz-Dalyan Lagün havzası hakkında genel bilgi verilmiştir. Bu bölümde çalışmanın gerekliliği ve önemine de değinilmiştir. Daha önce bölgede yürütülen çalışmalardan elde edilmiş alıcı ortam verileri CBS ortamına aktarılmıştır. Elde mevcut alıcı ortam verileri ile CBS'nin entegrasyonu yapılarak sorgulama için altyapı oluşturulmuştur. Çalışma kapsamında su kalite parametrelerinden 5 adedi (BOI5, ÇO, pH, sıcaklık, tuzluluk) üzerinde sorgulamalar yoğunlaşmıştır. Burada temel düşünce, sorgulamanın nasıl ve ne şekilde yürütüleceğini konu ile ilgili çalışacak kişilere göstermektir. Aynı yöntem kullanılarak, CBS ortamına aktarılmış diğer parametre verileri de sorgulanabilir duruma getirilerek sürdürülebilir ekosistem modellemesi çalışmalarına altyapı oluşturulmuştur. Böylece, Dalyan Lagünü'nün sürdürülebilir ekosistem modellemesi çalışmalarına katkıda bulunmak üzere mevcut alıcı ortam verileri ile lagüne ait koruma-kullanma dengesinin değerlendirilmesi için bu çalışma kaynak teşkil edecektir. Son bölümde, coğrafi bilgi sistemlerinin lagün ekosistem modellemesi alanında uygulanması ile ilgili yapılmış çalışma değerlendirilerek, Dalyan Lagünü için sürdürülebilir yönetim felsefesi ile sonuçlar seçilen 5 parametre için vııdeğerlendirilmiştir. Yapılan bu çalışma sürdürülebilir koruma-kullanma dengesini sağlamak için bir ön çalışma olarak önemlidir. vııı
Özet (Çeviri)
SUMMARY ANALYSES OF RECEIVING WATER DATA THROUGH GEOGRAPHICAL INFORMATION SYSTEM (GIS) FOR SUSTAINABLE ECOSYSTEM MODELLING OF DALYAN LAGOON WATERSHED In this study,it is aimed to analyse receiving water data of Dalyan Lagoon within the concept of sustainable ecosystem modelling and to develop convenient recommendations through the aid of Geographic Information Systems (GIS). Dalyan Lagoon is one of the important regions of Turkey in terms of its natural resources, fishery, agricultural products as well as ecological properties and tourism. This study will contribute to increase in regional development, tourism activities, national income level and to evaluate fishing potential aiming to maintain sustainable protection-usage balance by analysing receiving water quality data through GIS application. Within the first chapter of this Thesis, where it is intented to analayse receiving water data of Dalyan Lagoon with the aim of sustainable ecosystem modelling and to develop convenient recommendation through GIS application, the benefits of using GIS in the field of Environmental Engineering together with a recent review of GIS in the world is emphasized. In the second chapter, a literature review on GIS is given and information on concepts like utilities of GIS as a tool in science, its benefits, importance, area applied, its components, background information, geography, data, information systems. As the route to solve problems related to geographical information depends on supply of geographical data, the necessity of using GIS covering various methods and standards required for corrections, and reliability and verification possibilities of encountered data as well as arranging them in an effective manner is mentioned and emphasized. In the third chapter, various applications done in the world by the aid of GIS are reviewed. Mainly, the applications examples concerning Environmental Engineering are referred. In the forth chapter, general information on Köyceğiz/Dalyan Lagoon watershed is given as Dalyan Lagoon is selected as the study area. In this part, the necessity and significance of the study is also mentioned. Previous receiving water quality data obtained at the region are then transfered to GIS. The existing water data are integrated to GIS and thus a basis for analyses has been formed. Within the framework of the study mainly five water quality parameters (BOD5, DO, pH, temperature, salinity) are analysed. Here the main idea is to show to those related people how and in what manner the querries and analyses will be followed. The same methodology was used for other parameters and are brought to a state where further analyses may be conducted for sustainable ecosystem modelling. Thus, this study will form a reference for protection-usage balance of the lagoon by these data that will further be used for sustainable ecosystem modelling studies. IXIn the final chapter, the evaluation of the anlayses and querries through the GIS application and lagoon ecosystem modelling is given and the results are discussed for the five selected parameters. This study is significant as an initial work handled to maintain sustainable protection-usage balance.