Synthesis of soluble and conducting polypyrrole copolymers
Çözünür ve iletken polipirol kopolimerleri sentezi
- Tez No: 126774
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKAR, DOÇ. DR. NİLGÜN KIZILCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
İLETKEN VE ÇÖZÜNÜR POLİPİROL KOPOLİMERLERİ SENTEZİ ÖZET Bu teze konu olan çalışmada, bazı pirol türevleri kullanılarak, çözünür ve iletken pirol kopolimerleri geliştirilmiştir. Kısaca, bu çalşmadaki fikir, kimyasal olarak değiştirilmiş, türevlendirilmiş piroller sentezleyerek monomerler yapmak ve bunları kopolimer yapılarına dönüştürmek. Yukarıda değinildiği gibi amaç çözünür ve yeter düzeyde iletkenliğe sahip pirol kopolimeleri elde etmek ve bunların bazı uygulamalar için işlenir olmasını sağlamak. Bunun için önce, bazı yeni pirol türevleri sentezlendi. Daha önce yayınlanmış bir yöntem kullanarak [1] N-metilol pirol sentezlendi. Bu yöntemin değiştirilmiş hali ile de aynı madde sentezienebildi, sözedilen değişiklik katlizör değişikliğidir. Sonra bu pirol türevi FeCI3 ile yapılan kimyasal oksidatif kopolimerizasyon tepkimelerinde kullanıldı. Beklenilen çözünür ve iyi iletken polimerdi, fakat sonuç tatmin edici değildi. ^M>“ N I ! H CH, I 2 OH N Jm (D Böylece, yeni bir pirol türevi sentezlendi, bu türev N-propilol pirol dür. Bu maddenin sentezi de daha önce yayınlanmış bir yöntem ile gerçekleştirildi [2]. Yeni monomer, yukarıdaa anlatılan aynı kimyasal oksidatif kopolimerizasyon yöntemiyle pirol ile kopolimerleştirildi. Sonuçlar, eğer iletkenlik ve çözünürlük değerleri karşılaştırılırsa, yine beklene gibi olmadı. xiiitOttOf HO' (II) Yeni bir monomer olarak, N-metilol piroiün başlangıç reaktanı olarak kullanıldığı bir tepkime ile sentezlendi. Bu monomer 1-pirolilmetil oktanoat dır. Ve yine pirol ile kimyasal oksidatif kopolimerizasyon tepkimeleri gerçekleştirildi, bu tepkimelerde FeCI3 yerine Ce(IV) amonyum nitrat kullanıldı. Sonuç kopolimerler az çözünür fakat iyi elektrik iletken değildi. -tOuO-fc (III) Sonunda, bir pirol türevi daha N-metilol pirol üzerinden sentezlendi. Bu monomer N- metiM-pirolil toluen-p-sülfonat dır. Kimyasal oksidatif kopolimerizasyon tepkimeleri yine Ce(IV) varlığında gerçekleştirildi. Sonuçta iletkenleri göreceli iyi ( 6 S/cm) ve çözünür polîmer ele geçti. Bu kopolimerin 1H-NMR spectrumu elde edildi. ”HvN>tt
Özet (Çeviri)
SYNTHESIS OF SOLUBLE AND CONDUCTING POLYPYRROLE COPOLYMERS SUMMARY This thesis can be outlined like that; In our research, we have developed soluble and conducting pyrrole copolymers by means of some derivatives of pyrrole. Briefly, the idea of this research was to synthesize chemically modified pyrroles to obtain solubility when these monomers include to the structure of the polymers chain. Initially, some pyrrole derivatives were synthesized to create new monomers for copolymerizaiton reactions. As mentioned above, the aim was to obtain soluble and satisfactorily conducting copolymers of pyrrole, which would be processable for some applications. Hence, N-methylol pyrrole synthesized by a published method [1], and synthesized by the modificated way of the same method, which was based on changing the catalist. Then, this pyrrole derivative used in (»polymerization reactions ( which are chemically oxidative copolymerization reactions by means of FeCI3 ) with pyrrole, by a hope of obtaining soluble, conducting polymers. The results was not satisfactory for the aim. I I H CH, OH (I) Then another derivative of pyrrole, was synthesized which was N-propylol pyrrole by a published method [2]. This monomer was used in copolymerization reactions with pyrrole to reach the aim, by the same chemically oxidative polymerization method, -xwhich was used for N-methylol pyrrole. The result was not satisfactory, if we discuss their solubility versus conductivity. I H H0 (II) And another pyrrole derivative synthesized as a monomer by using N-methylol pyrrole as one of the reactant. This monomer was 1-H-pyrrolylmethyl octanoate. Again, copolymerization reactions was accomplished by using chemically oxidative copolymerization method which had a different oxidant compared to the method which was afformentioned above. This different oxidant was Ce(IV) ammonium nitrate. The resulting copolymers were sligltly soluble but not conducting too much. +OttO N jnL N Jm I I H CH2 O I (III) In the end, pyrrole derived monomer which was synthesized over N-methylol pyrrole, was used for copolymerization reactions. This monomer was N-methyl-1- pyrrolyl toiune-p-sulphonate. The copolymerization reations carried out by the method which was used for 1-H-pyrrolylmethyl octanoate and pyrrole copolymers. This time, resulting copolymers were relatively soluble. And the conductivities relatively goood. We were able to have 1H-NMR spectrum of one of the copolymer sample. XI-^JuO N Jm I CH, i 2 O I o=s=o CH, (IV) -Xll-