Elektronik ticaretin bankacılık sektörüne etkileri
The effects of e-commerce in the banking industry
- Tez No: 126773
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA BİRGÜN BARLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
ÖZET Bilgi ve iletişimin çok önemli boyutlara ulaştığı, toplumların gerek ekonomik, gerekse sosyal yaşamları üzerinde derin etkiler ve değişimler yarattığı günümüz dünyasında elektronik ticaret büyük aşama kaydetmiş ve 21. Yüzyıl ekonomisini şekillendirecek temel etken olarak anılmaya başlanmıştır. Bilişim ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler, toplumların tüm kesimlerinde, günlük yaşamın her alanında bilgisayar kullanımının çağın gereği olduğu bilincini yaratmış, ekonomik gelişme ve toplumsal refahın sağlanmasında elektronik ticarete stratejik bir önem kazandırmıştır. Elektronik ticarete geçiş firmaların sadece işlemsel faaliyetlerini desteklemek için değil, içinde bulunulan pazarda rekabet gücünü geliştirmek için de gereklidir. Bankacılık işlemleri e-ticaret'in en çok kabul gördüğü ve en ileri olduğu alandır. Hemen hemen tüm bankalar yurtiçi ve yurtdışı birçok işlemi elektronik kanallardan yapmaktadırlar. Bankalar e-ticareti destekleyecek ürünler sunmakta, e-ticarette kullanılmak üzere ödeme sistemlerine yatırım yapmaktadırlar.., Ülkemizde de internet üzerinde işlem yapmak ve hizmet üretmek konusunda başı bankalar çekmiştir. İnternet bankacılığı, bankacılık ürün ve servislerinin sunulmasında ana kanal olma yolundadır. Türkiye'de ilk işlevsel internet bankasının açılmasının üzerinden 4 yıl geçmiştir. Bankalarımız hızla internet bankacılığı hizmeti vermeye geçmektedirler. Ülkemizde internet bankacılığı, bankalar tarafından alternatif bir araç olarak kabul görmektedir. Bu dört yıl içinde ticari bankaların %40'ı. işlevsel web sitesi oluşturmuşlardır. Ticari bankaların yalnızca %18'i internet sitesine sahip değildirler. Eğer Türkiye'de kurulmamış bankalar değerlendirmeden çıkarılırlarsa yalnızca ticari bankaların yalnızca iki tanesi internet sitesine sahip değildir. Türkiye'de kurulmuş ticaret bankalarının %27'si internet bankacılığı haricinde müşterilerine sertifika sağlamakta, B2B ve B2C çözümler konusunda anahtar teslim e-ticaret projeleri sunmakta, sanal pazarlar kurarak gerek alıcı ve satıcıları bir araya getirmektedirler. Ayrıca internet bankacılığı hizmeti veren bankalarımız nakit yönetimi gibi farklılaşmış hizmetleri internet üzerinden sağlamaya başlamışlardır. Bununla birlikte hesap toplayıcılığı yapan bir banka bulunmamaktadır. Bu çalışmada elektronik ticaret üzerinde durulmuş, e-ticaretin bankacılık sektöründe nasıl kullanılabileceği incelenmiştir. Elektronik ticaretin bankacılık sektörüne etkileri temel alınarak, bankaların elektronik ticaretten nasıl yararlandıkları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF E-COMMERCE IN THE BANKING INDUSTRY SUMMARY When changes in information and communication lead to substantial changes in humans and communities, e-commerce make big progress and becomes main factor in the forming of 21st century's economy. Technological development in the area of computer and communication creates understanding the necessity of computer usage İn every sector of society and every part of daily life. As a result, e-commerce gains a strategic importance for economic development. E-commerce is necessary for obtaining and maintaining a competitive advantage in the industry. Banks are leaders in offering services and make transactions over the internet in Turkey. Banking is the most highly regarded and developed area of e-commerce. The advent of the Internet has set an electronic revolution in motion in the global banking sector in 1995. The Internet has become a major distribution channel for banking products and services in the developed world. Within four years of the introduction of internet service in Turkey, %40 of all commercial banks offered internet banking. Only %18 of all commercial banks do not have an internet presence. If we only consider commercial banks established in Turkey, %4 of commercial banks do not have Internet presence. : '. ; - If we look at to the development and investment banks in Turkey, we can see that they have not adopted transactional web sites readily as commercial banks. Although %67 of the development and investment banks have an internet presence, only one of them has a transactional web site. %27 of commercial banks established in Turkey offer some form of e-commerce services and products such as B2C e-commerce solutions, virtual malls and markets, and B2B and B2C payment infrastructures. In addition, banks which offer internet banking services also offer some form of cash management service, via internet. Unfortunately, no banks offer account aggregation service. This thesis has emphasized electronic commerce and examined in what respect and how electronic commerce is used in the banking industry. This thesis consists of seven parts. The first five parts are a review of the literature. The sixth part presents data and the results of a study conducted in the Turkish banks. * The“introduction”to the thesis discusses significance of the subject. XIThe second part,“The Turkish Banking Industry”briefly summarizes the banking industry in Turkey. The third part,“Electronic Commerce”explains electronic commerce and its concepts. Electronic payment system and security are particularly emphasized due to their importance in the banking industry. The fourth part,“Electronic Banking”discusses electronic banking, Internet banking, and a bank's overall e-commerce strategy. The benefits of Internet banking, the methods the banks should use to increase the customer satisfaction, and banks strategies for success in this market are three subjects examined in this chapter. In addition, this part discusses the risk management in electronic banking and electronic money activities from a banking supervisory perspective. The possible risks are identified, analysed and categorized. Based on the identification and analysis of risks, the major steps in a risk management process for banks engaging in electronic banking are outlined. The last part of the literature scanning“The Effects of e-Commerce in the Banking Industry”stresses out the changes in the banks competitive environment, the products and services with the effect of E-commerce. In this thesis the focus was on the following items that affect e-commerce in the Turkish banking sector. The products the banks develop to assist e-commerce.. Electronic payment systems.. The role of banks in electronic-commerce. The services that banks give via the Internet.. How internet banking affects competitiveness, profit, service, cost, the number of personnel, the performance of previously used systems, and the workload of the branches. The potential study group consisted of 16 commercial banks founded in Turkey offering internet banking service. Only seven of 16 banks agreed to participate in the study. Participants were mostly managerial staff members of the banks. The findings of the study may be briefly summarized as follows: Five out of the seven banks have e-commerce applications apart from Internet banking. According to the data gathered from these five banks, e-commerce has important effects. E-commerce causes reorganisation for the banks. Four banks offered B2B services and 3 banks offered B2C e-commerce solutions. Some banks had direct links to virtual shops in their web site for their customers. Two banks build B2C portals to gather customers and firms. One of them did not offer this service because of its high cost. xnIn Turkey, most banks invest heavily in credit cards. Only 3 banks offered virtual credit cards; and one bank was going to offer this product in January 2002. With the help of internet banking services, banks can reduce costs, increase service quality, remain competitive, gain new customers, increase customer loyalty, and decrease the branch' workload. Internet banking brings a great competitive advantage for banks. There is a positive correlation between the inception of internet banking service and the number of customers using this service. The two banks which first introduced internet banking services have the most internet banking customers. While six banks offers some form of cash management (tracking checks, tax, salary, and electronic bill payments etc.) services through internet banking, one bank offers this services through a modem connection directly to the bank. Xlll