SIP tabanlı IP telefonu ağları ile geleneksel telefon ağlarının yakınlaşması
Convergence of SIP based IP telephony networks and traditional telephony networks
  1. Tez No: 126803
  2. Yazar: FATİH AYVAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİNUR GÖNÜLEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
SIP TABANLI IP TELEFONU AĞLARI İLE GELENEKSEL TELEFON AĞLARININ YAKINLAŞMASI ÖZET Bu çalışmada, temel olarak, kamu bağlaşmak telefon ağlan (PSTN) olarak ta bilinen geleneksel telefon ağlarıyla, İP ağlan üzerinden telefon haberleşmesine olanak veren İP telefonu ağlarının yakınlaşması incelenmiştir. Büyük bir çoğunluğu devre- bağlaşmalı sistemlerden oluşan geleneksel telefon ağlannın, İnternet Protokolü (İP) gibi paket-bağlaşmalı ağlarla birleştirilmesi için kullanılabilir en uygun öğeler belirlenmiş ve bu amaçla SS7 ağlan üzerinde durulmuştur. İP telefonu ağlan açısından bakıldığında ise; araştınlması gereken en önemli noktanın İP telefonu ağlanndaki işaretleşme protokolleri olduğu saptanmış ve bu hususta ITU-T tarafından geliştirilmiş olan H.323 protokoller ailesi ve IETF tarafından geliştirilmiş olan SEP protokolleri incelenmiştir. İki protokol standardının; protokollerin karmaşıklığı, modülerliği, genişletilebilirliği ve ölçeklenebilirliği açısından karşılaştınlması yapılmış ve D? telefonu çözümlerinde, işaretleşmenin yapılmasında SEP protokolünün, H.323 protokoller ailesine göre daha üstün olduğu belirlenmiştir. İP telefonu ağlarında işaretleşme protokollerine, İP telefonu ağlarının geleneksel telefon ağlanyla yakınlaşması açısından bakılmış ve SIP-tabanlı D? telefonu ağlannın geleneksel telefon ağlanyla birleştirilmesinin en uygun çözüm olduğu belirlenmiştir. SIP-tabanlı İP Telefonu ağlanyla geleneksel telefon ağlannın yakınlaşmasında kilit rol oynayacak olan SIP-PSTN ağ geçidi modelleri ve SS7- ISUP işaretleşme mesaj lannm iletimini sağlayan SIP-T protokol mimarisi incelenmiştir. Geleneksel telefon ağlannda mevcut altyapının aynen kullanılabilmesi için E? telefonu ağlannın mevcut ağlardaki 'tandem' görevi gören taşıyıcı telefon ağlan olarak kullanılması önerilmiş ve bunun sağlanabilmesi için SE?-tabanlı D? Emülasyonu Taşıyıcı AğYnın modellenmesi yapılmıştır. SIP-tabanlı EP Emülasyon Taşıyıcı Ağı'nda, devre-bağlaşmalı ağlarla sunulan ses kalitesinin sağlanabilmesi için DETF tarafından geliştirilmiş olan yöntemler incelenmiş ve DiffServ yöntemi en uygun yöntem olarak önerilmiştir. xı
Özet (Çeviri)
CONVERGENCE OF SIP BASED IP TELEPHONY NETWORKS AND TRADITIONAL TELEPHONY NETWORKS SUMMARY In this thesis, basically, the convergence of IP telephony networks and traditional telephony networks known as Public Switched Telephony Networks (PSTN) is investigated. The best network configuration of the switched-based traditional telephony networks is determined for integrating with packet-based IP telephony networks. For this purpose, the SS7 networks has been suggested as the proper solution. From IP telephony point of view; it is understood that the main difference between IP telephony networks is their different signaling systems. There are two main signaling standards for IP telephony. One is, H.323 developed by ITU-T and the other is, Session Initiation Protocol (SIP) developed by IETF. These signaling standards are compared with respect to their complexity, modularity, extensability and scalability. According to their comparison analysis, SIP signaling system has been suggested as the best solution for IP telephony networks. From the convergence of IP telephony networks and traditional telephony networks point of view, SIP-based IP telefony networks has been proposed. The gateway models for integrating two different network types and SIP-T protocol structure have been discussed. SIP-T is the enhanced form of SIP protocol and its main difference from SIP is the transmission of SS7-ISUP messages. In this thesis, a SIP- based IP telephony network has been proposed. Since this network proposal emulates the carrier networks which consists of the tandem switches on traditional telephony networks, it is named as SIP-based IP Emulating Carrier Network. xn