İşletmelerde personel başarı değerlemesi ve Türk ticari bankalarına yönelik bir araştırma
  1. Tez No: 12681
  2. Yazar: MEHMET TURAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Bir işletmenin etkin ve verimli bir şekilde çalışabilmesi, o işletmede çalışan kişilerin gösterdiği performans ile yakından ilgilidir. Bu nedenle, hemen her işletme, sahip olduğu işgücünü belli aralıklarla ve önceden saptanan bazı ölçütlere göre değerlemek zorundadır. Personel başarı değerlemesi adı verilen bu değerleme işlemi sistemli bir şekilde gerçekleştirildiğinde,işgörenin yetenekleri, potansiyel gücü, performansı,iş alışkanlıkları ve davranışları hakkında sağlıklı bilgiler elde edilir. Bu bilgiler sayesinde işletme yöneticileri, terfi, tensıl, iş değiştirme (işten çıkarma gibi, işgörene ilişkin kararlarda, örgütsel eğitim ihtiyaçlarının saptanması işgücü planlaması ve ödüllendirme sisteminin oluşturulması gibi örgütsel kararlarda daha isabetli kararlar alma imkanına kavuşurlar., " Bir değerleme programının başarıyla uygulanabilmesi ve istenilen sonucun elde edilebilmesi, değerleme sürecine ilişkin hususların tam anlamıyla kavranabilmesiyle mümkündür. Bu nedenle, çalışmamızda öncelikle personel' basarı değerlemesinin teorik çerçevesi ortaya konulmuş daha sonra da, uygulamadaki durumu ve karşılaşılan sorunları yerinde görmek amacıyla bir sektör araştırması yapılmıştır. Çalışmamızın birinci bölümünde başarı ve değerler kavramlarına ilişkin genel bilgiler yer almıştır. İkinci bölümde, personel basarı değerleme süreci, ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Bu bölümde sırasıyla, değerleme çalışmalarının temelini teşkil eden hususlar, değerleme programının uygulanmasında dikkat edilmesi gereken noktalar ve değerleme sonuçlarına göre izlenecek politikalar açıklanmıştır.Üçüncü bölümde, Türk banka sistemi içinde yer ticari bankaların personel başarı değerlemesine ilişkin politikaları bir anket uygulamasıyla incelemeye çalışılmıştır.Teorik bilgilerin ışında yapılan bu inceleme sonunda birtakım eksiklik ve aksaklıkların ortaya çıkarılması mümkün olmuştur. Çalışmanın sonuç bölümde ise,genel bir değerlendirme yapılarak ulaşılan sonuçlar bir öneriler demeti şeklinde ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Efficient and productive operation of an organisation is closely related to the performance of its workers» To reach and maintain a high level of efficiency, every business organization must, at certain intervals, appraise its manpower according to a set of predetermined criteria» Known a®“ performance appraisal ”, this evaluation proc:«a®B is. useful to ass»©»® the productivity of the wurl-, fun