Türkiye'de kamu ve özel sektör çalışma grupları açısından ücret-maaş politikası
  1. Tez No: 51881
  2. Yazar: FATMA GEÇİKLİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DURSUN BİNGÖL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanının amacı, üretim faktörleri içinde en önemlisi olan insan gücünün işletmelerde verimli bir biçimde kullanılmasını sağlayan personel yönetiminin ücret ve maaş uygulamalarını Türkiye'de kamu ve özel sektör çalışma grupları açısından incelemektedir. Tez dört bölümden oluşmaktadır, ilk üç bölüm teorik bir çalışmanın sonucudur. Son bölümde ise, teorik ve uygulamalı çalışmalar beraber yapılmıştır. Birinci bölümde ücretin tanımı, önemi ve ücret ile ilgili kavramlar incelenmiştir. İkinci bölümde ücret teorileri ve doğrudan ya da dolaylı olarak ücret ve maaş seviyesini bir değişken olarak alan iş tatmin modelleri anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ücret sistemleri ayrıntılı olarak irdelenmiştir. Dördüncü bölümde Türkiye'de kamu ve özel sektör çalışma grupları açısından ücret - maaş politikası belirli bir zaman dilimi dikkate alınarak incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda, kamu sektöründe memur statüsü ile istihdam edilenlerle işçi statüsüne tâbi olarak çalışanların maaş ve ücretleri arasında geniş dengesizlikler olduğu ortaya çıkmıştır. Böyle bir oluşum ise, kamu kuruluşlarının etkin bir biçimde yönetilmesine ve verimliliğine olumsuz yönde etki etmektedir. Genel yapısı itibariyle kamu sektörü ortalama ücretler yönünden özellikle işçiler açısından özel sektörden son yıllar dışında önde gitmiştir. Bu duruma, işçilerin sendikalı olması en büyük etkendir. Bu dengesizlikleri gidermek için sistemin temelinde işletme de çalışanların çalışmalarını karşılayan bir öz olmalıdır. Bu öze'e bağlı olarak geliştirilen ücret ve maaş yapısı ve yönetimi dengeli ve düzenli bir gelişimin garantisini teşkil eder. Ücret yapısında ki bozukluğu giderme de büyük ölçüde modern personel yönetimi tekniklerinden psikoteknik yöntemin uygulanmasında yarar vardır. Ayrıca iş değerlemesi, işgören değerlemesi, başarı değerleme yöntemlerinin süratle uygulanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this dissertation is to study the wage and salary application of personnel management which enables the efficient employment of the manpower, the most important one among the production factors, in respect to the public and private sector working groups in Turkey. The thesis is comprised of four chapters. The first three chapters contain the theoretical approaches. In the last chapter, both theoretical and applied studies were carried out together. In the first chapter, the definition of the wages, its importance and some concepts about wages were studied. In the second chapter, wage theories and job satisfaction models taking wage and salary levels as a variable directly or indirectly were explained. In the third chapter, wage systems were studied in detail. In the fourth chapter, the wage-salary policy in terms of public and private sector working groups in Turkey were studied taking a given period of time into account. As a conclusion.it has been determined that there are great inequalities between the wages and salaries of the employees working as civil servants and workers at the public sector. Such a situation negatively affects the administration and efficiency of public enterprises effectively. Public sector,due to its general structure, leaded the private sector in respect to average wages, especially of the workers.The most important factor of this situation is workers' being unionized. In order to get rid of these inequalities, there should be a basis in the essence of the system meeting the performance of the employees working in the business. The structure and management of wage and salary formed according to this basis make up the guarantee of a balanced and regular development.lt would be better to apply the psychotechnique method, one of the modern personnel management techniques, in order to get rid of the disorder in the wage structure. Besides, job evaluation, employee evaluation and success evaluation techniques should also be applied as soon as possible.