İşletmelerde personel başarı değerlemesinde kendi kendini değerleme yöntemi
  1. Tez No: 41322
  2. Yazar: GÜLER TOZKOPARAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALPAY ATAOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
III ÖZET Personelin gelişiminde vazgeçilmez bir yere sahip olan başarım değerlemede son yıllarda çağdaş başarım değerleme yöntemlerinin önemli bir yer tuttuğu görülmektedir.“Kendi Kendini Değerleme Yöntemi”de bu yöntemlerden birisi olup, personelin kendisinden ne beklendiğini bilmesi, kendi iş başarılan hakkında fikir edinmesi ve bu yolla kişisel gelişme yollarını bulabilmesi konularında önemli yararlar sağlar. Böylelikle personele daha geniş sorumluluklar, ödüllendirici görevler ve yükselme olanağı sağlanır. Bu çalışma dört bölümden oluşmuştur. Birinci bölüm başarım değerlemesi kavramı ve yönetim düşüncesinin gelişimindeki yerine ilişkin bilgilerden, ikinci bölüm işletmelerde başarım değerlemesine ilişkin bilgilerden, üçüncü bölüm işletmelerde personelin kendi kendini değerlemesi üzerine kuramsal bilgilerden ve dördüncü bölüm işletmelerde personelin kendi kendim değerlemesi üzerine yapılmış bir araştırma ve sonuçlarından oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In recent years, modern performance evaluation methods have significant roles on performance evaluating which are important for personnel improvement. Self Evaulation is one of these methods which serves the purpose of the followings; This method requires that personnel is aware of what's expected from him/her, to get knowledge about his/her performance and so, to find ways of self improvement. In this way it's possible to ensure expanded responsibilities, motivative tasks and promotion. There are four parts in this thesis. First part includes information about performance evaluation concept, and if s role on the Development of Management Thought, the second part includes performance evaluation in organizations, the third part includes theory of self-evaluation in organizations and finaly the fourth part inludes a research on self-evaluation and the results of the research.