Orta ölçekli tekstil işletmelerinde ERP yatırım karar süreci
ERP investment decision process for medium scaled textile mills
  1. Tez No: 126818
  2. Yazar: ÖZLEM TEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVZA CANDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ORTA ÖLÇEKLİ TEKSTİL İŞLETMELERİNDE ERP YATIRIM KARAR SÜRECİ ÖZET İşletmenin boyutu ne olursa olsun, temelde karşılaşılan sorunlar benzerdir. Bunların giderilmesindeki en önemli araç etkin planlama ve bilgi sistemleridir. Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP), işletme kaynaklarının efektif ve etkin kullanılmasını sağlayan yazılımlardır. ERP çözümlerinde hedefleneni yakalamak ve basan elde etmede önemli olan yatırım karan, yazılım seçimi süreçlerinde uygulanacak metodoloji ve değerlendirilmesi gereken kriterleri incelemeyi amaçlayan bu çalışma, iki ana kısımdan oluşmaktadır: İlk kısımda ERP'nin yapısı, gelişimi ve bilgi sistemleri içindeki yeri ve tekstil sektöründe ERP kullanımı incelenmiştir. Birinci kısım sırası ile Giriş, Üretim Planlama ve Kontrol, Malzeme İhtiyaç Planlama (MRP), Üretim Kaynaklan Planlaması (MRP II) ve Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) konularından oluşmaktadır. İkinci kişimde ise mevcut literatür paralelinde ERP yatırım karan, yazılım seçimi sürecinde uygulanacak metedoloji belirlenerek, bir tekstil firmasında uygulama yapılmıştır. İkinci bölümde Üretim Planlama ve Kontrol yaklaşımı anlatılarak temel tanımlar verilmiştir. Üçüncü bölümde, Malzeme İhtiyaç Planlama felsefesinin gelişimi ve sistematiği anlatıldıktan sonra Malzeme İhtiyaç Planlama sistematiğinin üç ana girdisi olan Ana Üretim Planlama, Malzeme Listesi ve Envanter Durumu Kayıtlan hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde, önce Üretim Kaynaklan Planlama' sına neden ihtiyaç duyulduğu anlatılmış ve bu aşamalarda ortaya çıkan Kapalı Çevrimli MRP ve Kapasite İhtiyaç Planlaması anlatılmıştır. Ayrıca, modülleri, genel çalışma sistematiği ve işletmeler için yetersiz olduğu noktalar incelenmiştir. Beşinci bölümde Kurumsal Kaynak Planlama çözümleri anlatılmıştır. Konu incelenirken, ilk olarak endüstriyel yönetim sistemleri ve ERP çözümlerinin bu sistem içindeki yeri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci olarak ERP çözümlerinin çalışma sistemleri, işletmelere getirdikleri ve modülleri hakkında bilgi verilmiştir. Son olarak ise tekstil sektöründe ERP kullanımı incelenmiştir. Altıncı bölümde, orta ölçekli bir tekstil işletmesinde uygulanmak üzere yatırım karan, yazılım seçimi süreçlerinde uygulanacak metedoloji ve değerlendirilecek kriterler literatür paralelinde belirlenmiş ve her başlık altında işletme için yapılan uygulama ve sonuçlan anlatılmıştır. ıx
Özet (Çeviri)
ERP INVESTMENT DECISION PROCESS FOR MEDIUM SCALED TEXTILE MILLS SUMMARY Whatever the scale of the company, the problems faced by the management are originally similar and the most effective way for overcoming these problems is effective planning and information systems. Enterprise Research Planning Systems are packaged software systems that enables a company to manage the efficient and effective use of resources. This study which aims to search the critical factors for investment decision and software selection processes of the Enterprise Resource Planning Projects, includes two main parts. In the first part, the structure, development, the place in information systems of Enterprise Resource Systems and ERP applications in textile mills has been theoretically searched. First parts consists of Chapter 1 introduction, Chapter 2: Production Planning and Control, Chapter 3: Material Requirement Planning (MRP), Chapter 4: Manufacturing Resource Planning (MRP It) and Chapter 5: Enterprise Resource Planning (ERP) respectively. In the second part, methodology for the investment decision and software selection of the Enterprise Resource Planning Projects are formed parallel to the literature and applied to a mill. In the second chapter, Production Planning and Control Systems are mentioned with their essential properties. In the third chapter, Material Requirement Planning approach and Master Production Schedule, Bill of The Materials and Inventory Records which are the master three inputs of the system are discussed in details. In the fourth chapter, the needs for the Manufacturing Resource Planning, Closed Loop MRP System and Capacity Requirement Planning System are mentioned initially. Then, moduls, systemetic and incapable points of the Manufacturing Resource Planning System are examined. The fifth chapter focus on Enterprise Resource Planning and Information Technology concepts. Additionally, the practies of Enterprise Resouce Planning in textile sector is mentioned. The sixth chapter concentrate on the methodology that includes the critical factors for investment decision and software selection of the Enterprise Resource Planning Projects. The study is carried out in a medium scaled textile mill, and results are given for each topic of the formed methodology. t£. YÜKSEKÖ?RETİM KDWftlr BOKftWANTASYOK MERKOİ