Pamuk ve pamuk/akrilik karışımı ipliklerin boyanması
Dyeing of cotton and cotton/acrylic yarn
  1. Tez No: 126819
  2. Yazar: ÖZCAN TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HABİP DAYIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
PAMUK VE PAMUK/AKRİLİK KARIŞIMI İPLİKLERİN BOYANMASI ÖZET Bu çalışmada, dünya tekstil üretiminin büyük bölümünü oluşturan pamuk ve pamuk/akrilik karışımı ipliklerin bobin formunda boyama metotları incelenmiştir. Birinci bölümde ilk olarak pamuk ve akrilik elyafı ayrı ayrı ele alınarak üretimleri, fiziksel ve kimyasal özellikleri incelenmiştir. İki elyaf çeşidi için literatürde belirtilmiş olan alternatif boyama metotları ve boyanma mekanizmaları detaylı olarak açıklanmıştır. Boyama metotlarının avantaj ve dezavantajları kıyaslamaları ile birlikte açıklanmıştır. İkinci bölümde örnek bir bobin boyama tesisinin makine parkı incelenmiş, kullanılan makinelerin çalışma prensipleri açıklanmıştır. Ayrıca pamuk boyanmasında yaygın olarak kullanılan reaktif boyarmaddelerin özellikleri ve akrilik boyanmasında yaygın olarak kullanılan katyonik boyarmaddelerin ve yardımcı kimyasalların özellikleri ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, %100 pamuk ve pamuk/akrilik karışımı ipliklerin belirtilen boyarmaddeler ile boyama prosesleri, uygulanması gereken ön işlem ve ard işlemlerin prosesleri ve reçeteleri belirtilmiştir. Burada boyanacak ipliğin %100 pamuk veya karışım iplik olması ve rengin açık veya koyu olması uygulanacak proseslerin değişmesine neden olmaktadır. %100 pamuk ve pamuk/akrilik boyamasında düzgün boyamayı etkileyen faktörler ilk üç bölümde detaylı fakat ayrı ayrı belirtilmiştir. Dördüncü bölümde ise liflerin boyanma özellikleri, boyarmaddelerin özellikleri, ön işlem, boyama ve ard işlemler bir arada değerlendirilerek boyama sırasında ve daha sonraki kullanımları sırasındaki özelliklerini etkileyecek faktörler açıklanmıştır. Özellikle karışım ipliklerin boyanmasında, karışımdaki bir lifin boyanması sırasında farklı fiziksel ve kimyasal özellikler gösteren diğer lifin boyanma veya kullanım özelliklerini olumsuz etkileyebilecek faktörlere dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
DYEING OF COTTON AND COTTON/ACRYLC YARN SUMMARY In this study the dyeing methods of cotton and cotton/acrylic blended yarn which are the most common used fibre in the world are investigated. In the first part, firstly, production methods, physical and chemical properties of cotton and acrylic fibres are undertaken. Alternative dyeing methods and mechanism for both fibres are investigated in detail. Also advantages and disadvantages of these methods are compared. In the second the chapter, the machines and the principle of these machines are investigated. It is determined that reactive dyestuffs are most common used dyestuff for cotton and cationic dyestuffs for acrylic fibre. The properties of these dyestuffs and other chemicals are indicated in detail. In the third chapter, recommended dyeing, pre and after treatment processes and receipts are given. These processes change up to yarn type and also darkness of the target colour. Factors which effect dyeing levelness are studied in detail but separately, in first three chapter. In the fourth chapter, dyeing properties of fibre and dyestuffs, dyeing process, pre and after treatment processes which effect the dyeing levelness are undertaken together. Especially the factors which effect the dyeing and using properties of blended yarn is indicated. XI