Kurumsal kimlik oluşumunda mimari ürüne yansıyan simgesel anlamların incelenmesi
Examining the symbolic meanings reflected to the architecture during the process of institutional identity
  1. Tez No: 126828
  2. Yazar: EMİRE EMİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN HACIHASANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Mimarlığın sahip olduğu simgesel anlamların ifade edildiği bu çalışmada,“kurumsal kimliğin oluşumunda mimariye yansıyan simgesel anlamlar”incelenmiştir. Bu kapsamda, yakın çevrede simgesel anlam taşıyan kurumların binaları seçilerek örnekler vasıtası ile çalışma desteklenmiştir. Tezde izlenen yol; konunun belirlenmesi, literatür çalışması, bu çalışmanın somut örneklerle ortaya konması, örneklerin ele alınıp irdelenmesi ve sonuçların tartışılması şeklindedir. Tez, kuramsal ve pratik olmak üzere iki ana kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda, konu kuramsal açıdan incelenmektedir. İnsanın çevresiyle ilişkisinin temeli duyu organları ve algı kavramları; mimari iletişim ve ilişkili kavramlar olan dil, anlam ve göstergeler ile açıklanan simgesel anlam ve mimarlık ile olan ilişkisi; kurulu çevre ve bu çevrede insanın zihinsel davranışları ve bu kavramların birbiriyle olan ilişkileri incelenmiştir. Kuramsal çerçeve, kimlik, kurumsal kimlik, kurumsal kimliğin oluşumu ve gelişimi kavramlarının incelenmesi ile son bulmuştur. Pratik bölümde ise; kuramsal bölümde ortaya koyulan kavramlara paralel örnekler, anketler doğrultusunda seçilerek simgesel anlamı irdeleyen mekansal yapısal biçimleniş, malzeme, renk, sembol kriterlerine göre incelenmiştir. Tez çalışması, altı bölümü içermektedir. Birinci bölüm, tezin genel bilgilerinin verildiği giriş bölümüdür, ikinci bölüm, insanın çevre ile bağlantılarının sağlandığı duyu organları hakkında bilgi vermektedir. Duyu organları yam sıra bu bölümde, duyuların zihinde ki oluşumu algı kavramına da değinilmektedir. Üçüncü bölüm, mimarlık ve insan ilişkilerini ortaya koyan üç bilim dalı olan göstergebilim, dilbilim ve anlambilimdir. Bu bölümde insan mimarlık ilişkilerinde önemli bir faktör olan simge faktörüne de açıklık getirmektedir. Dördüncü bölüm, mimari çevre ve insanın bu çevrede ki zihinsel davranışları,“yer”ve“varoluşsal mekan”yanı sıra şemalar konusu incelenmektedir. Beşinci bölümde ise, kimlik ile ilgili kavramlara açıklık getirilmiştir. Altıncı ve son bölüm ise, çalışma ile ilişkili sonuçların iletilmesidir. Sonuçta, mimarlık iletişim içeren bir eylemdir. Bünyesinde barındırdığı simgesel anlamlar, mimari ürünün kimlik özelliklerine göre ortaya çıktığı anlaşılmaktadır. Modern dünyanın, hızlı gelişmenin ve rekabet ortamının yarattığı kimlik edinme çalışmaları, mimarlık eylemine de belli simgesel anlamlar katmaktadır. Vlll
Özet (Çeviri)
EXAMINING THE SYMBOLIC MEANINGS REFLECTED TO THE ARCHITECTURE DURING THE PROCESS OF INSTITUTIONAL IDENTITY SUMMARY The aim of this thesis is to analyze the symbolic meanings in architecture in the context of identity. It is aimed to analyze symbolic meaning in relation with identity and built environment, in theory and practice of architecture. The theoretical framework is based on the attributes pertaining the notions of communication and its features, identity, built environment and their relation with the discipline architecture. The pratical frame of the thesis consists of analysis of the symbolic meanings in relation to examples which have identity. The study comprises of six sections: The introduction deals with the importance of communication in the built environment and the importance of symbolic meaning in identity context to build the communication between human and their environment. The second section deals with the senses and the perception. Humanbeings can be aware of the surrodings according to the senses and the perception. The third section is dedicated to the analysis of symbolic meanning and the relation of symbolic meanning with architecture. Symbol which was an important factor of relationship betweeen human and architecture has clarified. The concept of communication, language, sign, meaning and symbols are expressed in relation with the discipline of architecture. In the fourth section, it has not only examined the architectural environment and human's mental attitutes in that environment such as,“area”and“existing place”but also the schema subject. In the fifth section, it has clarified the identity concepts. The sixth and the last section was about describing the results of the study. As a result, architecture was a communication deed. Architecture's symbolic meanings has appeared according to the architectural commodities. Tryings of getting an identity, causes symbolic meanings for architectural deed, is dedicated to the analysis of symbolic meanning and the relation of symbolic meanning with architecture. The concept of communication, language, sign, meaning and symbols are expressed in relation with the discipline of architecture. IX