Research for a design historiography: Writing the history of design
Tasarım tarih yazımı araştırması: Tasarımın tarihinin yazımı
  1. Tez No: 126827
  2. Yazar: GÜLNAME ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA ÖDEKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
TASARIM TARİH YAZIMININ ARAŞTIRILMASI: TASARIMIN TARİHİNİN YAZIMI ÖZET Bu çalışmada hedef, tasarım tarihinin konusu, ve kendine konu olarak seçtiği nesneleri ve bu konuları çalışırken kullandığı yöntem ve yaklaşımları 'tasarım tarih yazımı' çerçevesinde, incelemekti. İlk bölüm olan girişte, Tasarım Tarihinin bir çalışma alanı olarak ne zaman ve nasıl ortaya çıktığı, Tasarım Tarihi' ile 'tasarımın tarihi' arasındaki 'yazılmışlık' ve 'olmuşluk' farkı açıklanmıştır. İkinci bölümde çalışmanın içeriği ve çalışma boyunca kullanılan literatür karşılaştırma metodu açıklanmıştır. Çalışma, Tasarım Tarihi metinlerinin bir kısmını, Walker'ın belirttiği 4. söylem seviyesinden, yani meta-meta-meta-söylem olan Tasarım Tarih Yazımı çerçevesinde incelemiştir. Üçüncü bölümde Tasarım Tarihinin konusu ve sınırları üzerinde durulmuştur. Tasarım Tarihinin bir disiplin olup olmadığının ve sınırlarının tartışıldığı bir ortamda, öncelikle bazı tasarım tanımları incelenmiş ve birbirleriyle karşılaştırmıştır. Tasarım Tarihinin konusunun, üzerinde çalıştığı nesnelerin ve benimsediği yöntemleri, tarihçi tarafından benimsenen tanım doğrultusunda değişiklikler gösterdiği vurgulanmıştır. Dördüncü bölümde, Tasarım Tarih Yazımı üzerine çalışan Walker, Fry ve Dilnot'ın da belirttikleri Tasarım Tarihininde üzerinde çalışılan nesneler açıklanmış ve kitaplarla ömeklendirilmiştir. Bu nesneler, Tasarımcı, Tasarımlar, Firmalar, Tasarım Organizasyonları, Sergiler, Stiller, Tüketici ve Kullanıcılar başlıkları altında incelenmiş, nesnenin tarihsel açıdan nasıl çalışıldığı, olumlu ve olumsuz yönleri ile açıklanmıştır. Beşinci bölümde Tasarım Tarihindeki mevcut ya da gelecekte faydalı olabilecek yaklaşımlar ve metodlar ele alınmıştır. Bu yaklaşımlar genellikle disiplinler arası çalışmanın gerekliliğinden doğmuşlardır ve Tasarım Tarihine özgün yöntemler içerdikleri söylenemez. Üretim yöntemleri ve malzeme ile ilgili çalışmalar, karşılaştırmacı yaklaşım, tipolojik Yaklaşım, ulusal Tarih yaklaşımı, antropolojik yaklaşım, tasarım ve cinsiyet üzerine çalışan yaklaşımlar ve genel tarih yazımındaki yaklaşımlar incelenen başlıca konulardır. Sonuç bölümünde ise tasarım tarihinin neden disipliler arası bir çalışma olmak durumunda olduğu ve bir disiplin olarak varolabilmesi için kendi çalışma yöntemlerini de ortaya koyması gerektiği tartışılmıştır. TC YÜKSEKÖĞRETİM KU RULU DÖKÜMANTASYON MERKEZİ viii
Özet (Çeviri)
RESEARCH FOR A DESIGN HISTORIOGRAPHY: WRITING THE HISTORY OF DESIGN SUMMARY The goal of the study was to examine the subject matter of Design History, its objects and the methods and approaches used while studying these objects, in the realm of Design Historiography. In the first chapter, which is the introduction, the commencement of Design History as an area of study, and how it emerged is explained. The distinction between 'Design History' and 'the history of design', which is 'being written' and 'having happened/existed' respectively, is emphasized. In the second chapter, the content and the adopted method, which is the comparison of literature, is explained. The study, by examining a part of the writings by design historians, can be accepted to be at the fourth level of design discourse, which is Design Historiography as Walker put it. The third chapter examines the subject matter and the boundaries of Design History. Definitions of design needed to be discussed and compared with each other, in media where the disciplinary status of Design history is being discussed, since, the definition of design adopted by the historian is effective on the subject matter of Design History, the objects, methods and the approaches embraced. In the fourth chapter, the objects of design history as pointed out by scholars studying on design historiography; Walker, Dilnot and Fry are explained and exemplified with texts. The negative and positive aspects of taking them as the object of historical study of design is discussed under the titles: Designers, designed objects, company histories, design institutions, exhibitions, styles, consumers and use. In The fifth chapter, the methods and approaches which are either already present or are convenient to be used in Design History are examined. These approaches are mostly the result of the necessity of interdisciplinary studies in writing the history of design, and are not peculiar to Design History. The approaches are studied under the following titles: Production techniques and materials approach, the comparative approach, typological approach, national histories of design, canonization and connoisseurship, periodization of time and chronology, the structuralist, semiotic and semantic approaches to design, design history and gender, cultural anthropology and design history and new approaches in historiography. The conclusion points out the reason why Design History has to be interdisciplinary and the necessity of developing peculiar methods of its own, in order to stand as an independent discipline of study. IX