Biyolojik arıtma çamurlarının anaerobik çürütülmesi ve üst suyun MAP çöktürmesi ile arıtılması
Anaerobic digestion of biological treatment sludges and the treatment of the supernatant by sutrivite precipitation
  1. Tez No: 126838
  2. Yazar: BEYZA ATİLLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZET ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Atıksuların arıtımı sırasında oluşan çamurlar gerekli önlemler alınmadığı taktirde çok önemli çevre sorunlarına sebep olmaktadırlar. Yüksek katı muhtevası içeren arıtma çamurlarının uzaklaştırılması oldukça zor işlemleri gerektirmektedir. Çamur bertaraf yöntemlerinden; havasız çamur çürütme prosesi, gerek çamur hacim ve ağırlığındaki azalma ve gerek biogaz oluşumu dolayısıyla yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca havasız (anaerobik) çürütme ile evsel orijinli çamurların organik içerikleri azaltılmaktadır. Yüksek oranda NH3-N içeren çürütücü üst sularından azot gideriminde ise giderek yaygınlaşan etkili bir arıtma tekniği MAP(Magnezyum Amonyum Fosfat) çöktürmesidir. Bu çalışmada, evsel atıksuların biyolojik arıtımı sonucu oluşan birincil ve ikincil (Biyolojik) çamurların anaerobik çürütülmesi incelenmiş ve gaz üretimi gözlenmiştir. Anaerobik çürütme, mezofilik sıcaklık şartının sağlandğı bir su banyosu içerisine yerleştirilmiş model reaktörlerde gerçekleştirilmiştir. Havasız çürütme sonucunda elde edilen üst suyun ihtiva ettiği yüksek konsantrasyonlardaki nutrient (amonyak) MAP çöktürmesi ile giderilmiştir. Mg:NH4:P04=l:l:l sitokiyometrik ve Mg:NH4:PC>4=l, 1:1:1 stokiyometrik üstü oranlarında pH 9.2'de MAP çöktürmesi çalışması yapılarak optimum amonyak giderimi sağlanmıştır. Bütün bu çalışmaların ışığında İSKİ Tuzla Biyolojik Atıksu Arıtma Sisteminin arıtma çamurlarının bertarafım sağlayacak bir sistem laboratuvar ölçekli olarak oluşturulmuştur. Çalışmanın sonucunda, UAKM giderimi ve suzulastırmaya uygun çamur üretiminin gerçekleştiği saptanmıştır. vıı
Özet (Çeviri)
ANAEROBIC DIGESTION OF BIOLOGICAL TREATMENT SLUDGES AND THE TREATMENT OF THE SUPERNATANT BY SUTRIVITE PRECIPITATION SUMMARY Treatment sludges cause important environmental problems unless necessary precautions are taken. Disposal of these high solid content treatment sludges requires difficult operations. Recently, application of anaerobic sludge digestion has increased due to the reduction in sludge volume and weight, as well as production the biogas. Additionally, the organic content of the sludges originated from domestic sources reduces during anaerobic digestion. One of the most efficient techniques is MAP (Magnesium Amonium Phosphate) precipitation for nitrogen removal in wastewaters having high NH3-N concentrations. In this study, anaerobic digestion of the primary and the secondary sludges which were produced from domestic wastewater biological treatment plants were investigated and gas production was observed. Anaerobic digestion was carried out lab-scale reactors placed in a water bath in which mesophilic temperature condition was (35°C) provided. Since the supernatant of anaerobic digestion reactors consist of high NH3 concentrations, MAP precipitation applied for nutrient removal. MAP precipitation was applied at the stochiometric ratio (Mg:NH4:P04=l:l:l) as well as above the stochiometric ratio (Mg:NH4.:P04=l.l:l:l) in order to find out the optimum ammonium removal at pH =9.2. In this study, a lab -scale anaerobic digestion system was carried out the disposal of the treatment sludges of İSKİ Tuzla Biological wastewater treatment plant. Results indicated that sufficient VSS removals and appropriate sludge productions for dewatering could be obtained. Vlll