Deprem bölgelerindeki betonarme yapılarda donatı düzenleme ilkeleri
Reinforcement detailing requirements for the reinforced concrete structures in the earthquake region
  1. Tez No: 126839
  2. Yazar: HASAN ÖZKAYNAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGUT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 334
Özet
DEPREM BÖLGELERİNDEKİ BETONARME YAPILARDA DONATI DÜZENLEME İLKELERİ ÖZET Yüksek Lisans tezi olarak sunulan bu çalışmada, deprem bölgelerindeki betonarme yapıların yük altındaki deformasyon biçimleri ile beraber davranış bilgisi, donatı düzenleme ilkeleri, ve konstrüktif bilgiler, her yapı elemanı için ayrı ayrı ele alınarak incelenmiştir. Son yıllarda yaşanmış olan depremlerin bıraktığı ağır hasarların bir daha görülmesi, insanların istemediği bir durumdur. Ancak depremlerden korunabilmek için her şeyden önce denetimsiz ve özensiz yapım mantığının tamamen ortadan kalkması gerekmektedir. Depremlerden hasar görmüş, deprem bölgelerindeki yapılar üzerinde yapılmış araştırma çalışmalarının sonuçlan ele alınırsa, hasarların büyük bir çoğunluğunun donatı yerleştirilmesinde ki hatalardan kaynaklandığı söylenebilmektedir. O halde donatı düzenleme ilkeleri, özellikle deprem bölgelerindeki yapılarda çok büyük önem taşımaktadır. Dolayısıyla bu gibi hususlar dikkate alınarak, donatı düzenleme ilkelerini ele alan bir yüksek lisans tez çalışmasına ihtiyaç duyulmuştur. Bu tez çalışmasında, betonarme yapı elemanlarında uyulması gereken donatı düzenleme ilkeleri, davranış bilgisini de ön plana çıkararak nedenleri ile beraber incelenmiştir. Donatı düzenleme kuralları TS 500 ve A.B.Y.Y.H.Y.'ği paralelinde belirtilmiştir. Bu yüksek lisans tez çalışması ile betonarme hesabı yapılmış bir yapıda, donatı detaylandırma aşamasında proje mühendisine, uygulama aşamasında şantiye mühendisine gerekli donatı düzenleme bilgilerinin sunulması amaçlanmıştır. Betonarme bir taşıyıcının en uygun şekilde davranabilmesi için teorik olarak donatının gerilme yörüngelerine paralel olarak yerleştirilmesi gerekirse de genellikle uygulama kolaylıkları nedeniyle donatı doğrultulan gerilme yörüngelerinden sapmaktadır. En uygun donatı düzeninin elde edilmesi için yine gerilme yörüngeleri yol gösterici olmaktadır. Bunun için her yapı elemanının, ayn ayn özel olarak yük altında gösterdiği davranış ve bu davranışa paralel olarak da donatı düzeni belirlenmesi yöntemi izlenmiştir. Betonarme bir taşıyıcıya donatı yerleştirilirken betonarme hesabın yanı sıra konstrüktif kurallara da uyulması gerekir. TS 500 ve Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik ülkemizde yapılacak betonarme yapılar için gerekli konstrüktif kuralları içermektedir. Bu tezde, donatı düzenleme ilkeleri, davranış bilgisi ile harmanlanarak verildikten sonra, deprem bölgelerindeki betonarme yapılarda belirtilmiş olan donatı düzenleme ilkelerine uyulmadığı takdirde karşılaşılabilecek genel hasar türleri fotoğraflar ile sergilenmiştir. Yirmi bir bölümden oluşan bu tez kapsamında, yapıların yük altındaki davranış bilgisi ve bu temel bilgilerden hareketle donatı düzenleme ilkeleri verilmiştir. Birinci bölümde, depreme dayanıklı yapı tasarımında donatı düzenleme ilkelerinin önemi vurgulanmış ve standartlar ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde tez xxiiçerisinde adı geçen kavramların tanımlan ele alınmıştır. Üçüncü bölümde betonarme ve davranış bilgisi, dördüncü bölümde donatı düzenleme teorisi, beşinci bölümde donatı düzenine ilişkin genel bilgiler verilmiş, altıncı bölümde betonarme yapı sistemleri, yedinci bölümde aderans, kenetlenme ve ekleme bilgileri üzerinde durulmuş ve sekizinci bölümden itibaren sırasıyla; kolonlar, kirişler, döşemeler, temeller, perdeler, yüksek kirişler, kısa konsollar, merdivenler, istinat duvarları, incelenmiştir. On yedinci bölümde, donatı düzeninde özel durumlar için bilgiler verilmiştir. On sekizinci bölümde betonarmede mafsallı birleşimler konusuna yer verilmiştir. On dokuzuncu bölümde depreme dayanıklı yapı kavramı, yirminci bölümde donatı düzenleme işçiliğine farklı yaklaşım getirilmiştir. Son olarak yirmi birinci bölümde ise sonuçlar belirtilmiştir. Donatı düzenleme konusu, yapı güvenliğinin en önemli halkalanndandır. Bu konuya gerek tasarım gerekse de uygulama aşamasında gerçekten çok büyük önem verilmelidir. Bu noktada şantiyede ki uygulamalarda donatı işçiliğinden tasarruf sağlanması için, demir kesme ve bükme makinelerinin kullanılması veya hazır demir kesme ve bükme fabrikalarından faydalanılması tavsiye edilmektedir. Donatıların kesme ve bükme işçiliklerinde harcanan zamandan elde edilen tasarruf, hazır donatıların yerli yerine daha iyi yerleştirilmesinde kullanılabilir. Başka bir deyişle demirci ustası pilye bükmekte harcayacağı zamanı donatıların kalıp içinde doğru konumda olması için kullanabilir. Donatıların standartlara uygun olarak kesilmesi, bükülmesi ve kalıp içine yerleştirilmesi, iyi bir denetim altında yapılması halinde, yapı güvenliği hatta ekonomikliği sağlanacaktır. Bu nedenle şantiyelerde, demir kesme ve bükmeyi sağlayan el makineleri ya da taşınabilir hidrolik makinelerin kullanılması tavsiye edilmektedir. xxıı
Özet (Çeviri)
REINFORCEMENT DETAILING REQUIREMENTS FOR THE REINFORCED CONCRETE STRUCTURES IN THE EARTHQUAKE REGION SUMMARY In this master study, first the deformation of the element under load, second the detailing requirements of the reinforcement in the element and third the behavior concept and constructive information of the structural element under load have been investigated individually. Facing big damages, which most of the people lived after the last earthquakes, are not the happenings that the people want to see again. But for being preserved from the earthquake, first of all the mentality of construction with out inspection and attention must be disappeared wholly. If the results of the investigations that are made on the damaged structures are checked, it will easily be seen that the main reason of the damages, are the mistakes that are made in the detailing of the reinforcements. Thus the requirements for the detailing of the reinforcement are very important points especially for the structures in the earthquake region. Consequently, a study, which investigates the detailing requirements, is needed as a master thesis study. In this study, the detailing requirements, in the reinforced concrete structural elements are investigated together with the reasons and the behavior concept. The detailing requirements are pointed parallel with the TS 500 and Specification for Structures to be built in Disaster Areas. The aim of this study is to take the attentions of the project engineer at the designing stage and the sight engineer at the construction stage, on this reinforcement-detailing problem. Even the placing of the reinforcement parallel to the stress direction is needed for a structural element to behave well against the load, because of some application easiness, the direction of the reinforcement departs from the stress direction. For the best reinforcement placement, the stress directions have to be followed. To do this, each structural element's behavior under load has to be investigated individually and the reinforcements have to be placed parallel to the stresses. At the designing stage, the detailing is very important besides the calculations. TS 500 and the Specifications for Structures to be built in Disaster Areas, include the constructive requirements for the structures that will be built in Turkey. In this study after pointing out the detailing requirements mixed with the behavior concept, the photographs of the damages due to the detailing mistakes are showed. In the study, which is composed of 21 chapters, the behavior concept of the structures under load and taking this basic concept as origin, the requirements of the detailing for the reinforcements are given. In the first chapter, the importance of the reinforcement detailing and some information regarded with Turkish Codes are given. In the second chapter the concepts and terms are explained that passes in the thesis. In the third chapter, reinforced concrete and behavior concept, in the fourth xxiiichapter, the theory of reinforcement detailing, in the fifth chapter, general information regarded with reinforcement detailing, in the sixth chapter, reinforced concrete structural systems, in the seventh chapter, general information about bond, splice and binders and starting from the eighth chapter; columns, beams, slabs, shear walls, high beams, short-length chests, staircases, retaining walls are investigated. In the chapter seventeen, information for special cases in reinforcement detailing are pointed. In the chapter eighteen, hinges for the reinforced concrete structures are investigated. In the chapter nineteen, the concept of strong structures against earthquakes, in the chapter twenty a different kind looking to working of the reinforcements are given. Lastly in the chapter twenty-one the results are given. Detailing of the reinforcement is the most important hoop of the chain. A great importance and attention has to be given to this point each during the designing stage and the application stage. At this point in order to save time from the working, some machines that makes cutting and bending or some factories that make the cutting and bending can be advised. The time that we save from the cutting and bending can be used for placing the reinforcement in the exact position so that high quality of reinforcement placing can be reached. In other words, the time that the reinforcement workers waste in bending the bend-up bars can be used in placing the reinforcement. The bending and cutting of the reinforcement according to codes, placing the reinforcement at the correct position and a good inspection will bring safety and economy in our structures. Thus, using the hand machines and other hydraulic machines are advised at the construction sights. xxiv