Depreme dayanıklı yüksek yapı tasarımı
Earthquake resistant high-rise building design
  1. Tez No: 126847
  2. Yazar: AYŞEN GÜMRÜKÇÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH METE ÜNÜGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
DEPREME DAYANIKLI YÜKSEK YAPI TASARIMI ÖZET Dünyanın önemli deprem kuşaklarından bir tanesi üzerinde yer almakta olan Türkiye, deprem hareketini ve depremin etkilerini tekrarlı olarak yaşamaktadır. Bölgenin, neredeyse tamamının deprem riski altında bulunmasına bağlı olarak“deprem etkilerine karşı güvenli yapı tasarımı”kavramı gün geçtikçe gerekliliği yadsınamaz bir hal almakta ve bu gerekliliğin getirdiği sınırlamaların uygulamaları da çoğalmakta, araştırma kapsamı genişletilmektedir. Geçmişte yaşanmış acı tecrübelerin ışığında konunun önemi ve sürekliliği tartışılmaz bir hal almıştır. En son yaşanan depremler sonucunda yapıların projelendirilme safhasından itibaren“depreme dayanıklı yapı tasarımı”esasları ışığında inşa edilmesinin zorunluluğu artık kabul edilen bir gerçektir. Depreme dayanıklı yapı tasarımı konusu inşaat mühendisliği ile paralel yürütülmesi gereken ayrı bir tasarım bilimidir. Mimari tasarım aşamasında form olarak düzgün tasarlanmış bir yapının hesapları ne kadar kolay ve gerçekçi yapılacaksa; yapının inşası ve depreme karşı göstereceği mukavemet de bir o kadar kolay ve gerçekçi bir biçimde sağlanabilir. Bu nedenle; mimari tasarımın depreme dayanıklı yapı inşası sırasındaki önemi ve etkisi göz önünde bulundurulmalıdır. Bu çalışmada amaç; deprem olgusunun tanıtılması ve özellikleri ile incelenmesi, depremin yapıya etkisi depreme dayanıklı yapı tasarımının yüksek yapılardaki uygulamalarının araştırılması ve depreme dayanıklı yapı tasarımında kullanılan kontrol sistemlerinin araştırılıp aktarılmasıdır. Bu bilgiler ışığında çalışma; giriş, tez konusunun tanıtılması, depreme dayanıklı yüksek yapı kavramı, deprem etkilerinden yapıyı korumak için kullanılan kontrol sistemleri ve sonuç kısımları olmak üzere beş bölüme ayrılarak incelenmiştir. Birinci bölümde; çalışmaya giriş olması açısından konunun genel anlamda tanıtımı yapılmakta ve çalışmanın amacı açıklanmaktadır. xııİkinci bölümde; deprem olgusu, depremin oluş nedenleri ve türleri ile deprem parametreleri açıklanmakta, Dünya ve Türkiye tarihinde meydana gelmiş olan depremlerden örnekler verilmekte ve depremin yer, yapı ve yapı bileşenlerine etkisi açıklanmaktadır. Üçüncü bölümde; depreme dayanıklı yapı tasarımı açıklanarak, depreme dayanıklı yapı tasarımında dikkat edilmesi gereken ilkeler ve tasarım aşamasında mimarın yeri anlatılmakta, bu ilkelerin yüksek yapılara yansıması örneklerle aktarılmaktadır. Dördüncü bölümde; yüksek yapılarda depreme dayanıklılık amacı ile kullanılmakta olan kontrol sistemleri tanıtılmaktadır. Sonuç bölümünde ise; depremin yapılara etkileri ve depreme dayanıklı yüksek yapı tasarımının gerekliliği açıklanmakta, deprem etkilerinden yapıyı korumak için kullanılan kontrol sistemlerinin mimari tasarıma etkileri ve tez konusu sonucunda elde edilen bilgiler irdelenmektedir. xııı
Özet (Çeviri)
EARTHQUAKE RESISTANT HIGH-RISE BUILDING DESIGN SUMMARY Turkey that is located on an important earthquake zones of the world live earthquakes and its effects repeatedly. Depending upon the earthquake risk of almost the whole area the concept of“secure construction design against earthquake effects”becomes a requirement cannot be denied day by day and the applications of the limitations brought by this requirement is getting increased, research range is getting expanded. Under the light of bitter experiences lived in the past, the importance and the continuity of the matter is getting indisputable. As the consequences of the earthquakes lived recently, it is a fact accepted the obligation of construction of the buildings under the principles of“earthquake resistant building design”starting from the planning stage. The matter of earthquake resistant building design is a separate science that should be managed parallel to civil engineering. The easiest and most realistic calculations to be done of the building designed properly as a form at the architectural design stage, the easiest and most realistic resistance to prove can be provided against the earthquakes. For this reason, it must be noticed the importance and effect of the architectural design during earthquake resistant building construction. The objective of this study is to introduce the earthquake fact and examine its features, effects of the earthquakes on the buildings, research the applications on high-rise buildings of earthquake resistant building design and transfer researching effects of the control system used to protect the building from the earthquakes' effects. Under the lights of these information the study has been examined under five chapters; introduction, introducing the subject of the thesis, concept of earthquake resistant high-rise building, control systems and conclusion. At the first chapter, as it is an introduction to the study it is therefore explained the subject in general and the objective of the study. xivAt the second chapter, the earthquake fact, reasons and the sorts of earthquakes and earthquake parameters are explained. Some earthquake examples are given occurred in the world and in Turkey and the effect of the earthquake on building and its components. At the third chapter, explaining the earthquake resistant building design it has been described the principles required to notice on the earthquake resistant building design and architect's place at the design stage. It has been narrated the reflection of those principles to high-rise buildings. At the fourth chapter, control systems are introduced used for the purposes of endurance to earthquakes on high-rise buildings. At the conclusion chapter, it has been explained the effects of the earthquakes to the buildings and the necessity of the earthquake resistant high-rise building design and effects of the control system to the architectural design used to protect the building from the earthquakes' effects and the information obtained at the conclusion of the thesis are examined. xv