Çerçeve sistemli yüksek çelik yapılarda depreme dayanıklı taşıyıcı sistem tasarımı
Earthquake resistant structural design for high-rise steel framed buildings
  1. Tez No: 155804
  2. Yazar: MİHRİBAN AKÇAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EMİN TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
ÇERÇEVE SİSTEMLİ YÜKSEK ÇELİK YAPILARDA DEPREME DAYANIKLI TAŞIYICI SİSTEM TASARIMI (Yüksek Lisans Tezi) Mihriban AKÇAY GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2004 ÖZET Dünyanın önemli deprem kuşaklarından birinin üzerinde bulunan ülkemizde, şehirlerin yapı yoğunluğunun azaltılması ve sınırlı yerleşim alanlarının daha ekonomik kullanımı yapılarda yükselmeyi zorunlu kılmaktadır. Bu nedenle, yüksek yapı tasarımında deprem dayanımı ülkemiz açısından büyük önem arzetmektedir. Yüksek yapılarda deprem dayanımı için, yapıdaki yükselmeye bağlı olarak artan yatay deprem yüklerinin azaltılması ve taşıyıcı sistemin bu yükleri zemine sürekli ve emniyetli bir biçimde aktaracak şekilde boyutlandırılması gerekmektedir. Ayrıca yüksekliğe bağlı olarak oluşacak yatay yerdeğiştirmeler nedeniyle, taşıyıcı sistemin tümsel olarak stabilitesi de sağlanmalıdır. Bu açıdan çelik, nitelikleri ve sağladığı olanaklarla yüksek yapı tasarımı için göz ardı edilemeyecek bir yapı malzemesidir ve uygun tasarım ve birleşimlerle büyük deprem yüklerine karşı koyabilmektedir. Bu çalışma, tasarım ve uygulama açısından ülkemiz şartlarına daha uygun olan ve dünyada yüksek yapı tasarımında kullanılan, çelik çerçeveli taşıyıcı sistem tiplerinin deprem etkisi altındaki performansları ve deprem dayanımı için göz önünde bulundurulması gereken hususları araştırmaya yöneliktir.Çalışmada, depreme dayanıklı yüksek çelik yapı tasarımında mimari ve strüktürel gereksinimler ve taşıyıcı sistem ve taşıyıcı sistem elemanlarının (kolon, kiriş, panel bölgesi, kolon - kiriş birleşimleri ve berkitme elemanları) tasarımı konusunda bilgi verilmiştir. Ayrıca, 1998 Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik (ABYYHY) gereğince, çelik yapıların taşıyıcı sistem elemanlarının boyutlandınlması ve düzenlenmesiyle ilgili uyulması gereken koşullar belirtilmiştir. Bilim Kodu : 811 Anahtar Kelimeler : Yüksek Çelik Yapılar, Deprem Dayanımı, Strüktürel Tasarım Sayfa Adedi : 157 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. M. Emin TUNA
Özet (Çeviri)
m EARTHQUAKE RESISTANT STRUCRURAL DESING FOR HIGH - RISE STEEL FRAMED BUILDINGS (M.Sc. Thesis) Mihriban AKÇAY GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2004 ABSTRACT Utilizing limited urban areas in an optimal way and developing less denser districts in cities to increase life standard makes high - rise buildings more popular in Turkey, which is located in world's one of the most active earthquake zones. Therefore, earthquake resistance for high -rise building design is very important for the Turkey. For earthquake resistance of high- rise building, lateral seismic loads that increase by the rise at the height of building, must be lowered and structural system has to be designed transferring the loads to the ground frequently and safely. Besides, because of lateral displacement caused by height, the stability of structure must be provided. In this respect, steel with its features and characteristics is a suitable construction material, and can resist to larger lateral load with proper compounding and design. This study investigates the performance of steel frame structures and requirements that should be considered for earthquake resistance of them, suitable with its design and application to conditions in Turkey, under seismic action. In this study, architectural - structural design criterias for earthquake - resistance of high - rise steel buildings, and the design methodology of structuralIV system and structural elements (columns, beams, panel zone, column - beam connections, bracing elements) are explained. In addition, according to 1998 ABYYHY, the conditions of dimensioning and arranging of structural elements and connections in steel constructions are also included. Science Code : 811 KeyWord : High -Rise Steel Buildings, Earthquake Resistance, Structural Design Page Number : 157 Advisor : Prof. Dr. M. Emin TUNA