Zeytinyağı üretimi proses atıksularının fizikokimyasal ön arıtımı
Physical-chemical pretreatment of olive oil mill enfluents
  1. Tez No: 126846
  2. Yazar: ELA ÇELİKKALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZET ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ZEYTİNYAĞI ÜRETİMİ PROSES ATIKSULARININ FİZİKOKİMYASAL ÖN ARITIMI ÖZET Bu çalışmada, kuvvetli bir atıksu olan zeytinyağı üretim prosesi atıksularının fizikokimyasal ön arıtılabilirliği araştırılmıştır. Bu amaçla öncelikle zeytinyağı endüstrisi atıksuları ve fizikokimyasal arıtma yöntemleri ile ilgili genel bilgi edinilmiş, daha sonra zeytinyağı endüstrisi atıksularına uygulanmış olan çeşitli arıtma teknikleri incelenmiştir. Deneysel çalışmalarda, FeSO4, FeCl3, Alum gibi koagülantların yanında asit kraking yöntemi uygulanarak atıksuyun KOİ ve yağ-gres giderim verimleri incelenmiştir. Daha sonra bu yöntemlerden hangisinin KOİ gideriminin daha iyi ve ekonomik olduğuna bakılarak fenton oksidasyonundan önce hangi yöntemin kullanılacağına karar verilmiştir. Fizikokimyasal arıtılabilirlik çalışmaları sonunda asit kraking sonrası fenton oksidasyonu uygulanmasına karar verilmiştir. Asit kraking metodunda pH=1.75 için KOI giderim verimi %47 ve Fenton oksidasyonu sonunda toplam KOİ giderim verimi %91'dir. Fizikokimyasal arıtma maliyetleri hesaplandığında, karasuyun toplam fizikokimyasal arıtma ve fenton oksidasyonu birim maliyeti 12 032 000 TL / m3 (8,80 $/m3) olarak hesaplanmıştır. Bu maliyete atıksuyun arıtımı esnasında elde edilen sabunluk yağ dahil edilmemiştir. Bu çalışma sonuçlan incelendiğinde, önerilmiş olan ön arıtma işlemlerinin uygulanması sonucu zeytinyağı üretimi proses atıksularının evsel atıksularla birlikte arıtılmak üzere şehir kanalizasyon hattına deşarj edilebileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
PHYSICAL-CHEMICAL PRE TREATMENT OF OLIVE MILL EFFLUENTS SUMMARY In this study, the pre treatability of olive mill effluents were investigated by the physical-chemical treatment methods. For this purpose, firstly, the general informations on olive oil production industry were presented and then various treatment methods applicable for olive mill effluents were given. In the experimental studies, the removals of chemical oxygen demand (COD) and oil and grease were investigated by applying lab scale chemical treatment with alum, FeCİ3 and FeS04 and/or acid cracking methods. The appropriate pre-treatment technique was determined by considering the results of experimental studies. Fenton's oxidation has been chosen as the pre- treatment technique in the light of experimental studies. In the acid cracking method performed at pH=1.75, 47% COD removals were achieved. Total COD removals reached to about 91% by Fenton's Oxidation following acid cracking applications. The operating cost of the proposed pre-treatment system (acid cracking + Fenton's Oxidation), in terms of chemicals used in the process, was estimated as about 8.8 $ /m3, excluding the cost of soap stock recovery. The results of this study have demonstrated that the proposed pre-treatment method can provide an effluent quality that is almost appropriate to discharge into the central sewer systems.