Light steel construction technology and design possibilities
Hafif çelik konstrüksiyon sistemi ve tasarım olanakları
- Tez No: 126853
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bina Teknolojisi Ana bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
HAFİFÇELIK KONSTRÜKSIYON SİSTEMİ ve TASARIM OLANAKLARI ÖZET Bir yapım teknolojisinin gerçekleştirmesi için istenen kriterler arasında; teknik performans, çevresel yararlar, iyileştirilmiş sismik tepki, gelecek kullanımlar için fonksiyonel esneklik gibi kriterlerin önem kazandığı görülmektedir. Farklı strüktürel tasarım olanakları ve konstrüksiyon teknolojileri arasında kıyaslama yapıldığında ise, hafif çelik konstrüksiyon sisteminin Türkiye koşullan içinde uygulanabilirliği, için araştırılmasına önem verilmesi gereken yapım teknolojisi sistemleri arasında olduğu görülmüştür.Bunun nedeni ise, hafif çelik sistemin, optimum yapım teknolojisi için istenen kriterlerin sağlanması ve konu hakkında yeni görüş açılarının oluşmasına neden olmasıdır. Türkiye gibi deprem sorununun en önemli tasarım kriteri olarak alınması gereken yerleşim alanlarında, hafif çelik konstrüksiyon sistem gibi Türkiye için yeni teknolojilerin tartışılması ve değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada konstrüksiyon teknolojileri arasında Türkiye için yeni bir teknoloji olarak kabul edilen hafif çelik konstrüksiyon sistemi anlatılmıştır. Tez bu teknolojide kullanılan malzemenin üretim teknolojisi, malzemenin statik, strüktürel özellikleri hakkında özet bilgi içermektedir. Bunun yarımda konstrüksiyon oluşturma teknikleri 1-2 katlı bir konut örneği yardımıyla aktarılmıştır. Son bölümde hafif çelik teknoloji ite yapılabilecek diğer tasarım olanakları, üç farklı tasarım alanında verilen bire bir örneklerle açıklanmıştır. Bu çalışmadaki şekiller; konstrüksiyon detaylarını, malzeme için sismik ve yüksek rüzgar yükü içeren bölgeler için oluşumdan standart tablolardan yararlanarak oluşturulan şekillerdir. Bu şekilde hafif çelik sistemde gelmen son gelişmeler açıklanmıştır. Çatışmada: neden 'hafif çelik sorusuna konstrüksiyonel ve yük dağılımı açılarından yanıt verilmektedir. Yapıda hafiflikle asıl ulaşılmak istenen sadelik, estetik ve narinlik kavramaları, günümüz mimarisi için gerekir kriterler arasında giderek önem kazanmaya başlamıştır. Bahsedilen üç kriterin gerçekleştirilmesi için ise kullanılan malzemenin hafifleştirilmesi ve kullanılan konstrüksiyon elemanlarının inceltilmesi ile gerekmektedir. Bina bütününde hafifleştirme, hafif çelik konstrüksiyon teknolojisi ile, konstrüksiyon için kullanılan malzeme miktarında ve toplam hacimde azalma sağlanmaktadır. Bina toplam yükündeki bu azalma deprem dayanımı için binaya avantaj sağlamaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde çeliğin tarihsel gelişimi anlatılmıştır. Farklı çelik çeşitleri, üretim tekniklerine göre anlatılmıştır. Hafif çeliğin uygulama alanları, üretimi ve farklı hafif çelik çeşitleri belirtilmiştir. Hafif çelik konstrüksiyon teknolojisi bölümünde, hafif çeliğin strüktürel özellikleri hakkında özet bilgi vermektedir. Hafif çeliğin statik tasarım yöntemleri belirtilmiştir. Sonuç olarak ise uygulama ve bağlantı türleri anlatılmıştır. xivHafif çeliğin strüktürel sistemi bölümü ise ve hafif çelik tip projelerinin yapımı için bütünsel yaklaşımı içermektedir. Standart hafif çelik elemanları ve korozyondan korunma yollan belirtilmiştir. Döşeme ve tavan kirişleri için geçilen açıklıkların olduğu tabloları ve birleştirme tekniklerinin gereklilikleri anlatılmıştır. Beşinci bölümde, tasarım olanakları, farklı tasarım olasılıkları; modüler konstrüksiyon, çatı eklemeleri ve cephe kaplamaları ve bina yenilemeleri başlıkları atanda birebir yapı örnekleriyle anlatılmıştır. Çalışmada, hafif çelik sistemin avantajları ve geliştirilmesi gereken yönleri belirtilmiştir.Hafif çelik konstrüksiyon sistemin avantajları; teknik performans, çevresel yararlar, güçlendirilmiş sismik dayanım, gelecek kullanımlar için fonksiyonel esneklik başlıkları altoda yapı örnekleriyle açıklanmıştır Hafife çelik teknolojisinin avantajları yanında, ses yalıtımı, titreşim, yangın güvenliği, korozyon gibi geliştirilmesi ve araştırmaların sürdürülmesi gereken konular belirtilmiştir. Tasarımdan inşaatın tamamlanmasına kadar her safhada, çelikle çalışma prensipleri hakkında meslek içi eğitim ver ilmelidir. Şantiye koşulları düşünüldüğünde vasıflı iş gücünün çelikle çalışma konusunda eğitilmesi gerekmektiğ,. Tasarım, projelendirme, sahadaki uygulamalar için yetişmiş insan gücü ihtiyacı olduğu gözlenmiştir. Hafif çelik konstrüksiyon sistemin prefabrikasyon ve endüstiriyel üretime uygun olduğu görülmektedir Yapım süresinin kısaltılması için üretim sürecindeki endüstriyel üretim oranın arttırılması ve bu konudaki araştırmaların desteklenmesi gerekmektedir. Hafif çelik konstrüksiyon sistemiyle tasarım yaparken: teknik gereklilikler yanında, bölgesel ihtiyaçları da dikkate almak gerekmektedir. Sosyal ve kültürel gerekliliklerin belirlenmesi için kendilerini oluşturan gelenek ve pratiklerin teknolojiyle uyumu gözlenmelidir. Bir çalışmada, hafif çelik teknolojisinin potansiyel faydalan ve geliştirilmesi gereken tarafları hakkında bütünsel bir vizyon oluşturulmaya çalışılmıştır. XV
Özet (Çeviri)
LIGHT STEEL CONSTRUCTION TECHNOLOGY and DESIGN POSSIBILITIES ABSTRACT The criterias of a building technology that should be provided for an optimum building design are as follows; technical performance, environmental benefits, safety (improved^ seismic responce); ftmctionar flexibuity^ for differenlr fixture use and economical advantages. When we search for different types of structural designs and different types of construction methods for Turkey, light steel has different properties that are important to be further examined. That is because it has many advantages and brings new aspectrfor eachrof the criterias that are mentioned above. Light steel construction provides wide range of design possibilities for architects in solving the problems that are faced in areas where earthquake is the most important design criteria like Turkey. This thesis gives a brief information about the^ production process of the material, static properties and structural properties of the material and forms an understanding of the construction methods in a case where a residental building is taken as an example and finaly it discusses the other design possibilities of ligth steel construction technology and gives specialized information in three light steel framed case studies. The figures which are presented in this thesis includes construction details, standardized tables of members and diaphragms for seismic and high wind regions. In the study, we searched for air answer to the question of 'Why light steel' in the fields of structural properties and load resistance criteria of a construction system.. For many years three words gained great importance in the requriments for a şood quality architecture; simplicity, elegance, slenderness. These could be achieved by the slimming of the elements used hrthe construction of the building. In bmkung construction slimming would mean a reduction in the material consumed in amount or in volume which is achtveirin light steer construction technology. The reduction is accepted as an advantage towards seismic response of the building. In the second section: of the studjr the historical development of steel is explained. The manufacture process of steel is explained to show the different types of steel. Then the application areas, tfienranufacture process and the production of different types of cold-formed steel members are provided. The fight steel construction technology- section gives brief information for the structural properties of cold-formed steel. It also provides examples of generally used static design methods for cold-formed steer material. Finally, information for the assembly and connection types used are mentioned. xnIn the structural system and design of residental steel framing section, a complete perspective approach to build typical buildings with cold-formed steel framing is provided. Standardized cold-formed steel members and also minimum corrosion protection recommendations are- given. Also floor joistr span tables, ceiling joist span tables, and requirements for the connection methods are provided in the appendixes. In the fifth section design opportunities, in three different type light steel framed case studies are discussed such as modular construction, over-roofing and over-cladding, renovation of buildings, restoration. The study stated facts about light steel construction technology in different aspects and recommendations could also be stated in fields of; technical improvements, skilled human resource requirements for site applications, social and cultural considerations in the design process. The opportunities of light steel constructioir technology are; technical performance, environmental benefits, improved seismic response, functional flexibility of the building for different future use. However whew designing witlr light steer noise, vibration, fire safety and corrosion problems should be solved and further research forthe improvement ofthese should be carriecrout. Considering the building site, skilled human resources should be educated in order to get familiar to the way Lo work withrsteel Light steel framing is suitable for industrial production and prefabrication. The ratio of industrial production irr construction: process should be increased in order to shorten the construction time. Research activities about light steel construction technology should beencouraged. When designing withr light steer construction, besides technical requirements^ the present-day regional socioal and cultural demands should be considered. The custom and practice forming the social and cidturat demands of the society should be examined. This study tried to form a vision over light steel technology with an identification of the potential improvements and incoming developments about the technology. xui