Çok katlı büro binalarında hafif çelik taşıyıcılı iç bölme sistemlerin incelenmesi
Study of light steel structural partition systems in multi-storey office buildings
- Tez No: 172174
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Kontrolü ve Yapı Teknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÇOK KATLI BÜRO BİNALARINDA HAFİF ÇELİK TAŞIYICILI İÇ BÖLME SİSTEMLERİNİN İNCELENMESİ ÖZET İlk büro binaları az katlı ve küçük çapta işletmelerken, 19.yy'ın ikinci yarısında endüstri teknolojisinin ilerlemesiyle birlikte bu işletmeler büyümüştür. Bunun sonucunda büyük fonksiyonel ve çok katlı modern binalar inşa edilmeye başlanmıştır. Büro binalarında iç bölme duvarların hangi ihtiyaca göre yerleştirildiğini anlayabilmek için önce büro tipleri incelenip, bunların tasarımının ne tür duvarlara ihtiyaç duyduğu anlaşılmıştır. Büro, kullanıcının mekan içinde rahat hareket etmesine ve sonradan değişiklik yapabilmesine imkan verecek şekilde tasarlanmalıdır. Bugünün büro tasarımında yaygın olarak uygulanan yerleşim şekilleri hücre, açık planlı ve karma düzenli olmak üzere üçe ayrılır. İşlevsel gereksinimlerin yanında performans gereksinimlerinin de karşılandığı duvarlarla büro detayları çözülmelidir. Uygun performans değerlerine duvarlarda kullanılan malzemeler, bölmelerin konumlanışı ve işlevsel özellikleri etki etmektedir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise amaç büronun işleyişine uygun olarak tasarlanan bölmelerin kullanıcı gereksinimlerini karşılamasını sağlamaktır. Fiziksel, psiko-sosyal gereksinimlerden bahsedildikten sonra teknik gereksinimlerde ayrıntıya inilmiştir. Bölme elemanları tasarımına etkiyen teknik faktörler ise ses, ısı, ısı, yangın, su ve dayanıklılık olmak üzere beşe ayrılır. Mekanlar özelleştikçe kullanıcının konforunu sağlayacak performans değerleri daha fazla önem kazanmaktadır. Dayanıklılık taşıyıcı sistemdeki ve panellerdeki çözümlerle sağlanırken; ses, ısı, su ve yangın yalıtımı hafif taşıyıcılar arasına uygulanan yalıtım malzemeleriyle sağlanır. Çok katlı binalarda kat sayıları yükseldikçe taşıyıcı sistemde daha mukavemetli çözümlere gidilmiştir. Sistem olarak betonarme ve çelik taşıyıcılar kullanılmaktadır. Çalışmanın bu bölümünde çok katlı büro yapılarının taşıyıcı sistemleri arasından çeliğin daha yaygın kullanılma sebeplerinin açıklanmasından sonra bu sistem üzerine araştırmalar yapılmıştır. Dış duvarlar ve iç duvarlar sistem olarak benzer olmasına rağmen beklenen dayanım dereceleri çok farklıdır. Dış duvarlar dış etkenlerle karşılaştığı için performans değerleri çok titiz tasarlanmalıdır. Etmenlerden etkilenmeyecek dayanıma sahip olabilmesi için iç duvarlara oranla kesitlerde artma olur. Daha fazla hacimli ve özellikli yalıtım ve kaplama malzemelerine ihtiyaç duyulur. İç bölme duvarlar ise taşıyıcı duvarlar olmadıkları ve dış etmenlerden etkilenmedikleri için dayanıklılık yüzdesi daha az olabilir. Bundan dolayı iç duvarlar hafif duvarlardır. İç bölme duvarlarda kullanılan malzemelerde beş ana malzeme üzerinde durulmuştur; kagir, cam, ahşap, plastik ve çelik. Hepsinin malzeme özellikleri ve uygulama şekilleri üzerinde durulduktan sonra çelik üzerinde inceleme yapılmıştır. İç bölmelerde ağır değil hafif çelik kullanılmaktadır. Çalışmanın bundan sonraki bölümlerinde çeliğin diğer malzemelere olan çoğunlukla üstünlüğü, bazen de zorlukları belirtilerek diğer IXmalzemelerle gizli bir karşılaştırma yapılmaktadır.Hafif çelik sistemin genel özellikleri tanımlanarak, iç bölme duvarlardaki detaylar üzerinde durulmuştur. Taşıyıcı- yalıtım- kaplama detayları farklı alternatifler halinde çözülmüştür. Kullanılacak büro tipinin ihtiyacına göre bütün bu detaylar özelleşmiştir. Öncelikle taşıyıcı ve koruyucu kısımlar incelenmiştir. Hafif çeliğin taşıyıcı kısmı olan iki tip profil üzerinde durulmuştur; C profili ve S profili. Bu profillerin ihtiyaca göre değişen kesit ölçüleri araştırılmıştır. Profiller arasına uygulanan yalıtım ürünleriyle mekanın gereksinim duyduğu performans değerleri sağlanır. Koruyucu kısmı olan kaplama kısmında ise farklı malzemelerden üretilmiş levhalar belirtilmiştir.Bu levhalar; alçı ve çimento bağlayıcılı levhalar, ahşap levhalar, metal levhalar, plastik levhalar ve cam levhalardır. Kaplamaların genel koruyuculuk,dayanım özellikleri incelenerek uygulama şekilleri üzerinde durulmuştur. Birleşim detayları ve standart boyutları araştırılarak karşılaştırmalara imkan verilmiştir. Bölme duvar sistemleri incelenirken son aşama, duvar içerisinde bulunması gereken tesisatların bölme duvara geçiş yollandır. Bürolardaki ara bölmelerin yükseklikleri ve kullanım şekilleri tamamıyla ihtiyacın gerektirdiği şekilde tasarlanmalıdır. Daha önce belirtilen büro tipleri göze alınarak bu tasarımlar uygulanmalıdır. Hücre büro tipinde mahremiyet söz konusu olduğu için bölümler birbirinden tamamıyla ayrılmalıdır. Bundan dolayı tavana kadar yükselen ve ya asma tavana ankraj edilebilecek yükseklikte bölmeler kullanılır. Aksine açık planlı bürolarda mahremiyet ortadan kalkar,daha esnek tasarımlara yol açan alçak ayırıcılar kullanılır. İhtiyacı karşılayan diğer bir konu olan bölmelerin kullanım şekilleri, hareketsiz ve hareketli olmak üzere ikiye ayrılır. Hareketsiz bölmeler tasarımların uzun süre değişmeyeceği ve ya esnek bir mekana gerek duymayan binalarda kullanılır. Hareketli bölmeler ise daha esnek ve hareketi kolaylaştıran mekanlar oluşturulmasına, sürekli değişikliğe olanak veren bir sistemdir. Çalışmanın altıncı bölümünde hafif çelik bölme duvarların üretimi,uygulaması ve kullanım sırasında oluşan hasar olasılıkları, bakım ve onarımları üzerinde durulmuştur. Çelik prefabrik bir malzeme olup fabrika ortamında sürekli denetim altında üretilir.Fakat parçaların birleştirilmesi tamamıyla fabrikada yapılıp büroda uygun yere direk monte edildiği gibi, parçalar fabrikadan ayrı olarak gelip,yerinde de birleştirilebilir. Bu iki sistem arasındaki fark sadece uygulama yöntemindedir. Uygulama eğer yerinde yapılıyorsa önce taşıyıcı çelikler yerleştirilir, bu çeliklerin arası yalıtımı sağlayacak mineral yünle doldurulduktan sonra kaplama malzemeleriyle koruyuculuk sağlanır. Kullanım sırasında ortaya çıkan sorunlar sistem bazında çözülür. Hasar gören parça çıkarılıp yerine aynı ölçülerde yeni parça takılır. Bir büro mimari projesi incelenerek, burada kullanılan iç bölme duvar birleşimleri detaylandırılmıştır. Bölümün sonunda, hafif çelik bölmelerin yapı teknolojisindeki yeri ve önemi avantaj ve zorluklan göz önüne alınarak belirtilmiştir. Çalışmanın son kısmında ise çeliğin avantaj ve zorluklarına genel olarak değinildikten sonra günümüzde yapı teknolojisindeki yeri vurgulanmıştır. Bu araştırma kapsamında çalışma ihtiyaçlarını gerek büro gerekse kullanıcı açısından karşılayacak performans değerlerini arttıracak çözümlerle çelik teknolojisinde bir adım daha atılmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
STUDY OF LIGHT STEEL STRUCTURAL PARTITION SYSTEMS m MULTI-STOREY OFFICE BUILDINGS SUMMARY The first office buildings were built as small-scale administratings in which management and production are together. In the 19.century, by the improvements in the industry technology, administratings had became larger. As a result of this, high-storey modern office buildings were started to build. Office must be designed in a way that can give chances of making changes and moving of users comfortably in the place. Application of settlement ways in today's office design are separated into three types. These are cellular offices, open-planned offices, mix systemed offices. After the functional properties, the offices must be designed by the perfect performance requirements. The materials that are used in separators and the location of the walls effect the performance values. In the third part of the study, our aim is to provide internals for comparing necessities of users, suitable for office working. After mentioning physical and psycho-social necessities, technical necessities are detailed. The technical factors that effect the internal elements are separated into five items as acoustic, heat, water, fire and durability. When the places are specialized, the performance values that provide user's comfort, get more importance. Durability can be provided by solutions in constructional system and panels, while acoustic, heat, water and fire insulations can be provided by insulation material between light profiles. By the increasing of numbers of storeys in many-storeyed buildings, more durable solvents are analysed. As a system, reinforced concrete and steel are used. In this part of the study after making explanations of using large usage of steel among all structural systems of the high-storey office buildings, researches on this system are done. Although systems of the external and internal walls are similar, the expected durability degrees are different. Because of being against outdoor factors, teh performance values must be calculated irritably for external walls. The sections become thicker than the internal walls as a result of outdoor factors. Also more volumed and specialized insulation and covering materials are needed. Internal walls are not effected by outdoor factors and they are not in the consruction system. That's why their durability percentage can be more less. Consequently, internall walls are light walls. In the third part of the study, materials that are used in internal walls are analysed. Five main materials are researcehed; concrete, glass, wood, plastic and steel. After analysing the material properties and application ways of all types, steel which is our main subject has been researced. In internal walls, light steel is preferred. In other parts of the study, morely the superiority and rarely the deficiencies of steel to other materials are explained by making hidden comparisons. By defining the general properties of light steel system, the details of the internal walls have been analysed. Details of consruction-insulation-covering are solved XIin different alternatives. According to the necessity of office type, all these details are specialized. Firstly the constructional and protective parts are researched. Two types of profiles that forms the consructional system of light steel are analysed. These are C ( Cee ) and S ( Sigma ) profiles. Variable section values of the profiles are researched according to the necessity. By the insulation materials that are used between profiles, the suitable performance values can be provided in offices. In the covering part which is also the protective part, the panels are produced from different materials are analysed. These panels are; Gypsum plasre and cement connected panels, wooden panels, metal panels, plastic panels, glass panels. By mentioning panels' general protection and durability of properties, application methods are researched. Also by researching the combining details and standard dimensions, comparisons can be made among the panels. In offices the heights and the usage ways of internal wall must be completely designed according to the necessities. These designs must be practiced according to the office types that explined before. In cellular office type, because of privacy, the cells must be separated from each other by rising to the ceiling or connecting to the suspended ceiling. On the contrary, in open-planned offices privacy disappears and low separations are used in order to provide flexible designs. The other subject about responding necessities is the usage types. It can be separated as; un-movable internals and movable internals. Un-movable internals are used in buildings that don't need flexible places and don't need a change for a long time. On the contrary, movable internal is a system which provide places taht are more flexible and facilitate movements and also give possibilities for continual changes. The last period of researching partition walls is transitions of needed installation to the wall. In the fifth part of the study, production, application and damage possibilities, care and repairs that form during the usage period of light internals are explained. Steel is a prefabric material that is produced under the continous controls in fabricas. But sometimes combining of materials are made in fabrica and assemble to suitable place when sometimes pieces come as separated from fabrica and pieces are combined in the same place. The difference between these two systems is the application method. If the application is made in place, firstly the constructional steels are placed, then for insulation between these steels mineral wool is filled and this system is lastly covered with protective materials. Problems that appear during the usage are solved in system base. The damaged piece is removed and instead of it, the new one with the same dimensions. By analysing an office architectural project, the partition walls that are located in this office are detailed. In the last part of the study, the importance and place of the light steel internals in building technology are explained by analysing the advantages and the disadvantages. In the conclusion part of the study, after mentioning the advantages and disadvantages of steel generally, their place in today's building technology is emphasized. In this study's extension for responding working necessities of company and users with the solutions that increase the performance values one more step. Xll