Bilgisayar destekli tasarımın iç mimarlık bürolarına etkileri
The Affects of the computer aided design on the interior architecture officies
  1. Tez No: 126852
  2. Yazar: EVREN KARADAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN M. ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
BİLGİSAYAR DESTEKLİ TASARIMIN İÇ MİMARLIK BÜROLARINA ETKİLERİ ÖZET Bu çalışmada, Bilgisayar Destekli Tasarım (BDT) sistemlerinin iç mimarlık bürolarındaki etkileri üzerinde bir araştırma yapılmıştır. İç mimarlık bürolarında geleneksel tasarım sürecinden BDT'ye geçişteki farklılıklar veya değişiklikler incelenerek, günümüz iç mimari tasarım sürecine BDT'nin etki ve katkıları araştırılmıştır. Birinci bölümde çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi belirtilmiştir. ikinci bölümde bilgisayarın tanımı ve özellikleri incelenmiş, bilgisayar teknolojisinin gelişimi ele alınmış ve bu alandaki teknolojik gelişmelerin Türkiye'deki izlediği süreç incelenmiştir. Üçüncü bölümde, BDT'nin gelişimi ve tarihçesi incelenmiş, mimarlık ve iç mimarlık alanında kullanım olanakları belirtilmiştir. Dördüncü bölümde iç mimarlık meslek alanı ve ilgili başlıkları incelenmiştir. Beşinci bölümde bu çalışmada izlenen yöntem ve adımlar açıklanmış, yapılan anketlerin yöntemleri anlatılmış, bu anketlerin amaçları ve uygulama alanları ele alınmıştır. Ekte yer alan örnek anket formlarında 38 büroda toplanan veriler bir karşılaştırmalı veri tabanında değerlendirilmiş ve araştırma alanı için önem ifade eden başlıklar tablo ve grafiklerde ifade edilmiştir. Altıncı ve son bölümde bu tezde varılan sonuçlar değerlendirilmiştir. BDT'nin iç mimarlık bürolarında bugünkü kullanımının boyutları ortaya konmuştur. IX
Özet (Çeviri)
THE AFFECTS OF THE COMPUTER AIDED DESIGN ON THE INTERIOR ARCHITECTURE OFFICES SUMMARY In this study, the affects of the Computer Aided Design (CAD) systems on the interior architecture offices have been researched. The differences and changes during the transition process from the conventional design process to CAD have been examined closely and the affects and contributions of CAD on the interior architecture design process of today have been researched. In the first chapter, the objective, scope and method of this present study are given. In the second chapter, the computers have been defined and their features have been examined, the development of computer technology is considered and the process that such technological developments of the sector in Turkey have been examined. In the third chapter, the development and history of CAD have been examined, its utilization possibilities in architecture and interior architecture have been indicated. In the fourth chapter, the professional sector of interior architecture and the related titles have been examined. In the fifth chapter, the method that is applied in this study and the phases have been explained, the methods of the realized interviews have been indicated and the application areas have been considered. In the samples of the interview forms in the enclosure, the data that was collected in 38 offices have been evaluated in a compared data base and the titles, that are of significance for the researched area, have been expresses in tables and graphics. In the sixth and last chapter, the results of this dissertation have been assessed. The extend of CAD utilization in the internal architecture offices of today are shown.