An Exac probability distribution function for reliability index (Loss of Load) and its application to Turkish interconnected power generation system (1995-2000)
Yük kaybı güvenirlik endeksi için kesin olasılık dağılım fonksiyonu ve Türkiye enterkonnekte enerji üretim sistemine uygulanması (1995-2000)
  1. Tez No: 50162
  2. Yazar: MEHMET GÖKMEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ŞAHİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Enerji üretim tesislerinde ortaya çıkan yük kayıpları toplamını tahmin etmek için önceleri asimptotik Normal dağılımdan yararlanılırken, sonradan bu amaç için Bileşik Poisson Geometrik süreci kullanılarak yük kayıplarının lirriitsel olarak tahmin edilmesi yoluna gidilmiştir. Bu çalışmada asimptotik ya da limitsel yöntemlere karşılık kesin tahmin etme yöntemi olarak Bileşik Poisson Logaritmik Seri Dağılımı önerilmektedir. Logaritmik Seri Dağılımı, her öbek içinde meydana gelen olayların birbirlerini olumsuz yönde etkilediğini kabul etmektedir. Bu da, sistemin onarılmasına kadar, o öbekte meydana gelen hatanın bir sonraki saatteki olayı etkilediğini göstermektedir. Poisson Logaritmik Seri Dağılımının parametreleri olan m (ortalama) ve q (varyansın ortalamaya oranı) değerleri, enerji üretim sistemlerinde güvenirlik analizi yaparken literatürde oldukça bilinen frekans- süre yöntemi kullanılarak elde edilmiştir. Bu yöntem, yük kaybı saatleri için daha önce bulunan asimptotik veya limitsel dağılımlara karşılık kesin ve doğru bir dağılım bulunmasını kolaylaştırır. Önerilen yöntem ve limitsel yöntem, hem IEEE Test Sistemi hem de 1995-2000 yılları için TEAŞ (Türkiye Elektrik Üetim-İletim A.Ş.) sistemlerine uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In the recent years, the distribution of sum of negative-margin (loss of load) hours in an isolated power generation system was approximated by a limiting (Compound) PoissonAGeometric process as the sum of Markov Bernoulli random variables. A decade earlier than that, the loss of load was approximated by an asymptotic Normal p.d.f In this research, contrary to asymptotic or limiting, we suggest an exact estimation procedure through the PoissonALogarithmic Series compound distribution, where the Poisson process is compounded by a Logarithmic Series Distribution (LSD) which recognizes the true contagion property of the occurrences in a cluster or clump. This suggests that a power breakdown at a given epoch adversely affects the forthcoming hours until the failures are repaired. The parameters of the PoissonALSD, mean and q ratio (variance/mean), are provided by the well-known frequency and duration method in electric power generation system reliability evaluation. This method will facilitate an exact probability distribution function for the loss of load events (hours) more accurately than the recent approximating asymptotic or limiting distributions. The proposed method and limiting methods are experimented on IEEE Reliability Test System for three operational scenarios and on Turkish Interconnected Power Generation System (TEAS) for the period of 1995-2000.