Optik şebeke yönetimi
Optic network management
  1. Tez No: 126864
  2. Yazar: ERDOĞAN BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNSEL DURUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
OPTİK ŞEBEKE YÖNETİMİ ÖZET Optik şebekedeki bağlantılar, çoğu zaman müşteriler için çok önemli veri taşır. Bundan dolayı şebekenin sürekliliği, güvenirliliği hem şebeke taşıyıcıları için hem de müşteriler için çok önemlidir. Optik şebekedeki müşteriyi direk olarak etkileyecek kesintiler veya kontrol mekanizmasında oluşacak hatalar için, müşteri ile servis verici arasında servis seviyesi anlaşması yapılır. (Service level aggreements, SLAs) Bu anlaşma ile müşteri, şebeke sürekliliğini ve güvenirliliğini garanti altına alır. Tezde, internet protokol algoritması ve mekanizması optik şebeke yönetimine uygulanmakta; uygulama esnasında, ileriye dönük olarak optik şebekedeki gelişmeleri destekleyecek İP standartları üzerinde durulmaktadır. Bu alanda yapılan çalışmalar, internet bazlı protokollerin MPLS için tasarlanması ve iletişim şebekelerini de optik şebekeyi içine alacak şekilde araştırmaların sürdürülmesidir. Bu çalışmalar sonucunda oluşturulan protokoller, GMPLS mimarisi içerisinde ana kontrol mekanizmasını oluşturmaktadır. MPLS protokolü, etiket bazlı veri paketlerinin iletimini desteklemektedir. Etiket bağlaşmalı yönelticiler, paketin etiketine göre, etiket bağlaşmalı yola paketi iletir. Etiket bağlaşmalı yollar, birçok işaretleşme protokolünden birinin kullanılmasıyla oluşturulmaktadır. GMPLS, MPLS'i zaman bölmeli çoğullamayla, dalga boyu ve fiber bağlaşma teknolojilerini içerecek şekilde genişletmiştir. MPLS, optik şebekenin yönetimi için mantıklı ve arzu edilen bir protokol olmasına rağmen, paket bağlaşmalı ve devre bağlaşmalı şebekeler arasındaki farklılıkları göz ardı etmemek gerekir. İletim şebekelerinde kontrol paketlerinin iletimiyle ilgili iki yapı söz konusudur: Veri paketleriyle kontrol paketlerinin aynı iletim ortamından iletildiği birleşik yapı, veri paketleriyle kontrol paketlerinin farklı iletim ortamından iletildiği ayrık yapı. Birleşik yapıda, veri paketlerinin iletimini etkileyecek bir hata aynı zamanda kontrol paketlerini de etkilemektedir. Ayrık yapıda ise veri ve kontrol paketleri farklı iletim yollan kulladığından, veri paketlerinin iletiminde oluşan bir hata kontrol paket iletimini etkilememektedir. Günümüz optik şebekelerinde genelde ayrık yapı kullanılmaktadır. Örnek verirsek, optik çapraz bağlantı cihazları arasında olan kontrol mesaj laşmaları, haberleşme için kullanılan bandın dışından olabilmektedir. Mesajlaşma, zaman bölmeli çoğullama kanallarının başlık bit'leriyle olabildiği gibi sadece bu amaca yönelik olarak ayrılmış bir dalga boyu üzerinden de olabilmektedir. Buna benzer olarak OXC, bağlaşma mekanizması ile bağımsız kontrol mekanizması işlemcisine sahiptir. Kontrol mekanizması, veri mekanizmasından bağımsız olarak devre dışı kalabilmektedir. Üstelik veri ve kontrol mekanizması topolojilerinin aynı olmasına da gerek duyulmamaktadır. MPLS trafik mühendisliği kontrol mekanizmasındaki kaynak keşfi, durum bilgisinin yayılması, yol seçimi ve yol yönetimi bileşenleri, birbirlerinden ayrılmış ve bağımsız vmdurumdadır. Bu elverişli bir özelliktir, çünkü MPLS kontrol mekanizmasının modüllerinin sentezlenmesi veya düzenlenmesiyle uygulanmasına izin vermektedir. RFC-2702'de [1] bir çok yeni MPLS kontrol mekanizması yetenekleri önerilmektedir. Bu öneriler, trafik mühendisliğinde değişik davranış biçimlerinin, MPLS şebekesinde gerçekleşmesine izin vermektedir. Bu önerilerin bir çoğu da, optik iletim şebekeleri için geçerli olup otomatik bağlaşmak optik şebekeler için uygulanabilmektedir. Paket ve devre bağlaşmak şebekeler, onarım için değişik karakteristiklere sahiptir. İletim bandının uygun bir şekilde paylaşımına izin veren hızlı onarım teknikleri, MPLS için önerildiği gibi, optik şebekeler için de gerekli bir özelliktir. Onarım için sağlanan etiket bağlaşmalı yol, şebeke gözlemleme esnasında kurulur. Bu yola trafiğin bağlaştırılması, yalnızca trafiği taşıyan güzergahta bir problem olursa gerçekleşir. Onarım için kurulan etiket bağlaşmak yollar, iletim bandında yer işgal etmez. Bu yollar, bağımsız şebeke hataları için de kullanılabilmektedir. Paket bağlaşmalı şebekelerde olan bu durum, devre bağlaşmalı şebekelerde geçerli değildir. Birbirinden bağımsız şebeke hataları için de kullanılan koruma yolu, optik şebekede oluşacak hatadan önce kurulamamaktadır. ıx
Özet (Çeviri)
OPTIC NETWORK MANAGEMENT SUMMARY The connections in optical networks are often used, to carry critical customer data. For this reason, network reliability and continuity are important for both carriers and their customers. Service level agreements are made between customer and service suppliers for failures that affect directly customers in optical network or control plane's faults. With this agreement customer takes network reliability and continuity under guarantee. Here, IP algorithms and mechanisms are being applied to the management of optical networks. During application, IP standards supporting improvements in optical networks are considered for future works. Works in this area are to design internet based protocols for MPLS and to continue research including transmission and optical networks. The resulting protocols form the basis of the control plane within the GMPLS architecture. MPLS supports forwarding of the data packets based on a label. Label switched routers (LSRs) forward packets according to the attached labels along a label switched path (LSP). LSPs are established using one of several signalling protocols. GMPLS extends MPLS including time-division multiplexed, wavelength and fiber switched technologies. Although MPLS is the desired and logical protocol for optical network management we should see the differences between packet-switched and circuit-switched networks. There are two structures related forwarding of control packets in transmission networks: Compound structure in which data and control packets are transmitted in the same transmission media, separate structure in which data and control packets are transmitted in separate transmission media. In the compound structure, a failure affecting data packet forwarding affects control packet forwarding at the same time. Since data and control packets in the separate structure uses different transmission paths, failure occurring in forwarding of the data packet affects forwarding control packets forwarding. Today's optical networks use separate structure in general. For example, control messaging between OXCs might be out of band using for communication. Messaging can become via overhead bits of a time- division multiplexed (TDM) channel or via over a dedicated wavelength that is separated only this aim. Similarly, an OXC has a switching fabric and together with a separate control plane processor. Control plane can fail independently from data plane. Moreover, the data and control plane topologies need not even be identical. Resource discovery, state information dissemination, path selection and path management of the MPLS traffic engineering control plane are separable and independent from each other. This is a suitable feature, because it allows implementation of an MPLS control plane by synthesizing or arranging modules.In RFC-2702 [1], several new MPLS control plane capabilities are proposed. These proposals allow various traffic engineering policies to be realized in MPLS networks. Many of these proposals are valid for optical transport networks and applicable to automatically switched optical networks. Packet and circuit switched networks have different characteristics for restoration. Fast restoration techniques that allow efficient sharing of transmission bandwidth have been proposed for MPLS, and are also necessary for optical networks. LSPs provided for restoration is established during network observation. Switching traffic onto these LSPs happens if a failure has occurred on the route carrying traffic. The LSPs built for restoration do not occupy any space on transport band. This LSPs can also be used for independent network failures. This situation existing in packet switching networks is not valid in circuit switched networks. Restoration path utilized also for independent network failures is not built before failure occurring in the optical networks. sjp** XI