Toprak içerisinde gömülü dipol antenden havaya ışınlama
Radiation from dipol antenna buried in ground
  1. Tez No: 126863
  2. Yazar: ZEKERİYA MUSLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
TOPRAK İÇERİSİNDE GOMULU DIPOL ANTENDEN HAVAYA IŞINLAMA ÖZET Bu tez çalışmasında toprağa veya denize gömülü bir antenden havaya alan ışınlanması konusu incelenmiştir. Öncelikle toprak içerisinde yayılan bir düzlemsel dalgadan yansıma ve kırılma konusu ele alınmıştır. Yapılan bu analizden, kullanılacak frekans bandının çok uzun dalgalar olacağı görülmüştür. Yani, frekans 15 kHZ ile 150 kHz arasında seçilmelidir. Aynı zamanda, kullanılacak antenin olabildiği kadar toprağın veya denizin yüzeyine yakın yerleştirilmesi gerektiği de tespit edilmiştir. Antenin ışımasına esas katkının zemine en yakın iletken düzleminden yapılacağı görülmüştür. Böylece antenin çok çok büyük yarıçaplı bir silindir olabileceği tespit edilmiştir. Sonuç olarak, bu şartı sağlayan bir dipol antenin kullanılmasına karar verilmiştir. Dipol antenin içindeki, dışındaki ve zemin üzerindeki alan ifadeleri, anteni besleyen akım cinsinden ifade edilmiştir. Ayrıca ışıma alanlarının genlik ve polarizasyonunu da tespit edilmiştir. Kutupsal koordinatlar kullanıldığında polarizasyonun u^ye paralel olduğu sonucuna varılmıştır. vm
Özet (Çeviri)
RADIATION FROM DIPOL ANTENNA BURIED IN THE GROUND SUMMARY The subject of this thesis is the radiation of an antenna which is buried in the ground or in the sea. First the reflection and the refraction of a plane wave which propagates in the ground are analysed. From this analysis; it is found that the useful frequency band has very long wavelengths. Namely, it is found that the frequency should be between 15 kHz and 150 kHz. Moreover it is also found that the antenna to be used should be placed as close to the surface of the ground (or the sea) as possible. It is found that the basic contribution to the radiation will be made from the conducting surface of the antenna which has just under the ground (or the sea) surface. Thus, it is found that the antenna could be a cyclinder with a very large radius. It is decided to employ a dipole antenna which fullfills this requirement. The field expressions for regions which are inside the dipole, outside the dipole and in the air are found in terms of feeding current of the dipole. The expressions of the magnitude and the polarization of the radiation fields are derived. It is found that its polarization is parallel to u^ when polar coordinates are used. IX