Beylerbeyi Sarayı iç dekorasyonu
Interior decoration of Beylerbeyi Palace
  1. Tez No: 126871
  2. Yazar: BURCU TÖZÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
ÖZET Beylerbeyi Sarayı, 19. yüzyıl Osmanlı mimarisi içinde çok önemli bir yapı olmasına rağmen, üzerinde günümüze dek fazla akademik araştırma yapılmamıştır. Dönemin mimarisine uygun olarak Eklektik özellikler taşıyan yapının iç mekanları da oldukça çeşitli dekoratif öğeler içermektedir. Bu araştırmada iç mekanlar incelenip, görülen üsluplar belirlenmiştir. Mekanların araştırmalarına yardımcı olması amacıyla, 19. yüzyılda Avrupa'da meydana gelen değişimler ile, özellikle 19. yüzyılda etkili olmuş mimari üsluplar kısaca anlatılmıştır. Osmanlı İmparatorluğu'nun 19. yüzyılda geçirdiği Batılılaşma evresinden bahsedilerek, 19. yüzyıl Osmanlı mimarisini oluşturan tarihsel perspektif ele alınmış; Beylerbeyi Sarayı'nın inşa edildiği zamanda geçerli olan mimari ortam anlaşılmaya çalışılmıştır. Bunlara ek olarak, sarayın mimarı olan Sarkis Balyan ve Balyan ailesinin Osmanlı İmparatorluğu'ndaki mimari etkinliklerinden de bahsedilmiştir. İç mekan analizine başlamadan araştırılan bir diğer konu ise, Beylerbeyi Sarayı'nın yapım aşamaları olmuştur. Bu bölümde, eski saray, eski saraydan günümüze kalmış yapılar ile saray kompleksinde bulunan diğer yapıların mimari özellikleri kısaca anlatılmış, ana binanın da plan tipi ve cephe süslemeleri incelenmiştir. Beylerbeyi Sarayı iç mekanlarının incelendiği bu çalışmada, temel olarak gözleme dayalı analiz yöntemi kullanılmıştır. Buna ilaveten saray görevlilerinin bilgi ve tecrübeleri ile akademik kaynak araştırmalarının da büyük ölçüde yararı olmuştur. Selamlık ve Harem bölümleri olarak iki ana başlıkta toplanan iç mekanlar, giriş kısmında anlatılan metod ile tek tek incelenip üslupları belirlenmiştir. Sonuç kısmında sarayda görülen genel mimari üsluplara değinilmiş, yapılan saptamalar anlatılmış ve bu sonuçlardan yola çıkarak iç mekanlar ve mobilyalar ile ilgili bir öneri geliştirilmiştir. xıı
Özet (Çeviri)
INTERIOR DECORATION OF BEYLERBEYİ PALACE SUMMARY Although Beylerbeyi Palace is an important building among 19th century Ottoman architecture, there has been a few academic research on Beylerbeyi Palace. The interior decoration of the palace contains different decorative elements as well as its Eclectic exterior features which was influenced by the styles of its period. In this study, the interior decoration was analized and effective styles were determined. In order to conduct an objective and scientific study, the sociocultural changes in Europe in the 19th century and its effects to Ottoman Empire were carefully studied. In the meantime, by considering historical perspective of the Ottoman architecture as well as architectural styles which were influential both for the Ottoman architecture; the architectural atmosphere of that period was tried to be understood. Another subject to be studied before stating to analize the interior was to gather information about the old Beylerbeyi Palace, buildings that remained until now, other buildings in the complex and main structure. In this study on interior decoration of Beylerbeyi Palace, in principle, the analysis method which mainly depends on observation is used. In addition to this method, academic research and information gathered from the experienced palace staff were very useful to the study. After the analysis of the interior spaces with the method is described in the introductory part, one by one under two main“Selamlık”and“Harem”parts, present styles were defined. In the conclusion part the general style of Beylerbeyi Palace interiors was discussed and based on these results, a proposal for the interiors and the authentic furniture was established. xm